Česko neukončilo čakanie na medailu z MS v hokeji: Jedno veľké sklamanie!

Striedačka českej hokejovej reprezentácieStriedačka českej hokejovej reprezentácie Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

RIGA - Tréner českej hokejovej reprezentácie Filip Pešán bol po skončení štvrťfinále majstrovstiev sveta v Rige veľmi sklamaný. Veril a dúfal, že práve on bude tým, kto s tímom ukončí čakanie na cenný kov zo šampionátu v roku 2012. Namiesto toho však mužstvo skončilo v turnaji, ktorý prebehol v neobvyklých podmienkach, už vo štvrťfinále. Od bronzu z turnaja pred deviatimi rokmi už po piatykrát.

"Beriem vyradenie vo štvrťfinále ako neúspech a som sklamaný. Neberiem to ako prepadák, ale vnímam to ako neúspech z toho dôvodu, že som chcel hrať o medaily. Viac k tomu teraz nie som schopný povedať, čo sa týka nejakého hodnotenia celého turnaja. Nechcem robiť hneď po zápase nejakú analýzu, chcem si na to vziať čas," povedal Pešán na tlačovej konferencii po zápase.

Prehra 0:1 s Fínmi prišla aj napriek sľubnému začiatku. "Hlavne zo začiatku zápasu boli aj Fíni trošku nervózni. Nedokázali sme však ich obrancov dostať pod tlak, aby chybovali. Boli sme bojazliví. Vedeli sme, že Fíni hrajú extrémne prepracovaný systém stredného pásma a pripravovali sme sa na to. Na môj vkus sme tam strácali priveľa pukov. Mali sme ich dostávať viac do hĺbky," uviedol.

"Bohužiaľ po aktívnej prvej desaťminútovke nám defenzívna hra Fínov začala kaziť našu ofenzívu. Potom sme urobili pri jednej strate puku v strednom pásme faul, súper prevzal iniciatívu v presilovej hre a potom vystrkoval svoje ofenzívne rožky. My sme bohužiaľ nenašli dosť odvahy na puku a dosť drzosti v útočnom pásme tak, aby sme si vynútili nejakú presilovku alebo niečím Fínov prekvapili, čo sa nám evidentne nepodarilo," doplnil český kouč.

Mediálna masáž

Veľké očakávania pred turnajom, kedy Česi vyhrali v príprave na MS všetkých deväť zápasov, brali pozvoľna za svoje. Aj kvôli zlému vstupu do turnaja a nepresvedčivým výkonom.

"Bola to ale skôr taká mediálna masáž. Pretože sme mali dobré výsledky (v príprave) a predvádzali sme slušnú hru, tak očakávania boli samozrejme vysoké. Sám som ale v tíme brzdil pred turnajom tú náladu, pretože to vyzeralo, že ideme len pre zlato, a ako sa ukázalo, nebola to pravda. Turnaj bol špecifický aj v tom, koľko tu bolo prekvapení, a to vrátane štvrťfinálových bitiek," namietol Pešán.

Michael Špaček (Česko) sa Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Aj do štvrťfinálového boja išla opäť zmenená zostava. Štyridsaťtriročný kouč si ju obhajoval, hoci opomenul napríklad Jiřího Sekáča alebo Michaela Špačka, ktorý bol pritom s Robinom Hanzlom najlepším nahrávačom v tíme so štyrmi asistenciami. "Stojím si za tým, aj keď to môže teraz znieť trošku nezmyselne. Celý turnaj nám však nešli oslabenia, takže sme tak chceli pomôcť našej defenzíve," vysvetlil Pešán.

Proti Suomi nepomohli ani posily z NHL

Nezohranosti sa neobával. "Myslím, že to nie je úplne o zohranosti, ale skôr o nasadení a korčuľovaní. Nemyslím, že by tá zohranosť hrala nejakú veľkú úlohu. S ohľadom na covidové opatrenia sme tu mohli mať viac hráčov ako zvyčajne, čo umožňovalo zmeny v zostavách a trošku nejakú stratégiu pri nasadzovaní hráčov, čo nie je bežná vec na šampionáte. Aj my sme točili so zostavou. Bolo tu dosť hráčov, aby tím mal silu. Aj dnes sme tím poskladali tak, ako sme uznali za vhodné," pokračoval.

Mužstvo dnes nevytiahli z priepasti ani posily z NHL. "Myslím, že veľa z tých chalanov hralo skvelý turnaj a rozhodovali zápasy, ktoré sme museli nutne vyhrať, ale dnes nám samozrejme ich góly chýbali," uznal Pešán.

Český hokejista Filip Chytil Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/AP/Sergei Grits

Urobil by spätne na turnaji niečo inak, keby mohol? "Pár vecí by som asi inak urobil, ale nemôžem povedať nič konkrétne. Niektoré stretnutia sme odohrali veľmi slušne. Nemôžem nikomu povedať, že by neodohral turnaj naplno, ale nebolo to samozrejme ideálne. Prirodzene, že keby som vedel, ako tím naladiť lepšie, tak to urobím."

Z turnaja vypadli okrem Čechov všetky zvyšné mužstvá zo skupiny A. "Neviem, či ide o súhru okolností. Bolo zjavné, že niektoré tie dvojice majú v sebe o niečo viac emócií. Nie som ale prekvapený, pretože tento šampionát je naozaj špecifický a dokazujú to aj výsledky štvrťfinálových duelov," uzavrel Pešán.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: Česko Fínsko Filip Pešán
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: IIHF
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články