Belgicko pod Martínezom vyhralo 25 z 27 kvalifikačných duelov: Svet od nás očakáva len výhry!

Belgické postupové oslavy po triumfe nad EstónskomBelgické postupové oslavy po triumfe nad Estónskom Zdroj: SITA/AP/Olivier Matthys

BRUSEL - Futbalisti Belgicka si tretíkrát za sebou a celkovo 14-krát v histórii zahrajú na majstrovstvách sveta. Miestenku na budúcoročný šampionát v Katare si definitívne zabezpečili sobotným domácim víťazstvom 3:1 nad Estónskom, po ktorom majú istotu prvenstva v kvalifikačnej E-skupine. Druhý Wales stráca pred záverečným kolom na lídra rebríčka FIFA päť bodov a nemá už šancu ho predstihnúť.

Od roku 2016, keď sa reprezentačného kormidla ujal Roberto Martinez, vyhrali Belgičania v troch kvalifikáciách dvakrát svoju skupinu. Súčasná hráčska generácia okolo Romelua Lukakua, Edena Hazarda či Kevina De Bruyneho túži po zisku titulu na veľkom podujatí. "Sme v situácii, keď musíme vyhrať každý zápas. Svet to od nás očakáva. Samozrejme, to vytvára na nás extra tlak. Som veľmi šťastný, ako sa s ním moji hráči vyrovnávajú. Vždy idú na maximum. V kluboch sú v rôznych situáciách, no v národnom tíme idú všetci jedným smerom. Majú hlavy dobre nastavené. To nie je taká samozrejmosť, ako by si mohol niekto myslieť," zdôraznil Martinez.

Belgičania pod jeho vedením dominujú v kvalifikáciách. Na EURO 2020 sa prebojovali ako vôbec prvý tím zo všetkých účastníkov, keď v kvalifikácii nestratili ani bod. Aj letenku na budúcoročný mundial si zaistili ešte pred záverečným zápasom v skupine. "Pod mojím vedením sme vyhrali 25 z 27 kvalifikačných stretnutí. Z toho by sme mali byť šťastní. Výsledky v tejto kvalifikácii by sme mali oslavovať, nie je ľahké dosiahnuť takú bilanciu," dodal Martinez.

Belgické postupové oslavy po Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Olivier Matthys

Bronzoví medailisti z MS 2018 hrali proti Estónsku oslabení, keď pre zranenie nenastúpili Romelu Lukaku, Mitchy Batshuayi i Touri Tielemans. Namiesto Lukakua dostal na hrote šancu Christian Benteke a za dôveru sa trénerovi odvďačil, keď už v 11. minúte otvoril skóre stretnutia. "Viem, že ako útočník som len tretia voľba, no nevzdám sa. Verím, že do kádra pre majstrovstvá sveta sa tesne zmestím," povedal podľa AFP strelec prvého gólu domácich.

Belgičania viedli na začiatku druhého polčasu po presnom zásahu Yannicka Carrasca už o dva góly. V 70. minúte zápas mierne zdramatizoval hráč zámorského D.C. United Erig Sorga, no o štyri minúty neskôr definitívne rozhodol o víťazstve Thorgan Hazard. "Nie som spokojný s naším výkonom, no nemôžem sa sťažovať na výsledok," povedal strelec jediného estónskeho gólu. "Keď sme znížili na 1:2, boli sme späť v hre, no potom sme už nič nevymysleli," dodal Sorga.

Erik Sorga a jeho Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Olivier Matthys
V Katare o vylepšenie maxima

Pre Belgicko bude účasť v Katare štrnástou na MS. Pokúsi sa vylepšiť svoje najlepšie umiestenie, maximom je zatiaľ postup do semifinále (1986, 2018). V záverečnom zápase kvalifikačnej skupiny sa stretne v utorok s Walesom, ktorý v sobotu zdolal Bielorusko 5:1. Wales bude o druhú priečku nepriamo bojovať s Českom, ktoré zaostáva za Baleom a spol. o tri body a na Letnej v utorok privíta Estóncov. Česi bez ohľadu na výsledok už majú istotu baráže, zaistili si ju vďaka vlaňajšiemu prvenstvu v skupine B2 Ligy národov.

Viac o téme: Belgicko Roberto Martinez Estónsko