Kapitán Česka si verí na obhajcov zlata z Fínska: Vedieť vyhrávať nie je len tak, toto je cesta!

Jan Kovář a Nicholas Jensen v súbojiJan Kovář a Nicholas Jensen v súboji Zdroj: SITA/AP/Oksana Dzadan

RIGA - Kapitán českých hokejistov Jan Kovář tuší, ako veľmi sa môžu vo štvrťfinále majstrovstiev sveta proti Fínsku hodiť jeho skúsenosti z veľkých zápasov. Aj kvôli nim dostal na dres kapitánske "céčko".

Kovář dobre vie, že je hlavne na ňom a jeho formácii, aby ukázali mladším hráčom cestu, ktorá vedie k úspechu. Preto je potrebné hneď na začiatku nastaviť ráz kľúčového duelu.

"Vedieť vyhrávať nie je len tak. Človek sa to musí naučiť, ale teraz je to o danom momente. Bude dôležité, ako začneme zápas a ako do neho pôjdeme. Prvých päť desať minút, aby sme nastavili jeho ráz... Keď tím uvidí Vrániča (Jakub Vrána ), že bude blokovať strely, všetci pochopia, že to musia robiť tiež. Toto je cesta, ako vyhrať," povedal v on-line rozhovore s českými novinármi Kovář.

Tridsaťjedenročný útočník Zugu, s ktorým vyhral tento rok švajčiarsky titul, verí, že tím už si vybral na turnaji slabšie okamihy a nebude ho zväzovať prílišná nervozita. "Hráme tu o bytie a nebytie už dlhšiu dobu. Dúfam, že nervozita nebude. Bude to skôr o tom upokojiť sa. Toto sú zápasy, kvôli ktorým hráme. Sú neobyčajné, adrenalín stúpa. Je to jednoducho zaujímavejšie. Dúfam, že to nebude panika alebo veľká nervozita a zvládneme to," vyhlásil Kovář.

Jan Kovář a Vladislav Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Oksana Dzadan

Tuší, čo od Fínov čakať. "Myslíme si, že Fíni nebudú toho veľa meniť. Hrajú len na pár gólov, dobre bránia okolo brány. Veľa nefaulujú, nemajú veľa oslabení. Vieme, čo by nás malo čakať a uvidíme, ako sa s tým popasujeme," konštatoval Kovář, podľa ktorého bude mimoriadne dôležité hrať čo najviac v pätici.

"Hovoríme o tom od začiatku turnaja. Prvé zápasy sme si tým prehrali. V každom zápase sa stále nájde miestečko na nejaký zbytočný faulík, takže dúfam, že zajtra už sa toho naozaj vyvarujeme," uviedol Kovář deň pred zápasom.

Verí, že v tíme sa skrýva oveľa viac, než doteraz v Rige ukázal. "Predvedená hra zatiaľ úplne neladila, to si nebudeme nahovárať, ale dúfam, že sa do toho postupne dostávame. A kritika z radov expertov? Úprimne povedané príliš nepomáha. Chlapci si to prečítajú, vidia to a skôr na nich dolieha väčšia nervozita, ale s tým sa musíme popasovať," vyhlásil Kovář.

Tímu majú dodať guráž aj fotografie z úspešných rokov z minulosti či motivačné heslá. Jedným z nich je "Teraz sme na rade my". Písecký rodák sa však drží pri zemi. "Bolo by to príjemné, ale čaká nás štvrťfinále. Musíme sa poriadne pripraviť na zajtrajšok. Nemyslieť na niečo dopredu, ale sústrediť sa iba na zápas, ktorý nás čaká, a ísť si od začiatku za svojím cieľom," povedal Kováŕ.

Jan Kovář v súboji Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Roman Koksarov

V poslednej dobe sa oba tímy na MS míňali. Naposledy sa stretli pred štyrmi rokmi v Paríži a Česi vyhrali v skupine na nájazdy. Dva roky predtým sa hralo v rovnakej fáze ako teraz v Prahe. Štvrťfinále vyhrali Česi 5:3 a Kovář sa pod postup medzi najlepšie kvarteto podpísal dvoma gólmi. "Určite si to dobre vybavujem. Pre mňa to bol jeden z najlepších zápasov v reprezentácii. Celkovo atmosféra aj ten zápas ... Bolo to neuveriteľné," uviedol Kováŕ.

Rád by som si niečo také zopakoval, hoci v úplne iných kulisách. "Určite áno, pretože toto sú najlepšie pocity, keď na konci rozhodca odpíska a vy ste na víťaznej strane. A to by sme byť chceli," skonštatoval na záver. 

Viac o téme: Česko Fínsko Jan Kovář
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK