Športový svet smúti za ďalšou legendou: Zomrel československý olympijský víťaz vo veslovaní

Zomrel československý olympijský víťaz vo veslovaní Jan JindraZomrel československý olympijský víťaz vo veslovaní Jan Jindra Zdroj: Wikipedia/rudaklw-archív

PRAHA - V 89 rokoch zomrel československý olympijský víťaz vo veslovaní Jan Jindra.

Třeboňský rodák získal zlato na štvorke s kormidelníkom v Helsinkách v roku 1952. O osem rokov neskôr vybojoval olympijský bronz s osemveslicou na hrách v Ríme. O jeho úmrtí dnes informoval Český veslársky zväz. "Zomrel posledný veslár z legendárnej třeboňskej štvorky s kormidelníkom," uviedol veslársky zväz na svojom webe.

Jindra v Helsinkách triumfoval so Stanislavom Luskom, Karlom Mejtom, Jiřím Havlišom a kormidelníkom Miroslavom Korandom. Třeboňská posádka senzačne zdolala o tri sekundy silnú švajčiarsku štvorku, za sebou nechala aj veslárov USA a vybojovala premiérovú olympijskú medailu pre české veslovanie.

V roku 1953 získal Jindra na štvorke i európsky titul a o rok neskôr bronz. Ďalšiu pretekársku dráhu spojil s osemveslicou, na ktorej pridal v roku 1956 do zbierky ďalšie zlato z ME. Zúčastnil sa potom ešte dvoch olympiád. V Melbourne v roku 1956 vypadol s ôsmou v semifinále, v Ríme o štyri roky neskôr sa rozlúčil s kariérou bronzom.

Viac o téme: Veslovanie Jan Jindra Miroslav Koranda Stanislav Lusk Karel Mejta
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy