Prvýkrát si ho vytiahli aj do reprezentácie: Premiéra vo fínskej lige s hromadou bodov

Kristián PospíšilKristián Pospíšil Zdroj: TASR - Oliver Ondráš

BRATISLAVA - Veľký talent slovenského hokeja má za sebou premiérovú sezónu v krajine majstra sveta. Reč je o Fínsku, kde sú výborné hokejové podmienky. 24-ročný Kristián Pospíšil našiel po odchode zo zámoria nový domov v tíme Lukko Rauma. Jeden z najsilnejších mančaftov vo fínskej Liige mohol pomýšľať aj na titul, proti však bola pandémia koronavírusu.

Ako všetky športové súťaže, aj liga vo fínsku sa musela predčasne skončiť. Rauma sa aktívne bila o druhé miesto. Na Tapparu strácala iba jeden bod a mala zápas k dobru. "Ligu nám zrušili iba jeden zápas pred koncom základnej časti. Koronavírus a s ním spojenú krízu som ale vnímal skôr. Vo Fínsku ale stopli ligu medzi poslednými. Mali sme vysoké ciele aj v play-off, chceli sme byť úspešní, takže to určite mrzí. Tím sme mali poskladaný na to, aby sme bojovali o najvyššie priečky. Zdravie je však prvoradé," povedal Pospíšil v rozhovore pre Športky a pokračoval: "Momentálne som doma u rodičov vo Viedni. Čas trávim s rodinou. Mám štyroch bratov, takže vždy niečo vymýšľame. Hlavne s Maťom, ktorý je tiež hokejista, chodíme na bicykel, beháme a cvičíme na terase, takže v tom nie som sám. Obaja by sme už ale najradšej išli na ľad. Chýba nám to. "

Pospíšil prišiel do Fínska po troch odohratých sezónach v zámorí. Vyskúšal si QMJHL, USHL, ECHL a dva zápasy odohral aj za Toronto Marlies v AHL. Zmenu na európsky hokej zvládol bez problémov a hneď v prvej sezóne v Raume získal 34 bodov v 54 stretnutiach: "S prechodom na fínsky hokej som nemal až taký problém. Veľmi mi pomohlo, že som bol už sedem týždňov pred sezónou v krajine. Spoznal som celý tím a pracoval som s ním. Keď sa začala sezóna, poznal som zázemie a prechod bol o to ľahší. Myslím si, že hokej je už podobný v každej lige. Iné tímy ale preferujú iný herný štýl. Niekto hrá viac ofenzívne a niekto defenzívne. Ťažko sa to hodnotí. Jediný rozdiel vidím v tom, že v Amerike chcú aj hráčov, ktorí sa vedia pobiť, ale už aj v tomto mám pocit, že sa to mení. Začiatok sezóny bol ťažší. Mal som vtedy v tíme inú úlohu. Body určite tešia, ale viem, že mám aj na viac. Zviditeľnil som sa vďaka nim a dostal sa aj do reprezentácie, za čo som rád. Určite sa na novú sezónu pripravím ešte lepšie, aby som bol od jej začiatku dôležitým hráčom v tíme."

Koronavírus zachvátil celý svet a skomplikoval život azda každému. Šport ako taký bol odstavený na vedľajšiu koľaj. Mnohé tímy musia šetriť a bojujú o holé prežitie. Rauma sa v tomto smere zachovala k hráčom maximálne korektne, čo Pospíšil ocenil: "Lukko Rauma sa ku nám zachovala férovo. Hneď sme dostali informáciu, že nám tento rok všetko vyplatia. Následne sme mali míting, kde sme sa dohodli, že sa v budúcej sezóne vzdáme 12,5% z platu. Na druhej strane nás ale tím motivoval, že ak postúpime do play-off, nejaké percentá nám dajú naspäť. Odmeňovaní budeme za každé kolo. Vieme, aká ťažká situácia je to pre tím, takže sme radi, ako sa k nám zachovali."

Mladý útočník sa aj vďaka dobrým výkonom vo Fínsku dostal do reprezentácie, kde si vyskúšal prácu pod zámorským expertom Craigom Ramsaym. Aj keď v mládežníckych kategóriách už slovenský dres nosil, medzi mužmi to bola jeho premiéra. "Nemyslel som na to, že hrám pre to, aby som sa dostal na MS. Skôr som sa sústredil na svoj tím. Chceli sme ísť v play-off ďaleko. Chcel som byť platným hráčom. Keby sa darilo tímu a aj ja by som bol vo forme, tak si myslím, že by som mal určite možnosť bojovať o nomináciu na majstrovstvá sveta. S trénerom Ramsaym sa mi spolupracovalo veľmi dobre. Som rád, že mi dali v reprezentácii šancu ukázať sa. Potešilo ma tiež, že mi Ramsay po turnaji dal pozitívny feedback," povedal Pospíšil pre Športky.

Viac o téme: Lukko Rauma Kristián Pospíšil
  • Autor: © Zoznam/Rendek
  • FOTO: TASR - Oliver Ondráš
  • Zdroj: športky

Súvisiace články