Kto bude novou vládkyňou tenisu? Mladé uchá sa hlásia o slovo, Swiateková prahne po dokonalosti

Iga Swiateková víťazkou Roland Garros 2020Iga Swiateková víťazkou Roland Garros 2020 Zdroj: SITA/AP/Michel Euler

PARÍŽ - Tenistka Iga Swiateková si je vedomá, že jej titul na Roland Garros zmení život. Na parížskej antuke prekvapivo triumfovala bez straty setu.

"Nečakala som to," priznala. Swiateková sa zaradila medzi nastupujúcu generáciu, ktorá v posledných rokoch získava grandslamové tituly. Už súčasná hviezda Japonka Naomi Osaková ovládla predvlani v dvadsiatich rokoch US Open, čím Poľku inšpirovala. Vlani v New Yorku oslavovala prekvapivo ďalšia dvadsaťročná hráčka, Kanaďanka Bianca Andreescuová.

"Som ďalší outsider, ktorý vyhral grandslam v ženskej dvojhre. To je bláznivé," divila sa Swiateková krátko po zápase a neskôr na tlačovej konferencii dodala: "Som na seba pyšná. Mám za sebou neuveriteľné dva týždne."

Dotiahla do konca, čo pred ňou nedokázala žiadna Poľka, ani Agnieszka Radwanská, ktorú všetci označovali za budúcu grandslamovu šampiónku. Stala sa ňou až Swiateková. "Píšem históriu. Táto skúsenosť mi zmení život," povedala a ocenila Radwanskú. "Dokázala veľa, bola v špičke snáď dvanásť rokov. Ľudia nás budú porovnávať a ja ešte musím veľa ukázať, aby som sa jej vyrovnala."

Iga Swiateková víťazkou Roland Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/AP/Christophe Ena

Očakáva, že sa z nej v Poľsku stane ostro sledovaná hviezda. "Budem si na to musieť zvyknúť, ale to nebude problém. Nevadí mi pozornosť," uviedla varšavská rodáčka a víťazka juniorky vo Wimbledone 2018, ktorá pred titulom na Roland Garros nevyhrala ani jeden titul na okruhu WTA. Sedem ich má z nižšej série ITF.

Hrala som loptu po lopte

Finále Roland Garros sa hralo pred takmer prázdnym hľadiskom centrálneho dvorca, pretože kvôli opatreniam proti koronavírusu mala do areálu povolený vstup len tisícka ľudí. "Turnaj bol iný. Neviem, ako by som sa správala pred plným štadiónom. Snáď si atmosféru vyskúšam už čoskoro na inom grandslame," priala si hráčka, ktorá sa počas pauzy okrem iného rozohrávala aj na exhibícii v Prahe.

Turnaj, v ktorom vyradila aj vlaňajšiu finalistku Markétu Vondroušovú či rumunskú favoritku Simonu Halepovú, zvládla výborne psychicky. Čerpá z dvojročnej spolupráce so športovou psychologičkou Dariou Abramowiczovou. "Pred finále mi povedala, aby som sa držala základných vecí a každodennej rutiny. Aby som nemyslela na výsledok, ale predviedla svoj tenis. Hrala som loptu po lopte, čo je základ," povedala Poľka.

Iga Swiateková víťazkou Roland Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Michel Euler

Medzi inými ďakovala za úspech aj svojmu otcovi Tomaszovi. Niekdajší veslár štartoval na olympijských hrách v Soule 1988. "Urobil pre mňa a pre sestru veľa a ťažko sa mi opisujú pocity, ktoré prežívam. Radšej o ňom hovorím v poľštine," povedala.

Nevyrovnanosť je problém ženského tenisu

Plánom mladej tenistky do budúcnosti je pracovať na svojej hre, aby hrala vyrovnane. "Viem, že moja hra ešte nie je perfektná," povedala. Rada by však podobné výkony ako tie z Paríža opakovala pravidelne. "Nevyrovnanosť je problém ženského tenisu. Preto nemáme šampiónky, akými sú Rafa, Roger a Novak," vymenovala dlhoročných vládcov mužského tenisu Španiela Nadala, Švajčiara Federera a Srba Djokoviča.

Viac o téme: Iga Swiateková Roland Garros 2020
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Michel Euler
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články