Výborný hráč a tréner, inteligentný a študovaný človek: Bývalí reprezentanti spomínajú na Vengloša

Jozef Vengloš s hráčmi v roku 1989
Jozef Vengloš s hráčmi v roku 1989

BRATISLAVA/PRAHA - Ako na veľkú autoritu, férového a vzdelaného človeka spomínajú bývalí československí futbaloví reprezentanti na trénera Jozef Vengloša, ktorý v utorok zomrel vo veku 84 rokov. Skvele sa podľa nich dopĺňal s koučom Václavom Ježekom, s ktorým doviedol národný tím k zlatu na majstrovstvách Európy 1976 a o 14 rokov neskôr do štvrťfinále majstrovstiev sveta.

Československo pod Venglošom navyše získalo aj bronz na Eure 1980.  "Čo sa týka ľudských vlastností, bol to veľmi seriózny človek, inteligentný, šikovný, vedel komunikovať s ľuďmi. Bol férový, priamy. Vynikajúci tréner, jeden z najúspešnejších v histórii československého futbalu," povedal v rozhovore bývalý útočník pražskej Dukly a dnes agent Zdeněk Nehoda. "Mal autoritu a bol to vzdelaný človek, ktorý bol samozrejme výborný trénersky i ľudsky," doplnil niekdajší gólman Luděk Mikloško.

"Bol výborný bývalý hráč, pretože hral za Slovan Bratislava a získal s ním titul. Po skončení kariéry šiel skoro do zahraničia. Začínal v Austrálii, kde nasal západný štýl futbalu a myslenia. Ten potom previedol do Košíc, Slovana Bratislava a národného mužstva. Bol veľmi inteligentný, študovaný, vedel reči. A hlavne komunikácia ako z hľadiska vzťahového, tak odborného bola na vynikajúcej úrovni," uviedol Nehoda.

Podľa Antonína Panenky, ktorý v belehradskom finále majstrovstiev Európy 1976 rozhodol penaltový rozstrel so Západným Nemeckom, disponoval množstvom vlastností. "Bol trpezlivý vo vysvetľovaní rôznych herných situácií, ako sa človek mal zachovať, alebo ako sa súper, proti ktorému nastupujete, chová, čo je jeho prednosť. Vedel rozobrať hráča a poradiť, akým spôsobom na neho vyzrieť. Mal veľmi učený prejav," konštatoval bývalý hráč pražských Bohemians či Rapidu Viedeň.

Skvele sa podľa neho dopĺňal s Ježekom. "Pán Ježek to vyhecoval, nabudil mužstvo. Naopak pán Vengloš bol kultivovaný, mal trpezlivosť vysvetľovať situácie. Nikdy nezvyšoval hlas, mal veľkú autoritu, prirodzenú s tým svojím konaním. Bola to jedna z najlepších trénerských dvojíc, ktoré som zažil. Oficiálne bol pán Ježek hlavným trénerom a pán Vengloš asistentom. Nebol medzi nimi rozdiel, brali sme ich oboch úplne rovnako," vyhlásil Panenka.

Súhlasil s ním aj Mikloško, podľa ktorého sa Vengloš zásadne podieľal na tom, že Českoslovenko na svetovom šampionáte 1990 v Taliansku prešlo medzi osem najlepších celkov. Národný tím vtedy viedol z pozície hlavného trénera, asistenta mu robil Ježek. "V tej dobe to bola naozaj veľmi silná trénerská dvojica. Určite sa im podarilo dať dokopy výborný mančaft. V Taliansku sa urobil solídny výsledok," povedal Mikloško.

Značnú časť kariéry prežil pod Venglošom Nehoda. "Začínali sme spolu v roku 1971 a končili sme po majstrovstvách sveta v roku 1982. Jedenásť rokov sme sa spolu stýkali ako tréner a hráč a neskôr ako priatelia. Spomienok je veľa. Prvá najväčšia bola po Anglicku, kedy sme vyhrali opakovaný zápas v Bratislave ( v októbri 1975 v kvalifikácii na Euro 1976), a vyvrcholilo to samozrejme Belehradom," konštatoval Nehoda.

Vengloš, ktorý viedol federálnu reprezentáciu v rekordných 76 zápasoch, preslávil tiež vysokohorskú prípravu. "Stále študoval a hľadal nové možnosti vo futbale, mal to vyskúšané s Košicami a Slovanom Bratislava. Národné mužstvo bolo tretím tímom, ktoré sa pripravovalo v tom prostredí. Mal už to vyskúšané a veril tomu. Myslím si, že nám to strašne pomohlo," uviedol Nehoda.

"Pred Belehradom (1976) som to zažil prvýkrát v Tatrách. Všeobecne je známe, že vysokohorský vzduch je prospešný, dobre sa tam trénuje kondícia, sila. V tomto prípade nám to veľmi pomohlo," pridal sa Panenka.

Za najväčší úspech považuje zlato z majstrovstiev Európy 1976, na Vengloša má ale aj inú spomienku. "Myslím, že vtedy to bolo v Rusku, kde sme prehrali 0:3 v priateľskom zápase po biednom výkone (v máji 1979). Po zápase sme nerobili z porážky takú vedu. V tom čase bol hlavným trénerom a hrozne mu vadilo, akým spôsobom sme ten zápas odohrali," vyhlásil Panenka.

"Prekážalo mu, že nesmútime, že sa normálne bavíme. Hovoril, že keď vyhráme a radujeme sa, radujeme sa na 100 percent. Keď sme smutní, tak to tiež musí byť na 100 percent," dodal čestný prezident Bohemians 1905.

Rodák z Ružomberka trénoval napríklad aj Celtic Glasgow, Fenerbahce Istanbul či reprezentácie Slovenska, Malajzie a Ománu. Po pôsobení vo Sportingu Lisabon a úspešnom návrate k národnému tímu sa Vengloš v roku 1990 vďaka angažmánu v Aston Ville stal prvým nebritským manažérom v anglickej najvyššej súťaži.

"Nemal to určite jednoduché, v tom čase bol veľký profesionál a možno anglický futbal na to vtedy nebol až toľko pripravený. Myslím si, že keby tam bol v dnešnej dobe, keď je tam veľa zahraničných trénerov a kluby sú zvyknuté na európskych trénerov, mal by to oveľa jednoduchšie," povedal Mikloško, ktorý chytal v Anglicku za West Ham a Queens Park Rangers.


Tagy: Jozef Vengloš Antonín Panenka Československo

Zdroj:
ČTK
Foto:
profimedia.sk

DISKUSIA