Frustrovaný Hamilton sa pustil do vlastných: Hovoril som to, mal som sa riadiť svojimi pocitmi!

Lewis HamiltonLewis Hamilton

ISTANBUL - Pred rokom slávil britský pilot formuly 1 Lewis Hamilton vo Veľkej cene Turecka víťazstvo a siedmy majstrovský titul, ktorým vyrovnal legendárneho Michaela Schumachera. Po tohtoročných pretekoch v Istanbule dôvod na oslavy nemal a neskrýval sklamanie.

Úradujúci šampión z Mercedesu došiel tentoraz piaty, potom čo doplatil na neskorú zastávku pre výmenu pneumatík, a prišiel aj o vedenie v priebežnom poradí šampionátu. Sám potom priznal, že mal zájsť k mechanikom skôr, prípadne vôbec.

"Práve som vystúpil z auta, takže nemám k dispozícii všetky informácie. Mám ale pocit, že som mal zostať na trati. Som frustrovaný sám zo seba, že som sa neriadil svojimi pocitmi. Pracujeme ale ako tím, takže som sa riadil pokynmi, ktoré som dostal, a urobil to najlepšie, čo som mohol," vyhlásil pre oficiálne stránky F1.com Hamilton.

Tridsaťšesťročný jazdec, ktorý útočí na rekordný ôsmy titul, štartoval po treste za výmenu spaľovacieho motora až z jedenástej priečky. Postupne sa ale prebojoval dopredu a vďaka tomu, že v takzvaných "mokrých" pretekoch nemal povinnosť zastaviť v boxoch pre nové gumy, bol v závere na opotrebovanej zmesi tretí. Počas jazdy tiež kalkuloval s tým, že by trať mohla oschnúť a on by nasadil zodpovedajúcu a rýchlejšiu zmes. Lenže sa tak nestalo, jeho existujúce pneumatiky boli čím ďalej viac opotrebevané a tím ho povolal sedem kôl pred cieľom do boxov. Hamilton tým stratil dve priečky.

Tímu rozhodnutie vytýkal

"Počul som, že Sebastian Ocon zvládol odísť preteky bez zastávky, takže myslím, že by to asi šlo," konštatoval Hamilton, ktorý aj po návrate na trať svojmu tímu rozhodnutie vytýkal. "Vôbec som nemal zastavovať. Hovoril som ti to," hlásil mechanikovi Petrovi Bonningtonovi do vysielačky, keď sa spočiatku na novej zmesi trápil. V závere síce odrazil útok šiesteho Pierra Gaslyho, ale k Charlesovi Leclercovi pred sebou sa už nepriblížil.

Lewis Hamilton Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/Umit Bektas/Pool via AP

Tím sa obhajoval tým, že keby Hamiltona nestiahol, riskoval by stratu ešte viac pozícií. "V tej chvíli to bolo dobré rozhodnutie. Ako jazdec máte v aute obmedzené množstvo informácií," konštatoval šéf Mercedesu Toto Wolff.

Hamilton si ale stál za svojím. "Hovorím si, že som mal buď ostať na trati alebo zájsť do boxov oveľa skôr. Keď totiž zájdete sedem kôl pred cieľom, nemáte čas prejsť fázou drobenia prechodných pneumatík na usychajúcej trati. V tej kĺzajúcej fáze som stratil skoro viac pozícií. Je to frustrujúce, ale tak to je," povedal britský jazdec.

Verstappen novým lídrom

Na Hamiltonovom konečnom piatom mieste získal jeho rival Max Verstappen z Red Bullu, ktorý ho po druhej priečke v pretekoch vystriedal na čele šampionátu. Šesť pretekov pred koncom sezóny delí oboch pilotov šesť bodov. "Hovoril som si, že by bolo dobré, keby som udržal v pretekoch to tretie miesto. Bol by to skvelý výsledok po štarte z jedenástej priečky. Mohlo to byť ale ešte horšie," dodal Hamilton.

Ďalšie preteky sa pôjdu 24. októbra v USA.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 8
Viac o téme: Lewis Hamilton Veľká cena Turecka F1
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: F1, YouTube
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy