Súd rozhodol o jeho vine: Za doping si odsedí takmer 5 rokov vo väzení!

Mark Schmidt (uprostred) na súde
Mark Schmidt (uprostred) na súde

BERLÍN- Súd v Mníchove rozhodol v piatok o treste pre športového lekára Marka Schmidta, ktorého poslal do väzenia na štyri roky a desať mesiacov. Po jeho odpykaní nebude môcť ďalšie tri roky vykonávať medicínsku činnosť, informovala agentúra AFP.

Schmidt čelil obžalobe v súvislosti s poskytovaním dopingu desiatkam športovcov. Prokuratúra ho takmer v 150 bodoch vinila z podávania dopingu športovcom a v jednom bode z ublíženia na zdraví. Schmidt sa k dopingovým praktikám v minulosti priznal. Podľa nemeckých zákonov mu hrozilo najviac desať rokov väzenia, napokon vyviazol s miernejším trestom. "Je to po prvý raz, keď dostal lekár spolupracujúci s vrcholovými športovcami pomerne prísny trest. Navyše, zakázali mu vykonávať prax. Rozsudok je dôležitý z pohľadu aplikácie antidopingových zákonov," citovala agentúra DPA šéfku Nemeckej antidopingovej agentúry (NADA) Andreu Gotzmannovú.

Súd potrestal aj Schmidtových komplicov, jeho hlavný spolupracovník dostal dva roky a štyri mesiace odňatia slobody, zdravotná sestra 16 mesiacov s podmienečným odkladom, ďalším dvom vymeral finančný trest.

Kauza sa prevalila vo februári 2019, keď počas akcie Aderlass na MS v severských lyžiarskych disciplínach vykonali rakúski a nemeckí policajti niekoľko razií. V dejisku šampionátu Seefelde dokonca prichytili domáceho bežca na lyžiach Maxa Haukeho priamo pri transfúzii. Pojednávanie so Schmidtom museli v októbri minulého roka odložiť po tom, ako bol účastník konania v kontakte s človekom infikovaným koronavírusom.


Tagy: Mark Schmidt

Zdroj:
TASR
Foto:
Profimedia

DISKUSIA