VIDEO Poliaci padli na horúcej holandskej pôde, Nórov nezachránil ani Haalandov gól

Memphis Depay pred bránou PoľskaMemphis Depay pred bránou Poľska Zdroj: SITA/AP/Peter Dejong

AMSTERDAM - Holandskí futbalisti sú po úvodnom kole na čele 1. skupiny A-divízie Ligy národov. V piatkovom domácom stretnutí zdolali Poliakov 1:0, v ďalšom zápase tejto skupiny remizovalo Taliansko na vlastnej pôde s Bosnou a Hercegovinou 1:1.

Holanďania nastúpili v Amsterdame pod vedením dočasného trénera Dwighta Lodewegesa. Doterajší asistent nahradil Ronalda Koemana, ktorý zamieril na klubovú úroveň do FC Barcelona. Po bezgólovom prvom polčase strelil rozhodujúci zásah v 61. minúte Steven Bergwijn, ktorému po centri do päťky naservíroval loptu pred odkrytú bránku Hans Hateboer. Poľský tréner Jerzy Brzeczek nechal odpočívať Roberta Lewandowského, ktorý dostal voľno po finálovom turnaji Ligy majstrov, a jeho zverenci nedokázali bez kanoniera Bayernu Mníchov skórovať.

Vo Florencii sa vedenia ujali hostia v 57. minúte zásluhou útočníka Edina Džeka z AS Rím. Domácim sa podarilo vyrovnať o desať minút neskôr, keď sa presadil Stefano Sensi. Taliansko a Bosna a Hercegovina sú po deľbe bodov spoločne na druhom mieste, Poľsko je posledné.

Alessandro Florenzi a Armin Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Massimo Paolone/LaPresse

V 1. skupine B-divízie zvíťazilo Rakúsko na trávniku Nórska 2:1. Rumunsko remizovalo na domácom ihrisku so Severným Írskom 1:1, hostia vyrovnali v závere riadneho hracieho času, hoci už od 39. minúty dohrávali bez vylúčeného Josha Magennisa, ktorý sa porúčal pod sprchy predčasne po dvoch žltých kartách. Kazachstan uspel vo 4. skupine C-divízie na litovskej pôde 2:0, Albánsko vyhralo v Bielorusku 2:0.

Škóti remizovali s Izraelom

Futbalisti Škótska remizovali vo svojom úvodnom vystúpení v 2. skupine B-divízie Ligy národov s Izraelom 1:1. V Glasgowe sa ujali vedenia v závere prvého polčasu po góle Ryana Christieho z 11 m, deľbu bodov zariadil Eran Zahavi. Izraelčania budú v pondelok 7. septembra o 20.45 h v Netanyi druhým súperom Slovenska, ktoré v piatok prehralo v Bratislave s Českom 1:3.

Škóti boli v prvom polčase aktívnejší, v 42. minúte však mohli po chybe obrany inkasovať. Zachránil ich brankár David Marshall, ktorý reflexívne vyrazil hlavičku Moanesa Daboura. V závere úvodného dejstva Ahmad Tibi fauloval v šestnástke Johna McGinna a nariadenú penaltu bezpečne premenil Christie. Po zmene strán Izraelčania prebrali iniciatívu a v 73. minúte sa dočkali vyrovnania. Zahavi si narazil loptu s Dabourom a strelou spoza šestnástky vymietol šibenicu.