Sagan a spol. si musia zvykať na nové pravidlá: Cyklistické esá sú poriadne rozzúrené!

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: Profimedia

AIGLE - Medzinárodná cyklistická únia upravila pravidlá pre preteky cestných profesionálov. Platiť majú od 1. apríla. Balíček obmedzení, ktorý má byť krokom k zvýšeniu bezpečnosti pretekárov, však najväčšie esá pelotónu prijali s nevôľou. Najnovšie má byť totiž zakázaná napríklad jazda na ráme bicykla, ktorú pri zjazdoch tak rád využíva trojnásobný majster sveta Sagan.

Nové bezpečnostné ustanovenia boli podľa UCI predstavené po "dlhom procese konzultácií". Okrem zákazu špeciálnej pozície známej ako "super tuck", ktorú okrem Sagana využívali viacerí pretekári kvôli lepšej aerodynamike, má byť zakázané odhadzovanie prázdnych bidonov či iného "odpadu" mimo zóny, ktoré sú na to vyhradené. Zakázané budú aj opierky rúk na časovkárských špeciáloch.

A nespokojných hlasov pribúda. Je pritom zrejmé, že najkontroverznejší je práve zákaz posedu na ráme. "Nabudúce zakážu sledovanie hodiniek a vystrkovanie lakťov," uľavil si na twitteri štvornásobný víťaz Tour de France Chris Froome. "Od UCI je to nonsens. Existujú iné faktory bezpečnosti, ktoré sú dôležitejšie. Na tie by sa mali šéfovia pozrieť a vyriešiť ich," doplnil ho Egan Bernal, ktorý slávil celkový triumf na Tour v roku 2019.

Čudujú sa aj mnohí ďalší. "Je to úplne bežná súčasť zjazdov, bežná súčasť aerodynamickej pozície. Je to, ako keby lyžiarska federácia zakázala jazdiť zjazdové lyžovanie v klbku. Je to jednoducho prirodzená vec," vyhlásil pre Radiožurnál český pretekár Leopold König. "Veľa pretekárov útočí a množstvo etáp končí po zjazde. Je to jedna zo súčastí cyklistiky a myslím si, že medzinárodná cyklistická federácia sa uberá zlým smerom," doplnil König, šiesty muž Gira d'Italia 2015 a siedmy jazdec celkového poradia Tour de France 2014 .

"Samozrejme by sme mali byť vzorom pre mladých chlapcov a tí, keď to skúša prvýkrát, tak to môže byť nebezpečné. Na druhú stranu my to používame len v situáciách, keď ideme na špici niekde z kopca, sami, a vieme, že je to rýchlejšie. Robíme to často, takže ja to ako nebezpečné nehodnotím," uviedol Zdeněk Štybar, špecialista na jednorazové preteky, ktorý však už nastúpil aj do ôsmich pretekov Grand Tours.

Viac o téme: Peter Sagan UCI Chris Froome Zdeněk Štybar Leopold König Egan Bernal
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Profimedia
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články