Ďalšia senzácia na šampionáte! Kazachstan okradol o body Fínsko, zvíťazil po nájazdoch

Kirill Panyukov vedie puk Kirill Panyukov vedie puk Zdroj: SITA/AP/Sergei Grits

RIGA - Fínski hokejisti prehrali v nedeľu na MS v lotyšskej Rige senzačne s Kazachstanom 1:2 po nájazdovom rozstrele. V B-skupine má tím outsidera po dvoch zápasoch 4 body po tom, ako víťazný nájazd proti úradujúcim majstrom sveta zaznamenal syn trénera Nikita Michailis.

Fíni svoj tretí zápas na šampionáte odohrajú v utorok o 19.15 SELČ proti Nórom, hráči Kazachstanu majú dva dni voľna v stredu o 15.15 sa stretnú s Nemeckom.

Prvá tretina bola úplne v moci Fínov, ktorí strieľali ostošesť a ďalšie pološance nedotiahli. Lenže čistých príležitostí nemali veľa a ak, tak len v presilovke. Ináč ich disciplinový súper pred brankára Bojarkina nepúšťal, na druhej strane Kazaši poslali na Säteriho prvú a jedinú strelu až v 19. minúte. Z kabín vyšli tímy v rovnakom vydaní, ale Fínom akoby sa nechcelo pridať na dôraze. Kazaši začali postupne fungovať odvážnejšie aj dopredu, lenže favoritovi sa po polovici riadneho času predsa podarilo otvoriť skóre. O dve minúty dostali hráči Kazachstanu možnosť presilovky a využili ju za 19 sekúnd. Ani stav 1:1 Suomi príliš neprebudil a tento jav pretrvával aj po treťom príchode zo šatní. V záverečnej desaťminútovke Kazachom dochádzali sily po predchádzajúcom zápasovom dni a Fíni roztočili hokejové peklo pred Bojarkinom, ktorý v tomto dejstve eliminoval 21 striel, z toho päť v jednej akcii v priebehu troch sekúnd.

V 5-minútovom predĺžení mali vo formáte 3na3 podľa očakávania korčuliarsky mierne navrch Fíni, ale z rešpektu pred nečakane vzdorujúcim súperom svoje manévre zaisťovali a v tandemoch sa do čistých pozícií nedostali. Naopak, po štyroch minútach na druhej strane na trikrát "zavarila" trojica z Kazachstanu a aktívnou bilanciou striel (4:2) upravili celozápasový účet na 19:51. V rozstreloch Kazaši excelovali podobne ako proti Lotyšom, v tretej sérii dal Michailis na 2:1, vo štvrtej kapitán Starčenko na 3:1 a následné zaváhanie Karjalainena rozhodlo o tom, že Kazachstan má štyri body po dvoch nadstavbových víťazstvách a Fínsko tiež štyri po riadnom úspechu a prehre po nájazdoch.

B-skupina:

Kazachstan - Fínsko 2:1 po predĺžení a nájazdovom rozstrele (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 36. Paňjukov (Michailis), rozhodujúci nájazd Michailis - 34. Lundell (Lindbohm, Ruohomaa) Rozhodcovia: , vylúčení: 2:2 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0.

Kazachstan: Bojarkin - Dietz, Makjlukov, Blacker, Svedberg, Šalapov, Stepanenko, Danijar - Rymarev, Starčenko, Šin - Savitskij, Valk, Michailis - Ševčenko, Sagadejev, Akolzin - Asetov, Šestakov, Paňjukov

Fínsko: Säteri - Kaski, Ohtamaa, Pokka, Määtä, Lindbohm, Sund, Koivisto, Seppälä - Karjalainen, Ruotsalainen, Turunen - Pakarinen, Kontiola, Innala - Lundell, Ruohomaa, Sallinen - Anttila, Björninen, Mäenalanen

Kirill Paňjukov, útočník Kazachstanu (strelec gólu): "Je to pre nás veľké víťazstvo a aj veľmi emocionálne. Verili sme si, veľmi dobre nás na to pripravil náš trénerský tím. Verím, že takýchto momentov zažijeme na turnaji ešte viac."

Marko Anttila, útočník Fínska (kapitán tímu): "Máme za sebou ťažkú skúsenosť. Oni dobre bránili, ale mali sme dosť dobrých šancí. Lenže dali sme len jeden gól, všetko vychytal ich skvelý brankár. Je to teraz pre nás trochu frustrujúce, ale ideme ďalej a musíme sa zlepšiť v zakončení."

Viac o téme: Kazachstan Fínsko