Po vážnom zranení Alaphilippa prišla vlna kritiky: Robím to už 20 rokov, nespravil som nič zlé!

Julian Alaphilippe po nehode v opatere lekárovJulian Alaphilippe po nehode v opatere lekárov Zdroj: profimedia.sk

BRUSEL - Francúzsky cyklista Julian Alaphilippe strieda v prebiehajúcej sezóne veľké úspechy so smolnými momentmi. Počas nedeľňajších pretekov Okolo Flámska to bol ten druhý prípad. Jazdec stajne Deceuninck-Quick Step figuroval v rozhodujúcom trojčlennom úniku, no 35 km pred cieľom zavadil o motorku a šanca na premiérový triumf na monumentálnej klasike sa rozplynula.

Dvadsaťosemročný Francúz vyhral po reštarte sezóny svoju piatu etapu na Tour de France, titul majstra sveta i klasiku Brabantský šíp, no na Miláno - San Remo ho tesne zdolal Wout van Aert, na Liege - Bastogne Liege už oslavoval víťazstvo, keď ho na cieľovej páske predbehol Primož Roglič a nakoniec ho preradili až na piate miesto a v nedeľu skončil po páde s dvoma zlomenými záprstnými kosťami na pravej ruke.

Alaphilippe, pre ktorého to bol posledný štart v sezóne, išiel v čelnej skupine tretí za van Aertom a Mathieum van der Poelom, no kým prví dvaja stihli zareagovať na spomaľujúcu motorku, on už nie. Podľa belgických a francúzskych médií v tom momente hovoril cez vysielačku so športovým riaditeľom svojho tímu. Podľa šéfa stajne bola prítomnosť motokára na danom mieste absolútne nepochopiteľná. "Podľa toho, čo viem, mal sa pohybovať až za skupinkou vedúcich jazdcov, navyše, ak už tam bol, nemal byť pri vnútornom oblúku zákruty, ale vonkajšom. Cyklisti vždy volia najkratšiu trasu," uviedol pre denník le Soir Patrick Lefevere.

Na spomínanej motorke sedel traťový rozhodca Eddy Lissens, na ktorého sa po incidente zniesla veľká vlna kritiky nie len od Alaphilippeovho šéfa, ale najmä zo strany fanúšikov. Bývalý belgický policajt sa však bráni a tvrdí, že nespravil nič nezvyčajné. "Únik si vytvoril náskok asi 20 sekúnd a tak som sa spolu so servisnou motorkou Shimana rozhodol zaujať pozíciu až za ním. Takže sme sa nechali predbehnúť, televízna motorka to spravila na ľavej strane cesty a my sme si vybrali pravú. Či sme mali ísť tiež na druhú stranu cesty? Každý, kto hovorí niečo také, nikdy nejazdil na pretekoch," uviedol Lissens pre denník Het Laatste Nieuws.

Šesťdesiatštyriročný rozhodca považuje celý incident za nešťastnú nehodu, no mal po ňom veľmi zlé pocity. "Nespravil som nič nezvyčajné, takéto veci sa stávajú počas pretekov stokrát, toto bol len nešťastný moment. Robím to už 20 rokov a nikdy sa mi nič také nestalo. Cítil som sa hrozne. Pamätám si, že hovoril do svojho mikrofónu a už sa mi nemohol vyhnúť. Je mi ho ľúto. Jeho zranenie je zlé, ale hlavne mal šancu vyhrať Okolo Flámska a to ma skutočne zasiahlo," citoval ho portál cyclingnews.com.

Lissens si po incidente vytrpel množstvo urážok najmä na sociálnych sieťach. Za nehodu sa priamo na mieste ospravedlnil Alaphilippeovi aj športovému riaditeľovi Wilfriedovi Peetersovi a neskôr telefonoval aj zástupcom Quick Stepu: "Veľmi ma to zasiahlo. Cítim sa vinný, i keď s tým nemôžem nič spraviť. Dúfam, že Alaphilippe bude čoskoro v poriadku."

Víťazom 104. ročníka Okolo Flámska, ktoré z tradičného jarného termínu museli preložiť na jeseň, sa stal Holanďan Mathieu van der Poel. Jazdec tímu Alpecin-Fenix napodobnil svojho otca Adriho, ktorý "De Ronde" vyhral v roku 1986.

Viac o téme: Okolo Flámska Julian Alaphilippe Patrick Lefevere Eddy Lissens
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: profimedia.sk; VIDEO: Youtube
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá