Nakazení športovci majú šancu aspoň na odstupné: Olympijský výbor je ochotný rokovať

Českí reprezentanti na OHČeskí reprezentanti na OH Zdroj: SITA

PRAHA - Český olympijský výbor (ČOV) je ochotný rokovať o odškodnom kvôli leteckému špeciálu, po ktorom mali postupne štyria športovci a ďalší dvaja členovia českej výpravy pozitívne testy na koronavírus. Na včerajšej tlačovej konferencii to povedal predseda ČOV Jiří Kejval. Bude však záležať na tom, či to umožnia podmienky zmlúv, ktoré olympijský výbor uzavrel so športovcami a športovými zväzmi.

Na odškodnenie športovcov v utorok vyzval ČOV predseda Českej únie športu Miroslav Jansta. Kvôli nákaze beachvolejbalistov Markéty Nausch Slukovej a Ondreja Perušića sa ozval tiež volejbalový zväz a agentúra Sportfin zastupujúca Perušića sa Schweinerem.

"Ak niekomu dáme peniaze, tak to musí byť na nejakom právnom podklade. Ak sa ukáže, že je na to právny nárok, tak všetko uhradíme. Sme pripravení na túto tému rokovať, myslíme si, že je to úplne legitímne. Ak sa ukáže, že na to právny nárok nie je, tak ja asi nebudem môcť urobiť nič viac v tejto veci," povedal Kejval. Jansta Kejvalov prísľub ocenil. "Že pribudli ďalšie výhovorky výboru, že za vzniknutú situáciu nemôže, nás neprekvapuje," uviedol pre ČTK predseda Cus.

Vedenie ČOV sa snažia zistiť, ako je možné, že na palube letel nakazený človek. Pozitívny test mal ako prvý bezprostredne po prílete lekár Vlastimil Voráček, ale pôvodca nákazy zatiaľ nebol potvrdený. "Je dôležitá genotypizácia, aby sme zistili, kto je pacient nula," povedal Kejval. V Prahe genotypizácia zlyhala. Česká strana sa snaží potrebné informácie získať od Japoncov. "Už sme v Tokiu vzniesli požiadavku lekárskej časti. Majú veľa práce, veľmi nerozhodujú, rozhoduje vláda. Bolo mi prisľúbené, že genotypizácia prebehne, ale bude to trvať dlho," uviedol šéflekár českého tímu Jiří Neumann.

Prenosu v lietadle bolo ťažké zabrániť

ČOV už skôr pripustil, že sa pri lete nedodržiavali striktne hygienické opatrenia. "Ale keď sme to konzultovali s hygienou, tak sme sa dozvedeli, že vzhľadom na to, že bolo štyrikrát počas letu podávané občerstvenie, tak ani nebolo možné dodržať hygienické predpisy tak, aby sa zamedzilo prenosu," poznamenal Kejval.

Ľudí, ktorí šli do dvojtýždennej karantény ako blízke kontakty nakazeného Voráčka, na mieste definovala japonská strana. Z lietadla tam poslala len osoby, ktoré sedeli bezprostredne pri Voráčkovi, nie ten ďalší rad, kde boli plážoví volejbalisti. Kejval uistil, že o usadení a pohybe pasažierov v lietadle dostali Japonci pravdivé informácie.

Rozčúlilo ho správanie predsedu Národnej športovej agentúry (NSA) Filipa Neussera, ktorý na rozdiel od CUS a volejbalistov ostro vystupoval proti ČOV počas olympijských hier. "Všetci to dali v priebehu olympijských hier stranou s výnimkou Národnej športovej agentúry. Pán Neusser bol v Tokiu a vôbec sa s nami nebavil. Potom prišiel do Česka a začal vytvárať vlastné príbehy. To bolo strašné. To nie je môj názor, ale to je názor všetkých. To, čo nám predviedol pán Neusser, to je najväčšie dno, čo som zažil v športe. Myslím si, že je to úplná katastrofa. Ten človek by mal popremýšľať, prečo v tej funkcii je. Keď sme na olympiáde a bojujeme za Českú republiku, tak musíme ťahať za jeden povraz a nemôžeme robiť takéto scény," rozčuľoval sa nezvyčajne emotívne Kejval. Doplnil, že si s Neusserom nevie predstaviť ďalšiu spoluprácu.

Kritika zo všetkých strán

Neusser, ktorý proti nemu mal kandidovať do čela ČOV, sa dnes nechcel púšťať do osobnéj prestrelky. "Ja som kritizoval fakt, že organizácia so stomiliónovým rozpočtom, ktorá dokonca dostane vládne lietadlo pre stopäťdesiat ľudí, preváža týmto lietadlom štrnásť športovcov. A týchto štrnásť športovcov nie je Český olympijský výbor schopný bezpečne dopraviť do dejiska olympijských hier. Toto lajdáctvo a amatérizmus spôsobilo niekoľkým športovcom životnú športovú tragédiu a jediné, čoho sa dočkali, bola bagetelizácia celého škandálu, snaha hodiť problém na športovcov a vyšetrovacia správa, ktorá absolútne alibisticky obhajuje ČOV. A to, že pán Kejval nemá ani guráž sa športovcom pozrieť do očí a ospravedlniť sa im, je na tom celom najsmutnejšie," uviedol pre ČTK.

Podľa Kejvala by ospravedlnenie športovcom nič nevyriešilo. "Ak im to pomôže, tak sa všetkým ospravedlním, ale nie som si istý, že to tu ich bolesť vyrieši. Poznám to z vlastnej skúsenosti. Sám som sa nemohol zúčastniť olympijských hier 1992 v Barcelone, pretože mi dva mesiace pred olympiádou ochorel parťák. Dodnes je to vo mne. Taká vec nepovolí za mesiac, za rok, ani za desať rokov," poznamenal bývalý veslár.

ČOV pokračuje v zisťovaní detailov o udalostiach v leteckom špeciály. Prípadnú osobnú zodpovednosť zástupcov ČOV, ktorí boli v leteckom špeciály, bude riešiť 6. septembra výkonný výbor ČOV. Ide o styčného dôstojníka pre covid (CLO) Jana Exnera a riaditeľa komunikácie Tibora Alföldiho.

Viac o téme: Česko OH
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy