Slovenský sen o postupe sa skončil: Pandémia zrušila celú kvalifikáciu, tréner je smutný

Slovenské hádzanárkySlovenské hádzanárky Zdroj: slovakhandball.sk

VIEDEŇ - Slovenské hádzanárky sa nepredstavia na ME 2020 v Dánsku a Nórsku. Exekutíva Európskej hádzanárskej federácie (EHF) v piatok pre pandémiu koronavírusu zrušila zvýšné štyri kolá kvalifikácie a na šampionáte sa predstavia rovnaké tímy ako na ME 2018 vo Francúzsku.

Slovenky figurovali po dvoch kolách 4. skupiny druhej fázy kvalifikácie bez bodu na tretej priečke tabuľky, o skóre pred Švajčiarskom. Skupinu viedli zhodne so štyrmi bodmi Rusky pred Srbskom, účasť na šampionáte si mali zabezpečiť prvé dva tímy.

Zverenky kouča Pavla Streichera odohrali v kvalifikácii iba dva zápasy - v Rusku prehrali 14:35 a doma so Srbskom 26:27. Systémom doma-vonku mali hrať ešte dvakrát proti Švajčiarsku (pôvodne 25. marca v St. Gallene a 29. marca v Šali), doma s Ruskom (27. mája v Michalovciach) a v Srbsku (31. mája v Zrenjanine). Duely ale pre pandémiu odložili a EHF rozhodla, že zápasy 3. až 6. kola odohrajú začiatkom júna turnajovým spôsobom v jednom dejisku. Vzhľadom na aktuálnu situáciu však exekutíva EHF napokon na piatkovej videkonferencii zvyšok kvalifikácie zrušila.

"Je to škoda, ale myslím si, že to bolo očakávané a aj pochopiteľné rozhodnutie vzhľadom na celkovú situáciu," uviedol tréner národného tímu Streicher. "Tímy Ruska a Srbska potvrdili v našej skupine oprávnenosť svojho nasadenia na prvých dvoch miestach a je korektné, že sa predstavia na šampionáte. Nás môže mrzieť, že sa kvalifikácia skončila, pretože nášmu družstvu by pomohlo hrať ďalšie štyri zápasy aj vzhľadom na výkonnostný vývoj najmä našich mladých hráčok. Ale situácia je takáto a my to musíme rešpektovať. Čo bude ďalej, je teraz veľká neznáma. Ak to bude možné, chceli by sme mať na konci augusta krátky zraz, pretože ak sa sezóna rozbehne podĺa plánu, už na jeseň by nás mala čakať predkvalifikácia MS."

Na ME 2020 žien sa tak okrem domácich tímov Dánska a Nórska predstavia úradujúce šampiónky Francúzky, Rusko, Holandsko, Rumunsko, Švédsko, Maďarsko, Čierna Hora, Nemecko, Srbsko, Španielsko, Slovinsko, Poľsko, Česko a Chorvátsko. Žreb základných skupín sa uskutoční 18. júna vo Viedni.

Slovenské hádzanárky sa naposledy na vrcholnom podujatí predstavili na ME 2014 v Chorvátsku a Maďarsku.

Viac o téme: Slovensko ME 2020
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: slovakhandball.sk
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články