Guľa po krutom páde o nevyhnutných zmenách: V mnohých ohľadoch a faktoroch ešte sprísnime!

Adrian GuľaAdrian Guľa Zdroj: Profimedia

PLZEŇ - Slovenský tréner futbalistov Plzne Adrian Guľa považuje deviate miesto po jesennej časti českej prvej ligy vzhľadom na ambície mužstva za neprijateľné. Po dôkladnej analýze s vedením klubu očakáva od všetkých vrátane seba výrazné zlepšenie.

Rozumie aj kritike fanúšikov a médií, ktorá sa na neho za nepodarenú jeseň zniesla. Viktoria prezimovala na najhoršej priečke od jesene 2006. Od sezóny 2011/12 nikdy neskončila horšie ako druhá. "Deviate miesto je neakceptovateľné. Neakceptovateľné z pohľadu kvality kádra, energie vloženej do mužstva, podmienok pre hráčov a postavenie klubu, ktoré si svojimi výsledkami a úspechmi v minulých rokoch vybudovalo," povedal pre klubový web Guľa.

"Verím, že nás to dostatočne vyrušilo, aby sme vyskočili z určitých stereotypov a na jar ukázali ďaleko viac smerom k našim fanúšikom, ale ďaleko viac aj smerom k sebe. Aby sme zmenili veci okolo, musíme najprv zmeniť aj seba, tak to vnímam a cítim," uviedol Guľa, ktorý v decembri 2019 nahradil na plzenskej lavičke Pavla Vrbu.

Spolu so športovým vedením vykonal na konci jesene podrobnú analýzu. "Bavíme sa a vyhodnocujeme veci priebežne. Nemôžeme pol roka mlčať a potom riešiť. Na záver jesene sme vykonali ďalšiu dôkladnú analýzu. V rámci nej sme videli jasné nedostatky v herných parametroch - nestabilitu v obrannej fáze celého tímu a nízku produktivitu na počet šancí, ktoré sme si boli schopní vytvoriť," vymenoval. "Je potreba väčšej zodpovednosti, úsilia, ochoty ísť na absolútne maximum vo všetkých okamihoch stretnutí. To sa prejavilo napríklad v nevyrovnanosti a rozdieloch v domácich a vonkajších zápasoch," konštatoval štyridsaťpäťročný Slovák, ktorého zverenci získali v tejto ligovej sezóne doma 15 bodov, zatiaľ čo vonku iba päť.

Za podstatné považuje na výsledky analýzy zareagovať. "Nemá cenu len rozprávať, ale hlavne pracovať a nájsť správne a účinné riešenie. V tomto smere očakávam od nás všetkých progres, od hráčov, od realizačného tímu i od seba," povedal Guľa. Kritiku za nepodarené výsledky chápe. "Vnímam to ako logickú súčasť toho, v ako ambicióznom klube mám možnosť pracovať a zároveň ako daň za jesenné výsledky, ktoré neboli dobré. Snažím sa byť disciplinovaný a v rámci toho príliš nevnímať mediálne veci. Možno to nazvať mediálnou diétou. Potrebujem mať na hráčov čistú optiku," uviedol. "Ale samozrejme úplne sa tomu nevyhnete, to je jasné. Konštruktívnu kritiku prijímam, nemám s ňou problém. Vlastne vás i posúva dopredu," dodal bývalý záložník Opavy, Jablonca či Žižkova.

Pred príchodom do Plzne si uvedomoval, do čoho ide. "Som v klube so skvelým zázemím, fanúšikmi, veľkými úspechmi. To znamená väčší drobnohľad. Myslieť si, že vás každý bude len chváliť, je nezmysel. Sám si na seba vytváram ten najväčší tlak, očakávam výsledok a ten jednoducho na jeseň nebol obrazom toho, čo sme chceli, o čo sme sa snažili, čo sme si predstavovali. To je realita," konštatoval Guľa.

Zlepšenie podľa neho môže priniesť iba dlhodobá náročnosť vo všetkých oblastiach. "Len intenzívnou prácou sa z toho dá dostať, byť náročný a makať. Tak to vnímam aj v iných odvetviach, inak to nefunguje. Som rád, že to klub vidí rovnako a dal mi túto šancu. Každá zmena v nastavení je určitým testom, či budeme trpezliví, nároční, ochotní zmeniť sa," vyhlásil. "Pol roka všetko fungovalo, potom sa prestalo dariť. Tento pád sme si museli vyhodnotiť a rozhodli sa aj pre zmeny, bolo nutné urobiť niečo inak. V mnohých ohľadoch a faktoroch ešte sprísnime," uviedol niekdajší kouč Trenčína, Žiliny, s ktorou získal titul, a slovenskej dvadsaťjednotky.

Jarnú časť ligy odštartuje Plzeň v nedeľu na ihrisku predposledného Příbramu. "Verím, že zápas zvládneme a bude to dobrý vstup do jari. Je potrebné sa odraziť pravou nohou a zase robiť radosť našim fanúšikom," povedal Guľa.

Viac o téme: FC Viktoria Plzeň Adrian Guľa
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Profimedia
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články