Fantastická Schmiedlová hrá svoj najlepší tenis: Po Williamsovej vyprášila Azarenkovú!

Anna Karolína SchmiedlováAnna Karolína Schmiedlová Zdroj: SITA/AP/Michel Euler

PARÍŽ - Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová sa prebojovala do 3. kola dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. V stredajšom dueli druhého kola zdolala desiatu nasadenú Bielorusku Victoriu Azarenkovú suverénne v dvoch setoch 6:2 a 6:2.

Schmiedlová postupom do 3. kola vyrovnala svoje parížske i grandslamové maximum z Roland Garros 2014 a US Open 2015. V boji o osemfinále sa stretne s argentínskou kvalifikantkou Nadiou Podoroskou (131. hráčka sveta). Tá vyradila 23. nasadenú Kazašku Juliu Putincevovú. V druhom sete museli Schmiedlovej po páde ošetrovať krvavú ranu na ľavom kolene, ktoré jej operovali po vlaňajšom Wimbledone.

Na ceste do 3. kola vyradila Schmiedlová už dve niekdajšie svetové jednotky. "Som mimoriadne šťastná, že sa mi to podarilo tu v Paríži, pretože je to môj najobľúbenejší turnaj z celého roka. Vždy tu hrám dobre. V uplynulých rokoch som mala viacero šancí dostať sa ďalej, mala som mečbaly a naozaj vyrovnané zápasy, no nevedela som to ukončiť. Vedela som, že raz to musí prísť a som šťastná, že v tomto roku som už v treťom kole. O to viac, že som zdolala dve skvelé hráčky, k obom cítim veľký rešpekt," citovala Schmiedlovú oficiálna stránka turnaja.

V prvom vzájomnom súboji s finalistkou nedávneho US Open a dvojnásobnou grandslamovou šampiónkou Schmiedlová ani raz nestratila podanie. Skvele zvládla už prvý set, v ktorom čelila iba dvom brejkbalom. Do duelu vstúpila koncentrovane, hneď v prvej hre súperku brejkla a po potvrdení sa ujala vedenia 2:0. Náskok si udržala, Azarenkovej navyše zobrala podanie druhýkrát aj za stavu 4:2 a set bez problémov dotiahla k víťazstvu.

V druhom sete prišla nepríjemná chvíľa pre Slovenku za stavu 1:1 a 15:30 pri podaní súperky, keď sa pri odohratí loptičky pošmykla a oboma kolenami spadla na antuku. Na ľavom mala krvavú ranu, ktorú jej museli ošetriť a na dvorec sa vrátila až po niekoľkominútovej pauze. Na jej hre sa to však negatívne neprejavilo. Vo štvrtej hre Schmiedlová štyrmi získanými loptami za sebou úspešne odvrátila dva brejkbaly a v nasledujúcej hre po boji získala Azarenkovej podanie na 3:2. Brejk potvrdila a favorizovanej súperke zobrala servis aj v nasledujúcom geme. Pri svojom podaní potom využila hneď prvý mečbal, od stavu 1:2 získala päť hier v sérii. Zápas trval 1:42 h.

Slovenka sa v dueli spoľahla na sebavedomý výkon, úderovú istotu i úspešnosť prvého (70%) i druhého (57%)podania. Azarenková doplatila aj na 38 nevynútených chýb v porovnaní s dvadsiatimi od jej súperky. Bieloruska nevyužila ani jeden z piatich brejkbalov, Schmiedlová využila štyri zo siedmich.

Schmiedlová, ktorá sa dostala do hlavnej súťaže vďaka chránenému renkingu, predtým v 1. kole vyradila bývalú svetovú jednotku Američanku Venus Williamsovú rovnako v dvoch setoch 6:4 a 6:4. Bolo to jej prvé víťazstvo na grandslamovej pôde od US Open 2015.

Bertensovú odvážali na invalidnom vozíku

Piata nasadená Holanďanka Kiki Bertensová postúpila po veľkej dráme s Taliankou Sarou Erraniovou, po ktorej ju museli pre kŕče odviezť z dvorca na invalidnom vozíku. Bertensová triumfovala v troch setoch 7:6 (5), 3:6 a 9:7, duel trval 3:11 h. Finalistka z Paríža z roku 2012 Erraniová mala k dispozícii v treťom sete za stavu 6:6 mečbal, no nevyužila ho a po zápase frustrovaná odmietla gratulovať súperke a navyše podľa agentúry AFP použila nahlas aj nevhodný slovník. V dueli stratili tenistky svoj servis až 24-krát, víťazka Bertensová zahrala 61 víťazných úderov, pridala však aj 63 nevynútených chýb.

Holandská tenistka Kiki Bertensová Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP Photo/Michel Euler

Rumunská tenistka Simona Halepová postúpila do 3. kola dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. Najvyššie nasadená hráčka a šampiónka z roku 2018 zdolala v derby svoju krajanku Irinu-Cameliu Beguovú v dvoch setoch 6:3 a 6:4. Súperkou turnajovej jednotky v boji o osemfinále bude 25. nasadená Američanka Amanda Anisimová, ktorá Halepovú zdolala vlani na paríšskej antuke vo štvrťfinále.

Ukrajinská tenista Jelina Svitolinová postúpila do 3. kola dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. Nasadená trojka si poradila s Mexičankou Renatou Zarazuaovou 6:3, 0:6 a 6:2.