Slovenským reprezentantom uniká aj posledná šanca na účasť v Tokiu: Prosba na hlavného hygienika

Hlavný hygienik SR Ján Mikas
Hlavný hygienik SR Ján Mikas

BRATISLAVA - Prezident Slovenskej plaveckej federácie (SPF) Ivan Šulek zaslal kompetentným orgánom otvorený list so žiadosťou o sprístupnenie športoviska - plaveckého bazéna pre reprezentantov. Adresoval ho štátnemu tajomníkovi Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre šport Ivanovi Husárovi, hlavnému hygienikovi SR Jánovi Mikasovi a splnomocnencovi vlády pre mládež a šport Karolovi Kučerovi. K opätovnému uzavretiu vnútorných bazénov prišlo 11. októbra v súvislosti s rastúcim počtom prípadov ochorenia COVID-19.

Otvorený list prezidenta SPF Šuleka v plnom znení bez redakčných úprav:

Vážený pán štátny tajomník pre šport, Vážený pán hlavný hygienik SR, Vážený pán poslanec NR SR – splnomocnenec vlády pre šport, dovoľte mi obrátiť sa na Vás so žiadosťou o sprístupnenie športoviska – plaveckého bazénu pre našich reprezentantov v: plávaní, vodnom póle, synchronizovanom plávaní, diaľkovom plávaní a prihováram sa aj za triatlon. Uvedomujeme si vážnosť situácie, ktorá je dnes v súvislosti s pandémiou COVID 19, ale zároveň si dovolíme opätovne Vás upozorniť na mimoriadnu vážnosť situácie našich športovcov, ktorým pomaly, ale isto uniká aj posledná šanca na účasť OH Tokio a to vďaka absencii bazálnych podmienok pre plavecké športy. Od 23. októbra tohto roku sme sa obracali na všetky inštitúcie, aby poskytli našim športovcom rovnaké podmienky ako je to v okolitých krajinách, kde majú športovci v plaveckých športoch na rozdiel od nás možnosť prípravy na vrcholné podujatia v štátom garantovaných mimoriadnych podmienkach. S radosťou a nádejou sme prijali správu o tom, že tento týždeň sa rozhodne o otvorení karanténneho strediska v XBS Šamorín, ktorý ponúka pre naše potreby excelentné domáce podmienky. Dostal som ústny prísľub od pána štátneho tajomníka, ale sledujem aj Vaše fb vyjadrenia v statusoch ku tzv. bubline v Šamoríne.

Žiaľ, do dnešného dňa nemáme od Vás žiadne pozitívne správy pre športovcov. Sme ochotní pracovať v uzavretých, karanténnych podmienkach aj niekoľko mesiacov, sme ochotní testovať našich športovcov niekoľko krát týždenne. Sme pripravení zaplatiť za strediskové podmienky v zmysle cenníka XBS. Prosím, aby ste nezabúdali aj na fakt, že plávanie je jeden zo základných lokomočných športov a na rozdiel od iných športov, musí z hľadiska bezpečnosti patriť do základnej povinnej výbavy každého človeka. Nemôžem sa ako prezident SPF nečinne pozerať na to, že niektoré športy môžu dokonca súťažiť /vo veľa prípadoch ide o cudzích štátnych príslušníkov v kluboch/ a naši domáci špičkoví športovci pripravujúci sa na najvyššie medzinárodné športové podujatie majú štátom zakázané trénovať! Cit pre vodu je pre nás neskutočne dôležitý prvok a v prípade výkonov na úrovni olympionika je úplne nemožné kvalifikovať sa na OH bez prípravy vo vodnom prostredí. Žiadame od Vás jednoznačnú odpoveď, kedy môžeme počítať s otvorením bazéna v Šamoríne. V opačnom prípade sme nútení poslať našich športovcov do zahraničia, v čase keď sa celá Európa a svet zmieta v neľahkej situácii. Máme jednoznačný záujem investovať peniaze od štátu do prípravy našich športovcov doma na Slovensku, kde sú v bezpečí a sme ochotní správať sa mimoriadne zodpovedne.

V boji o miestenky na OH Tokio máme stále nasledovných športovcov:
Plávanie: Richard Nagy, Nikoleta Trníková, Tomáš Klobučník, Andrea Podmaníková, Vladimír Štefánik
Vodné pólo ženy: 16 dievčat
Synchronizované plávanie: Naďa Daabousová a Diana Miškechová
Triatlonista a náš bývalý reprezentant v plávaní Richard Varga potrebuje rovnako ako vyššie uvedení športovci bazén na prípravu pre OH Tokio, je to jeho najsilnejšia disciplína z ktorej doteraz vždy ťažil. Veríme, že sa Vám v čo najkratšom čase podarí uspokojiť potreby našich, ale aj Vašich špičkových športovcov.
      
S úctou a očakávaním Vašej odpovede, S pozdravom, prezident Slovenskej plaveckej federácie Ivan Šulek


Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/Branislav Bíbel

DISKUSIA