Bach potvrdil, že olympiáda v Tokiu nie je ohrozená: Slováci pokračujú v prípravách

Prezident MOV Thomas BachPrezident MOV Thomas Bach Zdroj: SITA/AP/Jean-Christophe Bott

BRATISLAVA - Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach v piatkovom videorozhovore so zástupcami národných olympijských výborov potvrdil, že olympijské hry v Tokiu nie sú ohrozené. Informácie z britskej tlače, podľa ktorých už japonská vláda pre pandémiu koronavírusu nechce usporiadať podujatie, označil ako nepravdivé.

V rovnakom duchu sa vo svojich príhovoroch vyjadrovali aj zástupcovia japonskej strany. V sobotu 23. januára bude presne pol roka do začiatku odložených OH. "Hneď prvá otázka v diskusii v rámci medzinárodnej videokonferencie smerovala k informáciám, ktoré uverejnil britský denník The Times. Každého zaujímalo, aká je pravda. Zverejnené informácie v médiách sa nezakladajú na pravde. Konanie olympijských hier v Tokiu potvrdili prezident MOV Thomas Bach i zástupcovia tokijského organizačného výboru na čele s Joširom Morim. Thomas Bach nám prečítal aj časť z listu od japonského premiéra Jošihideho Sugu, ktorý dostal v piatok ráno. Potvrdil v ňom, že prípravy idú podľa plánu. Tento fakt sme zobrali na vedomie, je to pre nás dôležitá informácia a pokračujeme naďalej v prípravách na účasť slovenských športovcov v Tokiu," uviedol generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Jozef Liba.

 "Samozrejme, nevieme, ako sa bude situácia s pandémiou vyvíjať v nasledujúcich mesiacoch. Snahou Japonska, Medzinárodného olympijského výboru i športových federácií však je, aby sa olympijské hry uskutočnili. Každá zo zainteresovaných strán tvrdí, že situácia je zvládnuteľná. Naďalej ju budeme pozorne sledovať."

Jozef Liba Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR - Michal Svítok

Počas videokonferencie s Bachom odzneli informácie o ďalších dôležitých krokoch pri prípravách OH. Šesť mesiacov pred otváracím ceremoniálom sa rozoberala epidemiologická situácia v Japonsku a na ňu nadväzujúce opatrenia. "V rozhovore nám bolo potvrdené, že cesta k bezpečným hrám je cez rýchlotesty a celoplošnú vakcináciu. MOV dnes ponúka krajinám, najmä rozvojovým, pomocnú ruku pri nákupe vakcín. Ak krajiny nemajú možnosť získať vakcíny, MOV by ich zakúpil tak, že k jednej pre športovca by pridal dve pre daný štát," povedal Liba na stránke olympic.sk. Japonskí organizátori by chceli testovať účastníkov dennodenne, vedecké kapacity sa preto snažia pripraviť testy na zistenie prítomnosti koronavírusu, ktoré by bolo možné vyhodnotiť hneď a zároveň by boli čo najbezbolestnejšie.

Predstavitelia národných olympijských výborov momentálne nemajú informácie, aké budú definitívne podmienky pre účasť športovcov v Tokiu. Nie sú ani ujasnené otázky prípadnej karantény. V súčasnosti nie je jednoduché pricestovať do Japonska, krajina je viac-menej pre cudzincov uzatvorená. "Vieme, že vakcinácia sa bude pre účastníkov odporúčať. Aj v tomto smere budeme čakať na ďalšie informácie. Z nášho pohľadu je dôležité zabezpečiť pre slovenských športovcov aj aklimatizačné pobyty a tréningové tábory," dodal Liba.

Viac o téme: Thomas Bach Jozef Liba
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Jean-Christophe Bott
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články