Plány Petra Sagana sa nečakane zmenili: Slovenskí fanúšikovia majú smolu!

Peter Sagan
Peter Sagan

BRATISLAVA - Organizátori pretekov Okolo Slovenska pracujú s pôvodným termínom 16. - 19. septembra a pomaly začínajú s prípravami. Ak sa nič nezmení, tak pod Tatrami sa takmer určite nepredstaví Peter Sagan. No ešte žije aj malá šanca, že sa na najväčšom cyklistickom podujatí v krajine objaví.

Pandémia koronavírusu zastavila v polovici marca športový život vrátane cyklistickej sezóny. Vo viacerých krajinách sa však situácia pomaly zlepšuje a tak Medzinárodná cyklistická únia (UCI) zverejnila pred pár dňami revidovaný kalendár sezóny. Termín Okolo SR koliduje okrem iných pretekov World Tour najmä s tými najslávnejšími Tour de France (29. august - 20. september), na ktorých by mal štartovať aj Sagan.

Pre organizátorov domáceho podujatia bola jedna z priorít priviesť pod Tatry najväčšiu hviezdu. Aj preto sa uvažovalo s možnosťami preteky presunúť. Jednou z nich bolo zorganizovať ich niekedy po majstrovstvách sveta, ktoré by sa mali uskutočniť od 20. do 27. septembra vo Švajčiarsku. "Komunikovali sme s tímom Petra Sagana, dali sme viacero možností a oni nám nevedeli garantovať jeho štart ani v jednom termíne, keďže má povinnosti na podujatiach World Tour a má poriadne nabitý kalendár. Pokiaľ budú veľké klasiky tak, ako sú v súčasnom kalendári, tak by sa nemohol predstaviť na našich pretekoch ani keby sme ich zorganizovali po MS," uviedol pre TASR generálny riaditeľ podujatia a šéf Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Peter Privara.

Malá nádej na Saganovu účasť ale ešte zostala. Napríklad v prípade, že by sa MS presunuli na koniec sezóny do niektorej z krajín Blízkeho východu, kde bude teplo aj v novembri či decembri. Prípadne, keď sa v dôsledku pandémie nebudú môcť konať niektoré podujatia v Európe a uvoľní sa termín. "Ak by boli MS na záver sezóny, vznikol by priestor mať Okolo SR po Tour. Môže sa stať, že viacero podujatí sa nebude dať zorganizovať. Napríklad v Taliansku, kde sú v Lombardsku naplánované napríklad Miláno - San Remo i niektoré etapy Gira. V tomto momente sme pripravení zorganizovať Okolo SR v pôvodnom termíne, no ak by prišlo k nejakej zmene, tak nám UCI v podstate ešte dala možnosť zorganizovať to v inom," uviedol Privara.

Prezradil aj najnovšie informácie ohľadom spoločných majstrovstiev Slovenska a Česka v cestnej cyklistike. Pôvodne sa mali konať od 18. do 21. júna v českom Opočne, no organizátori ich museli pre pandémiu odložiť. UCI neskôr stanovila nový termín pre všetky národné šampionáty na 22. a 23. augusta. V prípade zatvorených hraníc by ale nebol reálny ani tento a šampionáty by sa konali v každej krajine zvlášť. "Tento týždeň som komunikoval s prezidentom českého zväzu cyklistiky a v podstate platí, že to bude Mladá Boleslav v termíne 22. a 23. augusta s tým, že sa uskutoční šampionát iba pre kategórie elite ženy a elite muži. Taký je plán, pokiaľ sa neuzavrú hranice, ale ja verím, že v auguste už budeme normálne fungovať," dodal Privara.

UCI prerušila cyklistickú sezónu v polovici marca po vypuknutí pandémie koronavírusu. Reštart sezóny WorldTour je naplánovaný na 1. augusta, keď sa uskutoční talianska klasika Strade Bianche, no v Európe by sa malo jazdiť pod hlavičkou UCI už skôr. Podujatie Sibiu Cycling Tour v Rumunsku je naplánované v termíne od 2. do 5. júla. Ako prvá z trojice Grand Tour sa tento rok uskutoční Tour de France so štartom 29. augusta a cieľom 20. septembra. Ďalšie dve legendárne etapové podujatia sa budú prekrývať. Giro d'Italia odštartuje 3. a vyvrcholí 25. októbra, pričom španielska Vuelta má naplánovaný začiatok na 20. októbra a cieľ je 8. novembra.


Tagy: Peter Sagan Okolo Slovenska Peter Privara

Zdroj:
TASR
Foto:
Profimedia

DISKUSIA