Americká bojovníčka prekonala rakovinu aj koronavírus: Toto je príbeh nádeje, chcem ísť do Tokia!

Americká atlétka Chaunté LoweováAmerická atlétka Chaunté Loweová Zdroj: TASR/AP/Matt Dunham)

LOS ANGELES - Úspešná americká výškarka Chaunté Loweová po rakovine prsníka prekonala aj covid-19 a chcela by ísť na piatu olympiádu. Bronzová medailistka z hier v Pekingu 2008, kde sa cenného kovu dočkala až po diskvalifikácii troch súperiek za doping, sa chystá na národnú kvalifikáciu, ktorá sa uskutoční v júni v Eugene. Tam potrebuje skončiť medzi najlepšou trojicou. Návrat po zdravotných problémoch ale pre ňu nie je ľahký.

Keď si v roku 2019 objavila v prsníku hrčku, lekári ju najskôr upokojovali, že nepôjde o nič vážne. Nakoniec sa ale ukázalo, že sa jedná o agresívny typ rakoviny. Loweová musela podstúpiť dvojitú mastektómiu a päťmesačnú chemoterapiu. Minuloročné odloženie olympijských hier v Tokiu kvôli koronavírusu jej tak prišlo vhod.

Koronavírus ale do jej života zasiahol aj negatívne, keď pred pár mesiacmi covidom-19 ochorela jej najstaršia dcéra. Loweovú to vydesilo, covidu sa kvôli svojej oslabenej imunite chcela vyhnúť za každú cenu. Nakazili sa ale všetci v domácnosti vrátane jej, manžela a ďalších dvoch detí. "Keď som zistila, že nás všetkých päť má covid, bola som zdesená. Znovu som mala rozhovor s manželom, pri ktorom som sa s ním lúčila," zverila sa tridsaťsedemročná atlétka agentúre Reuters.

Z ochorenia sa zotavila, ale po návrate k tréningu bojovala s ťarchou na hrudníku, bolesťami pľúc a chrbta. Pred americkou olympijskou kvalifikáciou je preto opatrná. "Dúfam, že sa mi sila vráti. Ale aby som bola úprimná, tak si nie som istá. Ale viem, aká som bojovníčka, a chcem do toho dať všetko. Musím ísť na plný plyn a použijem všetky svoje zbrane, aby som sa dostala do tímu," povedala halová majsterka sveta z roku 2012.

Trojnásobná matka si napriek ťažkým životným situáciám nemyslí, že by prežívala smutný príbeh. "Aj keď sa toto všetko stalo, tak toto je príbeh nádeje. Všetci teraz čelíme mnohým výzvam a musíme ich zvládnuť a byť vďační za dar, ktorý máme. Toto je dobrý príbeh. Môžem zase skákať a som bez rakoviny," dodala Loweová.

Viac o téme: Chaunté Loweová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK