Kontumačné prehry v La Lige? Ligový šéf vopred varuje španielske tímy

Javier Tebas
Javier Tebas

MADRID - Šéf španielskej futbalovej ligy Javier Tebas pohrozil, že ak tímy po opätovnom začatí súťaže odmietnu kvôli koronavírusu nastúpiť na zápas, čaká ich kontumačná prehra. Vzhľadom k tomu, že v krajine sa v posledných dňoch zlepšila epidemiologická situácia, je presvedčený, že sa sezóna dohrá.

"Ak klub odmietne hrať, keď úrady povedia, že je všetko v poriadku a nie je čoho sa báť, prehrá zápas kontumačne. Tak, ako sa to stalo skôr," povedal Tebas vo videorozhovore, z ktorého citoval denník Marca.

Španielska liga bola kvôli pandémii prerušená 12. marca a od tej doby sa hráči pripravujú individuálne v domácom režime. Množstvo klubov aj hráčov už v minulých dňoch vyjadrilo obavy nielen z opätovného začatia zápasov, ale dokonca len z návratu do spoločného tréningu po skupinách.

"Scenár, že by sme sezónu nedohrali, momentálne nemáme. UEFA ani vedenie našej ligy nič také neplánovali. Som presvedčený, že sezónu dokončíme a budeme mať čas začať a dokončiť aj tú ďalšiu včas," vyhlásil Tebas.

Vymenoval päť bodov, ktoré vedenie súťaže riešilo či rieši. "Akonáhle nastal núdzový stav, prvou fázou bolo predĺženie kalendára. Museli sme to naplánovať s UEFA aj ďalšími európskymi ligami. Predpokladá sa, že napríklad v Nemecku už budú čoskoro hrať. Zdá sa, že všetko sa teraz bude hrať v akýchsi blokoch, to je najpravdepodobnejšie," uviedol Tebas.

Druhou fázou podľa neho bolo vyhodnotenie strát. Ak by zostala súťaž nedohraná, prišla by o jednu miliardu eur, pri zápasoch bez divákov by to bolo 300 miliónov eur.

"Treťou fázou bola príprava protokolu, akým spôsobom sa vrátiť do tréningu. Kluby musia všetko robiť spoločne. Ak človek nedodrží zdravotný protokol, urobí chybu a hráči sa nakazia, ovplyvní to všetkých ostatných," upozornil Tebas.

Štvrtou fázou sú zápasy bez divákov. "Nie je to ako tréning, musíme rozhodnúť, kedy budú tímy cestovať, kde zostanú, koľko ľudí bude smieť na štadióny a podobne. Musíme si tiež sadnúť s televíznymi spoločnosťami," uviedol Tebas.

"Pokúsili by sme sa pri zápasoch bez divákov straty minimalizovať, ale stále by sme boli poškodení, pretože predávame časť práv do barov, ktoré sú zatvorené. Išlo by o stratu asi 39 miliónov eur," vyčíslil Tebas.

Piata fáza zahŕňa plánovanie budúcej sezóny. "Je veľmi pravdepodobné, že budeme hrať za zatvorenými dverami až do decembra. Až budeme mať fanúšikov späť, rovnako nebudeme môcť organizovať masové zhromaždenia," dodal.

Kedy by sa mohla španielska futbalová liga znova rozbehnúť, zatiaľ jasné nie je. Minister zdravotníctva Salvador Illa varoval, že len tak skoro to nebude. "Bolo by odo mňa veľmi nezodpovedné, keby som teraz povedal, že profesionálny futbal sa bude hrať skôr ako v lete," povedal Illa. Choroba covid-19 si v krajine vyžiadala už viac ako 22-tisíc životov.


Tagy: Javier Tebas

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Primera Division
Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Javier Tebas

DISKUSIA