Slovensko na ME tímov bez Volka a Veszelku: Nominácia sa nerodila ľahko, mrzia nás absencie opôr

Na snímke šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin PupišNa snímke šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA - Slovenská atletická reprezentácia odcestuje na II. ligu ME družstiev do bulharskej Starej Zagory (19. a 20. júna) bez halového exmajstra Európy na 60 m Jána Volka, jedného z najlepších Európanov v trojskoku Tomáša Veszelku, výškara Matúša Bubeníka, nádejného osemstovkára Filipa Revaja i šprintérky Alexandry Bezekovej. Cieľ tímu je jasný - udržať sa v druholigovom pelotóne.

Keďže z pôvodnej dvanástky pre obavy z nákazy koronavírusom Rakúsko odrieklo účasť a Rusko má stále medzinárodný dištanc, obe krajiny automaticky zostúpia do III. ligy a k nim sa ešte pridá posledný tím zo súbojov na 12-tisícovom štadióne Beroe v Starej Zagore, na ktorom zabehla Jordanka Donkovová v roku 1988 svetový rekord 12,21 na 100 m prekážok. Okrem Slovenska štartujú v II. lige ešte Bulharsko, Chorvátsko, Dánsko, Maďarsko, nováčik Island, Izrael, Lotyšsko, Litva a Slovinsko. Slovenský tím – takisto ako Maďarsko, Litva a neštartujúce Rusko – vypadol v roku 2019 z I. ligy.

"Nominácia sa nerodila vôbec ľahko. Mrzia nás najmä absencie opôr. Zranení Volko a Veszelka by boli oporami v piatich disciplínach. Vzhľadom na okolnosti bude pre nás priorita urobiť všetko pre to, aby sme aj nabudúce štartovali v druhej lige. To je náš základný cieľ. Keď sa pozrieme, akých máme silných súperov, nebude ľahké splniť ho," uviedol pre web Slovenského atletického zväzu (SAZ) šéftréner SAZ a technický vedúci výpravy Martin Pupiš. "Na 400 m a 400 m prekážok došlo k dohode, že Emma Zapletalová, ktorá už má olympijský limit, pobeží hladkú štvorstovku, a Daniela Ledecká, ktorá sa o Tokio stále usiluje prostredníctvom renkingu, bude štartovať v prekážkovej."

Slovenský šprintér Ján Volko Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Jakub Kotian

SAZ musel pri nominácii pristúpiť k neľahkému a nepopulárnemu rozhodnutiu – v realizačnom tíme sú len zaočkovaní proti Covid-19. Vyvolalo to polemiku, emócie i nevôľu, ale s blížiacimi sa OH vedenia zväzu nechce zbytočne riskovať. "Naša priorita je ochrániť zdravie športovcov a vyhnúť sa osudu Ukrajiny, ktorá pre dva pozitívne prípady vo výprave nemohla nastúpiť na superligu ME tímov a vypadla z nej," pripomenul Pupiš. "Podobne dopadla rumunská výprava v Európskom pohári vo vrhoch a aj poľská štafeta na 4x400 m na halových ME. Samozrejme, nič nie je stopercentné, ale tak, ako si zapíname v aute preventívne bezpečnostný pás, aj teraz musíme urobiť maximum pre to, aby sme ochránili športovcov pred ochorením a mohli nastúpiť na súťaž, na ktorú sa dlhodobo pripravovali. U športovcov sme zatiaľ od požiadavky zaočkovania ustúpili. Každý nezaočkovaný však bude musieť absolvovať v zmysle platných nariadení viac testovaní ako ostatní. Aj blížiace sa futbalové EURO ukazuje oprávnenosť nášho postupu, lebo Španielom sa po pozitívnom teste kapitána Busquetsa mimoriadne skomplikovala situácia a dokonca im hrozí kontumácia v úvodnom dueli so Švédskom. Tamojšie médiá kritizujú, že kým olympionici sa mali možnosť zaočkovať, futbalisti nie."

