Veľké rošády sa zatiaľ nekonajú: UEFA odložila zásadné rozhodnutie ohľadom Ligy majstrov

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Profimedia

NYON - Európska futbalová únia (UEFA) odložila rozhodnutie o novom formáte Ligy majstrov. Výkonný výbor mal v stredu rokovať o rozšírení účastníkov na 36 tímov a šiestich kôl skupinovej fázy na desať, definitíva však padne až 19. apríla.

"V stredu sa budeme rozprávať o budúcnosti klubových súťaží, ale oficiálne prijmeme rozhodnutie až 19. apríla, aby sme stihli dokončiť diskusiu," citovala agentúra AP stanovisko UEFA.

Podľa BBC nový formát nepočíta so skupinami ako doteraz. Účastníci by odohrali desať zápasov s rôznymi súpermi vo svojej výkonnostnej kategórii, výsledky by sa započítali do jednotnej tabuľky. Prvých osem tímov by postúpilo do osemfinále, tie na 9.-24. mieste by sa predstavili v play off o zvyšných osem miesteniek.

V rámci kvalifikácie do LM chce UEFA vyčleniť tri "voľné karty" pre elitné kluby, ktoré sa nekvalifikujú cez domáce súťaže. Anglicko, Španielsko, Taliansko a Nemecko majú v súčasnosti garantované štyri miestenky do skupinovej fázy. Na voľné karty by mali nárok kluby na základe historických výsledkov v európskych súťažiach. Napríklad, podľa návrhu by sa do LM dostal FC Liverpool, ktorý v tabuľke Premier League figuruje v súčasnosti až na 7. mieste.

Viac o téme: UEFA
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR