Hráči Slavie pred zápasom s Arsenalom nepokľakli: Takéto je stanovisko pražského klubu

Zdroj: Profimedia

LONDÝN - Futbalisti Slavie sa pred začiatkom úvodného stretnutia štvrťfinále Európskej ligy nepripojili k hráčom domáceho Arsenalu, ktorí pred výkopom pokľakli na podporu hnutia Black Lives Matter. Pražania vyjadrili v Londýne svoj boj proti rasizmu tak, že sa okolo stredového kruhu spoločne chytili okolo ramien.

Švédsky rozhodca Andreas Ekberg nemal ku gestu hráčom Slavie príliš pochopenie. Keď sa Pražania pred začiatkom objali okolo ramien, prišiel k nim a naznačil, nech zaujmú svoje pozície na ihrisku pred výkopom. Následne sa arbiter pridal k hráčom Arsenalu, ktorí na trávniku pokľakli.

"Slavia je medzinárodný a multikultúrny klub a svoju podporu UEFA Respect programu a boju proti rasizmu, ale aj ďalším prejavom neznášanlivosti, xenofóbie alebo antisemitizmu, vyjadrila spoločným objatím našich hráčov. Slavia rasizmu hovorí jasné nie. Nedávno sme aj natočili videospot proti rasizmu a dnešné gesto je súčasťou nášho príbehu," uviedla Slavia na svojom webe.

K pokľaknutiu sa na konci marca nepripojili ani českí reprezentanti v stretnutí kvalifikácie v boji o MS vo futbale vo Walese. Boj proti rasizmu a ďalším prejavom neznášanlivosti národný tím vyjadril tak, že hráči ukázali na nápis na rukáve, odkazujúce na kampaň s názvom UEFA Respect.

Pred troma týždňami v závere odvety osemfinále Európskej ligy v Glasgow obvinil hráč domácich Rangers Glen Kamara Ondřeja Kúdelu z rasizmu. Český stopér síce priznal neslušné vyjadrenia, ale rasistickú urážku dôrazne poprel rovnako ako pražský klub. Následne podľa červenobielych Kamara Kúdelu zhruba hodinu po zápase v tuneli do kabín fyzicky napadol.

Udalosťami sa zaoberá disciplinárna komisia UEFA. Kúdelovi z preventívnych dôvodov zastavila na jedno stretnutie činnosť, na ihrisku Arsenalu by ale skúsený stopér rovnako nemohol nastúpiť kvôli zdravotným problémom.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: Slavia Praha Arsenal Londýn
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube
  • Zdroj: ČTK