Na snímke slovenský atlét Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR - Martin Baumann

Aby sa čo najviac eliminovala možnosť nákazy koronavírusom, atletická reprezentácia nepocestuje do Bulharska komerčnou linkou, ale vládnym špeciálom. "Nechceli sme prísť na letisku a v lietadle do kontaktu s cudzími ľuďmi, preto sme požiadali o špeciál. Ak sa totiž v tomto období dostal niekto do kontaktu s pozitívnym, asi by to znamenalo olympijskú stopku, keďže Japonci využívajú testovaciu metódu, po ktorej môže človek vykazovať pozitivitu ešte aj štyri mesiace po prekonaní ochorenia Covid-19," dodal Pupiš pre web atletika.sk.

Nominácia SR na II. ligu ME družstiev v Starej Zagore (19. – 20. júna):

MUŽI

100 m: Oliver Murcko (Inter-SC Bratislava), 200 a 400 m: Šimon Bujna (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), 800 m: Tomáš Janíček (BK Lysá pod Makytou), 1500 m: Peter Kováč (Slávia STU Bratislava), 3000 m: Peter Ďurica (Slávia UK Bratislava), 5000 m: Radovan Tomeček (Slávia STU Bratislava), 3000 m prek.: Dávid Mazúch (ŠK ŠOG Nitra), 110 m prek.: Matej Baluch (Dukla), 400 m prek.: Martin Kučera (BK HNTN Bratislava), výška: Lukáš Beer, žrď: Ján Zmoray (obaja AC Stavbár Nitra), diaľka: Adam Hriň (MŠK Žiar nad Hronom), trojskok: Patrik Megela (1. AK Humenné), guľa: Adrián Baran (MŠK Vranov nad Topľou), disk: Samuel Kováč (AC Stavbár Nitra), kladivo: Marcel Lomnický, oštep: Jakub Kubinec (obaja Dukla), 4 x 100 m: Bujna, Murcko, Baluch, Samuel Beladič, Miroslav Marček (obaja Slávia STU Bratislava), 4 x 400 m: Murcko, Bujna, Kučera, Baluch Patrik Dömötör (Slávia STU Bratislava)

ŽENY

100 m: Monika Weigertová (Slávia UK Bratislava), 200 m: Viktória Forster, 400 m: Emma Zapletalová (obe ŠK ŠOG Nitra), 800 m: Iveta Putalová (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), 1500 m: Lucia Hrivnák Klocová (AK ZŤS Martin), 3000 m: Líza Hazuchová (AK Zdravie v pohybe Lučatín), 5000 m: Lucia Pelikánová (Dukla), 3000 m: Lucia Keszeghová (Slávia STU Bratislava), 100 m prek.: Stanislava Škvarková (Dukla), 400 m prek.: Daniela Ledecká (ŠK ŠOG Nitra), výška: Tatiana Dunajská (Dukla), žrď: Lujza Paliderová (AK ŠK UMB Banská Bystrica), diaľka: Lucia Vadlejch (Dukla), trojskok: Zuzana Ďurkechová (AK Spartak Dubnica), guľa: Natália Váleková (Dukla), disk: Barbora Jakubcová (Atletika Košice o. z.), kladivo: Martina Hrašnová (Dukla), oštep: Petra Hanuliaková (Slávia Trenčín o. z.), 4 x 100 m:Weigertová, Forster, Dáša Tomková (Dukla), Viktória Strýčková (Slávia UK Bratislava), Agáta Cellerová (Slávia Trenčín o. z.), Lenka Kovačovicová (ŠK ŠOG Nitra), 4 x 400 m: Zapletalová, Putalová, Ledecká, Gabriela Gajanová (AK ZŤS Martin), Andrea Švecová (ŠK ŠOG Nitra), Simona Malatincová (Dukla)

Realizačný tím – vedúci výpravy: Peter Korčok, technický vedúci výpravy: Martin Pupiš, lekár: MUDr. Pavol Hajmássy, fyzioterapeuti: Patrik Beňuš, Jozef Kováč, tréneri: Tomáš Benko, Štefan Bielik, Radoslav Ivan, Peter Žňava, Katarína Adlerová, Pavel Slouka, Štefan Mereš, Pavel Kováč, Hajnalka Tóthová, Jozef Hanušovský, Libor Charfreitag, Jaroslav Kolcun, Rudolf Lukáč
 

Viac o téme: Slovensko Matúš Bubeník Ján Volko Tomáš Veszelka
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR