SFZ pred reštartom líg zabezpečil stovky testov: Všetky odobraté vzorky boli negatívne

Testovanie na koronavírus
Testovanie na koronavírus

BRATISLAVA - Slovenský futbalový zväz (SFZ) v spolupráci so spoločnosťou AGEL SK pred júnovým reštartom Fortuna ligy a II. ligy zabezpečil vykonanie už 636 testov na koronavírus. Na ochorenie COVID-19 sa testovali hráči, členovia realizačných tímov, funkcionári aj rozhodcovia.

Všetky náklady na testovanie pokryl SFZ. "Strešná organizácia futbalu na Slovensku dodržiava všetky hygienické nariadenia ÚVZ SR. Dobrou správou je, že všetky odobraté vzorky boli negatívne. V rámci testovania sa doposiaľ spravilo 636 testov – 67 rozhodcov, 389 hráčov a funkcionárov klubov Fortuna ligy a 180 v II. lige (do štatistík nie nie je započítané testovanie v FK Železiarne Podbrezová, ktoré sa uskutočňuje v pondelok 8. júna – pozn.). SFZ zároveň zabezpečí a uhradí, rovnako ako pri fortunaligových a druholigových kluboch, všetky náklady spojené s testovaním na COVID-19 pre účastníkov reprezentačných kontrolných mládežníckych zrazov, ktoré sú na programe od 15. júna do 26. júla," informoval SFZ na oficiálnom webe.

Vyšetrenie na ochorenie COVID-19 prebehlo analýzou genetického materiálu vírusu metódou RT-PCR, zisťovala sa teda prítomnosť vírusovej ribonukleovej kyseliny. Zo vzorky sa stanovila prítomnosť sekvencie génov typických pre vírus SARS CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Zdravotnícky personál odoberal hráčom funkcionárom a trénerom výter z nosa a nosohltana do špeciálnej odberovej súpravy. Najvhodnejšie je robiť testy ráno nalačno, testované osoby by nemali pred tým jesť a piť ani používať kloktadlá, zubnú pastu alebo iné dezinfekcie, nesmú pred odberom vzorky fajčiť ani elektronické cigarety, nesmú žuť žuvačku, používať kvapky alebo spreje do nosa a hrdla.


Tagy: SFZ Fortuna liga

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/AP Photo/David J. Phillip

DISKUSIA