Švédka Dahlqvistová dominovala v ouvertúre v Ruke, premiérový triumf aj pre Terenťjeva

Maja DahlqvistováMaja Dahlqvistová Zdroj: Profimedia

RUKA - Rus Alexander Terenťjev a Švédka Maja Dahlqvistová triumfovali v úvodných pretekoch nového ročníka Svetového pohára v behu na lyžiach. Obaja dominovali vo finále piatkového šprintu klasickou technikou vo fínskom stredisku Ruka.

Dvadsaťdvaročný Terenťjev dosiahol svoj premiérový triumf v SP. Majster sveta v šprinte medzi juniormi i v kategórii do 23 rokov zdolal v boji o prvenstvo Nórov Johannesa Hösflota Kläba (+1,18) i Erika Valnesa (+2,13). Dahlqvistová suverénne ovládla ženskú súťaž, v šesťčlennom finále na 1,4 km dlhej trati zdolala krajanku Johannu Hagströmovú o 1,77 sekundy. Na tretej priečke skončila Nórka Maiken Caspersen Fallová (+2,02).

Slovenskí reprezentanti Barbora Klementová a Peter Mlynár neuspeli v kvalifikácii a nedostali sa medzi tridsiatku najlepších do vyraďovacej fázy. Mlynár obsadil v eliminácii na 1,4 km dlhej trati časom 2:45,35 min 67. priečku s mankom 14,22 sekundy na najrýchlejšieho Terenťjeva. Klementová skončila na predposlednom 69. mieste s výsledným časom 3:22,92 min, na víťazku Jessie Digginsovú z USA stratila viac ako 24 sekúnd.

Viac o téme: Maja Dahlqvistová Alexander Terenťjev