Tarkovič pred kľúčovým postfederálnym derby, v ktorom pôjde o všetko: Máme jeden otáznik!

Štefan Tarkovič počas tlačovej konferencie po postupe na EUROŠtefan Tarkovič počas tlačovej konferencie po postupe na EURO Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

PLZEŇ - Napriek enormnému mentálnemu aj fyzickému zaťaženiu v uplynulých dvoch zápasoch je tréner slovenských futbalistov Štefan Tarkovič presvedčený, že je v silách reprezentácie SR uspieť aj v derby s Českom. Slováci hrajú v stredu o záchranu v B-divízii Ligy národov 2020/2021 a potrebujú v Plzni vyhrať, tiež súčasne potrebujú pomoc Škótov v Izraeli.

Zdravotný stav kádra je až na jeden prípad v poriadku, nástupca Pavla Hapala však presne nešpecifikoval koho sa problém týka: "Máme jeden otáznik, nebudem to však rozvádzať. Týka sa to jedného hráča, po tréningu uvidíme, či bude k dispozícii. Aby sme spravili zostavu, máme 25 hráčov. Vždy keď niekto vypadne, môže vám to zmariť stratégiu. Treba si uvedomiť, že ani hráči nie sú stroje. Ani pre tých, ktorí hrajú pravidelne v kluboch nie je jednoduché v takomto krátkom čase odohrať tretí zápas. Bolo tu veľké psychické aj fyzické vypätie. Verím, že sme ako realizačný tím urobili maximum, aby hráči vykompenzovali zaťaženie a mohli byť zajtra stopercentne pripravení," povedal na oficiálnej predzápasovej online tlačovej konferencii Tarkovič.

Štyridsaťsedemročný kouč účastníka budúcoročných ME vyjadril k najbližšiemu súperovi rešpekt, o stratégii sa však pred médiami baviť nechcel: "Taktiku a stratégiu si nechávam na taktickú poradu s hráčmi pred zápasom a nie na predzápasovú tlačovku. No Česko má vysokú individuálnu kvalitu. Má hráčov v silných českých kluboch aj v najlepších európskych ligách. Pre nás je to výzva. Stále platí, že sa chceme posunúť dopredu a zdravo sa pobiť o dobrý výsledok. Chceme ísť do toho koncentrovane a proti silnému súperovi odohrať dobrý zápas."

V slovenskom národnom tíme je viacero bývalých hráčov Plzne, Tarkovič to však nepovažuje za výhodu pre hostí: "Zo strategického hľadiska to nebude základný prvok. Viem si predstaviť, že hráči, ktorí tu pôsobili budú mať motiváciu navyše." Na otázku, či očakáva ofenzívny súboj z oboch strán, odvetil: "Očakávam v prvom rade kvalitný zápas. Česi sa snažia o aktívny behavý spôsob hry. My sa tomu musíme prispôsobiť tak, aby sme boli úspešní. Poznáme sa dobre, prekvapiť jeden druhého nebude ľahké." Hosťom bude chýbať suspendovaný Ondrej Duda z 1. FC Kolín, čo Tarkovič berie ako normálny fakt: "Karty patria k futbalovému životu. V kádri sú ďalší, ktorí ho dokážu plnohodnotne nahradiť. Verím, že to zajtra bude fungovať."

Očakávania hráčov tlmočil médiám krídelník Róbert Mak. "Zápas s Českom je veľká motivácia. Je to derby, niečo navyše. My však potrebujeme tri body, potrebujeme zvíťaziť a nezáleží, či hráme proti Čechom. Postup na EURO nám isto dodal sebavedomie, zajtra si to chcem užiť a najmä sa zachrániť," uviedol hráč Ferencvárosu Budapešť, ktorý by si vedel veľmi dobre predstaviť, aký výsledok by korunoval doposiaľ mimoriadne úspešný novembrový zraz: "Vždy je lepšie, keď vyhráte zápasy a idete do ďalšieho po víťaznej sérii. Dalo nám to sebavedomie. Bolo to vidieť aj proti Škótom. Bol by to naozaj pekný zraz, ak by sme zvíťazili aj zajtra. A hlavne, ak by sme sa dokázali zachrániť."

Slováci ťahajú s rivalom sériu troch prehier, naposledy uspeli v marci 2015 v Žiline ešte za trénera Jána Kozáka: "Spomínam si, zápas v Žiline sme vyhrali 1:0. Vtedy sa nám darilo. Odvtedy sa ale veľa zmenilo. Každý zápas je iný a my sme pripravení. Bolo by to pekné, ak by sme dokázali po dlhšom čase zvíťaziť nad ČR."

Viac o téme: Róbert Mak Slovensko Česko Štefan Tarkovič Liga národov UEFA
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Jaroslav Novák
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články