Slovenská hokejová reprezentácia nemá nového trénera: Ramsay môže zostať ešte dlho

Na snímke tréner Craig RamsayNa snímke tréner Craig Ramsay Zdroj: TASR - Michal Svítok

BRATISLAVA - Craig Ramsay zostáva hlavným trénerom slovenskej hokejovej reprezentácie. Povedie ju v sezóne 2020/21 a v prípade úspešnej kvalifikácie o postup na zimné olympijského hry do Pekingu až do konca ročníka 2021/22. Jeho stály asistent bude Michal Handzuš, na pozícii druhého asistenta budú rovnako ako v minulosti rotovať viacerí slovenskí tréneri. Informoval o tom portál hockeyslovakia.sk.

Ramsay musel svoje poslanie pri slovenskom národnom výbere prerušiť po vypuknutí pandémie koronavírusu. Na konci februára sa krátko po Kaufland Cupe v Poprade vrátil za rodinou do USA načerpať sily pred vrcholmi sezóny 2019/2020, no tie sa nakoniec nekonali. Po dohode s členmi vedenia Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) sa Ramsay vzdal platu v prospech akútnych potrieb slovenského hokeja v krízovom období. Jeho zmluva mala vypršať v auguste, no Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) medzitým zrušila MS vo Švajčiarsku a olympijskú kvalifikáciu preložila na august 2021.

Šesťdesiatdeväťročný kanadský tréner trénuje slovenskú hokejovú reprezentáciu od leta 2017. Absolvoval s ňou zimné olympijské hry v Pjongčangu i dva svetové šampionáty v Dánsku a doma na Slovensku. V júlovom rozhovore sa nechal počuť, že si by mohol pokračovať pri slovenskom reprezentačnom výbere v pozícii asistenta či konzultanta, nakoniec sa vráti na post hlavného trénera. "Craig Ramsay bude pokračovať pri našej reprezentácii. Dohodli sme na rok s tým, že v prípade zvládnutej kvalifikácie o postup na zimné olympijské hry do Pekingu bude vďaka opcii zmluva predĺžená až do konca sezóny 2021/22. Myslíme si, že pozícia hlavného trénera je kľúčová a vyžaduje potrebné skúsenosti a vedomosti. Lepšieho kandidáta sme nemali, preto sme radi, že sme sa dohodli s Craigom na minimálne ďalší rok. Verím, že trend, ktorý nastavil spolu so všetkými asistentmi, bude pokračovať a vyvrcholí úspešnou olympijskou kvalifikáciou," povedal pre hockeyslovakia.sk prezident SZĽH Miroslav Šatan.

Miroslav Šatan Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Okrem Handzuša bude ďalší člen realizačného tímu tréner brankárov Ján Lašák. Na poste druhého asistenta sa budú obmieňať viacerí slovenskí tréneri. V minulosti na rovnakej báze pri Ramsaym fungovali Ján Pardavý, Andrej Podkonický či Ivan Droppa. "Chceme sa oprieť o okruh asistentov, ktorý pri Craigovi fungoval. Sme dohodnutí s Mišom Handzušom, ktorý bude stály asistent. Miesto druhého budeme rotovať rovnako ako v minulosti," doplnil Šatan, ktorý zároveň potvrdil, že novembrový asociačný termín, počas ktorého slovenská reprezentácia pravidelne hrala na Nemeckom pohári, je tento rok zrušený vo všetkých reprezentačných kategóriách.

To znamená, že národný tím sa v novembri pod Ramsayho vedením nestretne a do Nemecka nepocestuje. Slováci by sa mali v decembri predstaviť na Švajčiarskom pohári.  "Turnaj by sa zatiaľ mal uskutočniť, ale samozrejme nevieme, aká bude situácia o tri týždne či o mesiac. Plánujeme sa zúčastniť, ale bude záležať na tom, ako sa bude situácia vyvíjať."

Celá reprezentačná prestávka je zrušená

V novembri sú zrušené aj reprezentačné prestávky mládežníckych výberov. "Celá reprezentačná prestávka je zrušená, zrušené sú aj programy, ktoré mali mať reprezentácie 18-ročných a 20-ročných. Aj pre súčasné opatrenia a situáciu s koronakrízou na Slovensku si myslím, že to bolo jediné zodpovedné riešenie. Budeme radi, ak kluby využijú ten čas na to, aby si skúsili dohrať zápasy, ktoré samozrejme pre situáciu museli poodkladať. Veríme, že sa v tom týždni dohrajú nejaké dohrávky, reprezentanti budú vo svojich tímoch a majú šancu hrať ďalšie zápasy," povedal Šatan.

Výber do 20 rokov čaká na prelome rokov svetový šampionát, ktorý sa uskutoční v Edmontone a bude prebiehať formou života v "bubline". Výber do 18 rokov má mať vrchol v apríli, keď by sa mal na domácom šampionáte A-skupiny I. divízie v Spišskej Novej Vsi pokúsiť prebojovať medzi elitu. "Aj tu je situácia s prípravou komplikovaná. Chlapci z 'dvadsiatky' zostanú v kluboch a budú hrať zápasy tam. Do decembra už budú mať program, tento rok budú asi veľmi dlho spolu a tým, že majú byť v bubline, musíme zabezpečiť podmienky, aby boli zavretí spolu. Aby trénovali aspoň týždeň pred odchodom do Kanady, kde budú znovu otestovaní a pôjdu na nejaký čas do bubliny, kým im umožnia ísť na turnaj. Tento rok to budú mať náročnejšie časovo, logisticky aj so zdravotnou situáciou. No plán je tieto MS odohrať a urobíme všetko pre to, aby sa na nich mohli zúčastniť. Čo sa týka osemnásťročných, tiež nemám veľmi dobré správy. IIHF zatiaľ nerozhodla o tom, či sa MS, ktoré máme na budúci rok naplánované a ktoré už boli o rok odložené, budú alebo nebudú konať. Mali by sme sa to dozvedieť v priebehu niekoľkých týždňov," uviedol.

Miroslav Šatan Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Šatana potešila štátna finančná injekcia

Šatana potešila dvojmiliónová štátna finančná injekcia, ktorá predstavuje formu prvej pomoci pre profesionálne športové kluby: "Myslím si, že je to taká prvotná pomoc a malá časť z toho, čo by bolo naozaj potrebné. No sme radi za každú pomoc, nakoniec korona tu trvá už viac ako pol roka a zatiaľ sme boli odkázaní sami na seba a na zdroje SZĽH. Takže sme radi, že štát sa konečne zapojí a vypočul prosby klubov aj nás a pomôže nejakými prvými financiami, aby odľahčil túto situáciu."

Šéf SZĽH na záver dodal, že tradičná anketa Hokejista roka, ktorá sa pre pandémiu koronavírusu nekonala v lete, sa ani neuskutoční.

Viac o téme: Slovensko Craig Ramsay
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Michal Svítok
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články