Britská vláda podporí spoločnú kandidatúru svetového šampionátu: Túžime po tom, aby sa futbal vrátil domov

Štadión Wembley v LondýneŠtadión Wembley v Londýne Zdroj: thefa.com

LONDÝN - Britská vláda podporí sumou 2,8 milióna libier (3,2 mil. eur) spoločnú kandidatúru s Írskom na usporiadanie majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2030. Informovala o tom anglická Futbalová asociácia na svojom webe.

"Nesmierne túžime po tom, aby sa futbal v roku 2030 vrátil domov. Som presvedčený, že je to správne miesto. Táto krajina je predsa kolískou futbalu a možnosť usporiadať takéto podujatie by pre ňu bolo jednoducho úžasné," povedal britský predseda vlády Boris Johnson na margo spoločnej kandidatúry Anglicka, Škótska, Walesu, Severného Írska a Írska.

Futbalové asociácie jednotlivých krajín budú v nasledujúcich mesiacoch spoločne vyhodnocovať všetky pre a proti. Oficiálnu ponuku Medzinárodnej futbalovej federácii by mali podať v roku 2022. Anglicko usporiadalo záverečný šampionát v roku 1966, keď ho dosiaľ jedinýkrát aj vyhralo. Uchádzalo sa oň aj v roku 2018, no prednosť dostalo Rusko. Spoločnú kandidatúru už skôr avizovalo Španielsko s Portugalskom, či koalícia.

Veľká Británia je pripravená hostiť aj viac zápasov na EURO

Veľká Británia je v prípade nepriaznivej pandemickej situácie v kontinentálnej Európe pripravená usporiadať viac zápasov tohtoročných ME vo futbale. Podľa pôvodných plánov sa v majú v Londýne odohrať tri skupinové zápasy, osemfinále, dve semifinálové stretnutia a taktiež aj duel o celkové prvenstvo. Škótsky Glasgow má byť dejiskom troch skupinových zápasov a osemfinále. Johnosn poukázal na výrazný postup očkovania v krajine, čo by mohlo uľahčiť organizáciu veľkých podujatí. V Británii už dostala prvú dávku vakcíny viac ako tretina dospelej populácie. "Ak bude treba, vieme priložiť ruku k dielu,“ povedal Johnson podľa agentúry DPA.
      
Európska futbalová únia (UEFA) stále pracuje s variantom usporiadať podujatie v 12 európskych krajinách. Vzhľadom na aktuálnu situáciu však zvažuje aj možne alternatívy. Turnaj sa uskutoční od 11. júna do 11. júla 2021.

Viac o téme: Anglicko FA
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: thefa.com
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články