Nemec Denz vyhral druhú etapu Okolo Slovenska, Bora s ďalším umiestnením na stupni víťazov

Nico Denz a jeho víťazné oslavy v cieli druhej etapyNico Denz a jeho víťazné oslavy v cieli druhej etapy Zdroj: SITA/Peter Rusko

BANSKÁ BYSTRICA - Nemecký cyklista Nico Denz z tímu Sunweb vyhral kráľovskú 2. etapu 64. ročníka pretekov Okolo Slovenska. Na 206,6 km dlhej trati zo Žiliny do Banskej Bystrice uspel vo finiši do mierneho kopca a na kockách pred lídrom celkového poradia Jannikom Steimlem z Deceunincku-QuickStep. Tretiu priečku obsadil Luxemburčan Jean Pierre Drucker z Bory-Hansgrohe. Nemec Steinle si bez problémov udržal žltý dres pre lídra celkovej klasifikácie.

Štvrtková etapa bola najdlhšia v itinerári tohtoročných pretekov a na jazdcov čakalo spolu až desať horských prémií. Už pri výstupe na tú prvú na Manínskej tiesňave sa pelotón začal trhať, vyhral ju Austrálčan Rob Power. Vpredu sa potom vytvorila takmer 40-členná skupina aj so žltým Nemcom Steimlem i Slovákom Martinom Haringom. Náskok síce dosiahol približne dve minúty, no po druhom kategorizovanom stúpaní v Pružine sa pelotón opäť spojil.

Peletón prechádza Námestím SNP Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/Peter Rusko

V ďalšom úniku sa ocitlo kvarteto Guillaume Boivin, Kenny Molly, Joel Suter a opäť aj Haring z Dukly Banská Bystrica. Rýchlo si vypracovalo náskok približne dve minúty a Belgičan Molly (Bingoal - Wallonie Bruxelles) si triumf z druhej zopakoval aj na tretej i štvrtej horskej prémii. K vedúcej štvorici sa potom pridal aj Čech Michael Kukrle. V pelotóne najviac pracoval tím Deceunick-Quick-Step, ktorý bránil žltý dres Steimleho. Napriek tomu manko prenasledovateľov narástlo na takmer tri minúty.

Cyklisti potom stúpali na najdlhšiu horskú prémiu štvrtka v Čičmanoch (22 km, 3,4%), kde im situáciu ešte sťažoval silný vietor. Haring začal mať problémy a vedúcu skupinu opustil. Náročné podmienky nezastavili Mollyho, ktorý maximálny počet bodov zobral aj na Fačkove (4 km, 5,9%) i na Vyšehradskom (6,7 km, 3,6 %). Šprintérsku prémiu v Čičmanoch vyhral Guillaume Boivin z tímu Izrael Start-Up Nation. Kanaďan si aj vďaka tomu vyslúžil titul pre najbojovnejšieho jazdca etapy.

Hlavný balík sa začal úniku približovať, no Molly ešte stihol pozbierať maximum bodov na horských prémiách. Prvý prešiel kótou na Čremošnom (2,7 km, 7%) i na najvyššom bode etapy na Šturci (6,4 km, 4%). Na poslednej rýchlostnej prémii 15 km pred cieľom v Banskej Bystrici bol už pelotón pohromade. Časové bonifikácie na nej získali Shane Archbold a Jannik Steimle z Deceunincku QuickStep a Nico Denz zo Sunwebu.

Desať kilometrov pred cieľom čakalo cyklistov ešte posledné stúpanie v Sásovej a pri ňom už  odpadol aj posledný Slovák v pelotóne Lukáš Kubiš z Dukly Banská Bystrica. Do boja o prvenstvo sa napokon zapojilo 36 pretekárov a najúspešnejší z nich bol Denz, ktorý si pripísal druhé víťazstvo v kariére. Na svojom konte má už triumf v klasike Tour de Vendée.

Nico Denz a jeho Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/Peter Rusko

Okolo Slovenska

2. etapa (Žilina - Banská Bystrica, 206,6 km): 1. Nico Denz (Nem./Sunweb) 5:01:41 hod, 2. Jannik Steimle (Nem./Deceuninck QuickStep), 3. Jean Pierre Drucker (Lux./Bora-Hansgrohe) obaja čas ako víťaz, 4. Mihkel Räim (Est./Izrael Start-Up Academy), 5. Shane Archbold (Austr./Deceuninck QuickStep), 6. Emmanuel Morin (Fr./Cofidis), 7. Jenthe Biermans (Belg./Izrael Start-Up Academy), 8. Viačeslav Kuznecov (Rus./Gazprom-RusVelo), 9. Charles Planet (Fr./Novo Nordisk), 10. Adam Ťoupalík (ČR/Elkov-Kasper) všetci +1 s,... 55. Lukáš KUBIŠ (SR/Dukla Banská Bystrica) +3:33 min, 62. Ľuboš MALOVEC (Tím SR), 63. Juraj BELLAN (SR/Dukla), 65. Ján Andrej CULLY (SR/Dukla), 78. Matúš ŠTOČEK (Tím SR) všetci 8:55, 90. Matej BLAŠKO, 94. Marek GAJDULA, 96. Šimon NAGY (všetci tím SR), 97. Juraj SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe), 98. Samuel OROS (Tím SR)    

celkové poradie: 1. Steimle 7:40:07 hod, 2. Denz čas ako víťaz, 3. Archbold +16 s, 4. Andreas Leknessund (Nór./Uno-X) +17, 5. Jasha Sütterlin (Nem./Sunweb) +19, 6. Chad Haga (USA/Sunweb), 7. Yves Lampaert (Belg./Deceuninck QuickStep) obaja +22, 8. Drucker +23, 9. Morten Hulgaard (Dán./Uno-X) +27, 10. Jakub Otruba (ČR/Elkov-Kasper) +28,... 52. Lukáš KUBIŠ (SR/Dukla Banská Bystrica) +4:27 min

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 9
Viac o téme: Okolo Slovenska Bora-Hansgrohe Nico Denz Jean Pierre Drucker
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/Peter Rusko
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články