Extrémna zimná príprava českého futbalového majstra: Nič také som nezažil!

Jindřich Trpišovský
Jindřich Trpišovský

PRAHA - Tréner Jindřich Trpišovský zažíva s futbalistami Slavie Praha extrémnu zimnú prípravu. Pražania mali na začiatku januára 22 nakazených koronavírusom a na poslednú chvíľu zrušili odlet na plánované sústredenie do Portugalska.

Prvý poriadny tréning mal obhajca českého titulu a líder ligovej tabuľky až v pondelok, teda päť dní pred sobotňajším úvodným zápasom jarnej časti s Olomoucom. V súčasnosti Trpišovský stále nemôže použiť deväť hráčov.

Je to extrém

"Je to extrém. Mali sme 22 pozitívnych počas prvých troch dní prípravy. Naozaj mimoriadna situácia, nič také som nezažil," uviedol na klubovom webe Trpišovský. Do karantény musel aj on sám a asistenti. "Vypadli nám aj obaja kondiční tréneri, na pár tréningoch boli len tréneri brankárov. Veľa vecí sme riešili cez telefón, cez konferenčné hovory. Ale už sme pri tíme dlhšie, všetkých hráčov poznáme a oni poznajú cvičenia, ktoré na tréningu pravidelne opakujeme," poznamenal Trpišovský.

Jednotlivých hráčov zasiahol koronavírus rozdielne. "Niekto mal ľahký priebeh, niekto ťažší, niekto nebol chorý, ale bol (po dovolenke) na inom kontinente. Bolo veľmi náročné všetko zladiť, každý zvládol iné dávky. Na niekom nezanechal covid žiadne stopy, iný je 14 dní mimo s respiračnými problémami. ďalšieho to zasiahne na ešte dlhšiu dobu," uviedol Trpišovský. Z koronavírusovej krízy je už unavený. "Niektorí chlapci už chorobu raz prekonali a teraz ju majú znova, niekomu sa vytvárajú protilátky, niekomu nie. Samozrejme sa všetci upínali k tomu, že až sa premoríme, doba bude normálnejšia, ale ono to tak vôbec byť nemusí," povedal Trpišovský. "Niekto je po prekonaní covidu imúnny tri mesiace a inému sa ani nevytvoria protilátky. Niekto prekonal covid tri týždne dozadu a stále protilátky nemá, takže môže byť znovu chorý napríklad už zajtra. Je to nekonečný príbeh a neviem, ako z toho von," doplnil Trpišovský.

Hráči, ktorí neboli pozitívni, strávili prvý týždeň prípravy mimo ihriska. "Veľká výhoda je v tom, že už sme s chalanmi dlho pohromade a tím má skvelý charakter, takže v tréningu na diaľku nebol problém. V úvodnom týždni prípravy sme nemohli využiť ihrisko, strávili sme ho na ovále či v posilňovni. Nechceli sme na päť dní ísť na umelý trávnik," povedal kouč. Až od pondelka sa tím pripravuje na vyhrievanom ihrisku na Strahove a v utorok mužstvo medzi sebou odohralo modelový zápas. Na žiadny prípravný zápas Slávisti nenastúpili. Už v sobotu ich pritom čaká duel s Olomoucom.

Prvý tréning ani týždeň pred zápasom

"Môže sa stať, že na začiatku budú komplikácie, veď prvý poriadny tréning sme mali päť šesť dní pred prvým zápasom. Pre hráčov, ktorí covid prekonali alebo boli v karanténe, to bude zložitejšie. Pre ostatných zase môže byť výhoda, že ešte deň pred Vianocami hrali, takže pauza nebola až taká dlhá," premýšľal Trpišovský. Jeho tím v zime posilnili Dán Alexander Bah s Ukrajincom Tarasom Kačarabom a vrátili sa niektorí hráči z hosťovania. Káder ešte uzavretý nie je. "Ešte doplníme brankársky tím. Pohyb von určite bude, je nás veľa a potrebujeme, aby niektorí chlapci hrali. Prestupový termín končí 8. februára, uvidíme, ako sa všetko vyvinie. Aktuálne máme z kádra deväť ľudí mimo hry, takže budeme hráčov uvoľňovať postupne . A tiež je samozrejme potrebné dohodnúť podmienky s klubmi, do ktorých by odišli," dodal Trpišovský.


Tagy: SK Slavia Praha Jindřich Trpišovský

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Gambrinus ligy
Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP Photo/Martin Meissner

DISKUSIA