VIDEO Petra vs. Mikaela 5:4... Milý príbeh sobov v Levi! Výcvik, skúšky, ale aj letné prázdniny

Petra Vlhová kŕmi sobie mláďa po triumfe v slalome Svetového pohára alpských lyžiarok vo fínskom LeviPetra Vlhová kŕmi sobie mláďa po triumfe v slalome Svetového pohára alpských lyžiarok vo fínskom Levi Zdroj: TASR/AP/Alessandro Trovati

LEVI – Víťazi pretekov slalomu Svetového pohára vo fínskom stredisku Levi okrem stovky bodov do rebríčka a finančnej prémie získavajú aj sobie mláďa.

Slávnostný ceremoniál sa nesie v nezvyčajnom duchu. Do priestoru cieľa kopca Levi Black privedú štvornohého krásavca dámy odeté v laponských krojoch a odovzdajú ho najrýchlejšiemu lyžiarovi. Túto milú tradíciu zaviedli organizátori pred ôsmimi rokmi a teší sa čoraz väčšej popularite.

Ako informuje oficiálna stránka podujatia za polárnym kruhom, sobia farma Ounaskievari sa nachádza na brehu rieky Ounasjoki. Žije v nej okolo 150 sobov, z ktorých väčšina sa zúčastňuje turistických aktivít, ako je napríklad jazda na saniach.

Johanna Hietanenová, ktorá spolu so svojou matkou pracuje na farme už tri dekády, chodí každý rok na jesenný zraz sobov, kde si vyberie mláďatá. Spravidla ide o mláďa narodené na jar.

Pätica "vyvolených" sa potom učí základy etikety pre potreby Svetového pohára. Platí však nemilosrdné pravidlo, že uspejú len dvaja najlepší, ktorí sú neskôr darovaní víťazom najtočivejšej disciplíny v zjazdovom lyžovaní.

Soby sa v "škole etikety" naučia, ako nasledovať a dôverovať svojmu trénerovi, ako zostať nehybný a pokojný, zvyknúť si na ľudí i hluk či vyjedať lišajníky z rúk.

"Nie všetky mláďatá majú na to, aby boli víťaznými sobmi. Len tie dve mláďatá, ktoré úspešne zvládnu záverečné skúšky, budú súčasťou slávnostného odovzdávania cien Svetového pohára," píše sa na webe worldcuplevi.com.

Tvrdý výcvik

Vycvičiť soba nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou. Ide polodomestikované zviera z čeľade jeleňovitých, ktoré si zachováva mnohé zo svojich "divokých inštinktov". Miluje lišajníky, huby, seno, ale aj listy zo stromov. "Sob je polodivoké zviera, ktoré sa odjakživa používa na prepravu. Potrebuje niekoľkoročný výcvik, aby vedel pracovať s ľuďmi," tvrdí Hietanenová.

Ako dlho trvá výcvik soba?

"Existujú niektorí prirodzene šikovní, ale väčšine sobov trvá výcvik niekoľko rokov. Je to vždy tá istá hra, keď prídu z "letných prázdnin", vyskúšajú si každý trik, ktorý im napadne, a odmietajú plniť akékoľvek príkazy. Ťahajú sane kdekoľvek si zmyslia, napríklad aj na dno priekopy. Keď sa to stane, sobom treba pripomenúť všetko, čo sa naučili. Po obnovení dôvery sa môže pokračovať v práci."

Petra Vlhová kŕmi sobie Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/Alessandro Trovati

Johanna Hietanenová dodáva, že soby sú súkromným majetkom a hoci väčšina z nich sa voľne pohybuje po lesoch a porastoch, každý má svojho majiteľa. "Víťazný sob láka návštevníkov po celý rok. Raz v lete nás navštívili rakúski hostia z rodnej dediny Marcela Hirschera, ktorí si prišli pozrieť a odfotiť nášho soba Ferdinanda. Máme jedného soba, ktorý strká ľuďom hlavu pod pazuchu a prosí o škrabance. Vo všeobecnosti však nemajú radi, ak sa ich niekto dotýka."

Letné prázdniny

Víťazný sob potom zostane v opatere farmy v Laponsku. Šampióni z minulosti môžu v nasledujúcich rokoch znova vidieť svojich vlastných miláčikov, pretože počas Svetového pohára sú k dispozícii všetky víťazné soby z predošlých sezón.

Začiatkom mája sú vypustené na "letné prázdniny".

"Keď začne svietiť jarné slnko, ľahnú si do výbehov a užívajú si teplé slnečné lúče. Takto môžu ležať celý deň. Keď sa na jar začne topiť sneh, začnú túžobne hľadieť von z výbehov, ako keby sa opäť túžili dostať na svoje letné prázdniny," priblížila život symbolu slalomu v Levi Hietanenová.

Od roku 2013 vyhrali prestížny podnik v najsevernejšom stredisku v kolotoči Svetového pohára len tri ženy a traja muži.

Najúspešnejšou lyžiarkou je päťnásobná šampiónka Petra Vlhová (2017, 2x 2020 a 2x 2021), štyrikrát uspela Mikaela Shiffrinová (2013, 2016, 2018 a 2019) a pred siedmimi rokmi sa z víťazstva tešila aj Slovinka Tina Mazeová.

VIDEO Petra Vlhová kŕmi svojho prvého soba Igora

Vlhová po úspešnom víkende v Levi, počas ktorého ovládla oba slalomy, s úsmevom poznamenala, že si už asi bude musieť založiť farmu. V sobotu soba pomenovala Michal, podľa jej priateľa. Po nedeľňajšom triumfe prekvapila, no potešila brata Borisa.

"Bude sa volať Boris ako môj brat. Je naozaj mojou obrovskou podporou. Takže je to pre neho," povedala liptovská rodáčka po 22. víťazstve vo Svetovom pohári.

Pred tohtoročným podujatím vo Fínsku mala v zbierke Igora, Pepi a Lujzu. Trojčlenné stádo rozšírila o ďalších dvoch mládencov, no roztomilé zvieratá si do rodného kraja nezoberie. Soby zostávajú na neďalekej farme v Laponsku a okrem toho, že ich nová majiteľka môže pomenovať a nakŕmiť, kedykoľvek ich môže navštíviť a skontrolovať, ako sa im darí.

Viac o téme: Petra Vlhová Tina Mazeová Mikaela Shiffrinová Levi Soby
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Instagram/petravlhova13, ounaskievari
  • Zdroj: Športky, worldcuplevi.com

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy