Kvitová po šiestich rokoch ovládla prestížnu českú anketu, 10-ročné kraľovanie Berdycha skončilo

Petra Kvitová
Petra Kvitová

PRAHA - Petra Kvitová je znovu po šiestich rokoch víťazkou tenisovej ankety Zlatý kanár. V minulosti vyhrala anketu časopisu Tenis a Českého tenisového zväzu po wimbledonských triumfoch v rokoch 2011 a 2014. V tohtoročnom 28. ročníku uspela vďaka semifinále na Roland Garros a je zároveň hráčkou roka.

Po desaťročnom kraľovaní Tomáša Berdycha, ktorý po minulej sezóne ukončil kariéru, sa prvýkrát stal najlepším českým tenistom Jiří Veselý.

Zlatému kanárikovi ďalej vládnu tenistky. Vlani uspela Barbora Strýcová, predtým fedcupový tím (2015, 2016 a 2018), Karolína Plíšková (2017) a Kvitová (2014). Muži uspeli naposledy vďaka daviscupovému tímu pred siedmimi rokmi.

Aktuálna svetová osmička Kvitová si v úvode roka zahrala štvrťfinále Australian Open a finále v katarskej Dauhe. Po koronavírusovej pauze ovládla na Sparte turnaj O pohár prezidenta ČTS a v závere sezóny došla do semifinále na parížskej antuke, kde sa grandslamový Roland Garros hral až na prelome septembra a októbra.

Prehľad svojich úspechov uvidela tridsaťročná Kvitová v krátkom zostrihu. "Keď som to videla, tak mi začal trošku behať mráz po chrbte. Vo finále sme toho stihli celkom veľa. Som rada, že mi zdravie umožnilo odohrať a poraziť skvelé hráčky a teším sa na budúci rok," povedala Kvitová v prenose z barrandovského štúdia kanálu Nova Sport 1, kde sa vyhlásenie konalo vzhľadom k opatreniam proti šíreniu koronavírusu.

Dvadsaťsedemročný Veselý sa vo februári v indickom Pune dočkal po piatich rokoch druhého titulu na okruhu ATP, daviscupovému tímu pomohol k postupu cez Slovákov do finálového turnaja a je 68. v rebríčku. "Sezóna bola skvele rozbehnutá a škoda, že sa na to nenadviazalo. Za cenu som nesmierne rád," povedal Veselý.

Druhýkrát za sebou sa deblistkou roka stala Strýcová. "Každé ocenenie si vážim. Rok bol skvelý aj strašne zvláštny," povedala tridsaťštyriročná svetová dvojka vo štvorhre, ktorá s taiwanskou spoluhráčkou Sie Šu-wej tento rok vyhrala štyri tituly.

Skokankou roka v rebríčku WTA sa stala Barbora Krejčíková. V singlovom poradí prelomila vytúženú hranicu svetovej stovky a posunula sa zo 135. miesta na súčasné 65. Cenu za postup v rebríčku ATP dostal Tomáš Macháč, ktorý končil minulý rok na 357. mieste a teraz je vďaka 195. pozícii českou dvojkou.

Tímom roka je daviscupový výber, talenty Sára Bejlek a Vojtěch Petr a najlepším hráčom na vozíčku piatykrát Michal Stefanu. Ceny prezidenta ČTS Iva Kaderka dostali bývalý hráč a člen Rady ČTS Vojtěch Flégl a fyzioterapeut Pavel Kováč.

Koronavírus výrazne ovplyvnil a skrátil celú tenisovú sezónu a zasiahol aj do ankety. Zatiaľ čo v minulosti hlasovalo pravidelne vyše 150 ľudí (vlani 176), tento rok vzišli víťazi z hlasov dvadsaťčlennej komisie, v ktorej okrem iného volili predstavitelia Národných tenisových centier či kapitáni reprezentačných tímov.


Tagy: Petra Kvitová Tomáš Berdych Jiří Veselý Zlatý kanár

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Michel Euler

DISKUSIA