USA oznámili diplomatický bojkot hier v Pekingu: Dôvodom je porušovanie ľudských práv v Číne

ZOH v Pekingu 2022ZOH v Pekingu 2022 Zdroj: SITA/AP/Andy Wong

WASHINGTON - Spojené štáty americké nevyšlú na zimné olympijské hry do Pekingu žiadnych predstaviteľov vlády. V pondelok oznámili diplomatický bojkot športového sviatku, ktorý sa uskutoční od 4. do 20. februára 2022.

 Dôvodom bojkotu, ktorý však nezabráni účasti športovcov, je porušovanie ľudských práv v Číne. "Bidenova administratíva nevyšle žiadne diplomatické alebo oficiálne zastúpenie na zimné olympijské a paralympijské hry 2022 v Pekingu vzhľadom na pokračujúcu genocídu a zločiny voči ľudskosti v Sin-ťiangu v Čínskej ľudovej republike a ďalšie porušovanie ľudských práv. Športovci v tíme USA majú našu plnú podporu," uviedla podľa agentúry AFP hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová. Podľa jej slov budú amerických športovcov podporovať z domova.

Psakiová povedala, že vláda USA o svojom rozhodnutí informovala medzinárodných partnerov a nechala na nich, aby sa sami rozhodli, či bojkotovať hry. Pekingu uviedol, že na prípadný bojkot bude reagovať "rozhodnými protiopatreniami", uviedla agentúra dpa.

Čína čelí dlhodobo kritike pre porušovanie ľudských práv a americkí predstavitelia vyhlásili, že považujú kroky jej vlády namierené voči Ujgurom a príslušníkom ďalších prevažne moslimských menšín v oblasti Sin-ťiang na západe krajiny za genocídu a zločiny proti ľudskosti. Množstvo ľudskoprávnych organizácií vyzvalo aj na úplný bojkot hier v Pekingu.

MOV rešpektuje rozhodnutie USA

Medzinárodný olympijský výbor rešpektuje rozhodnutie amerických úradov bojkotovať nadchádzajúce zimné olympijské hry v Pekingu. USA v pondelok oznámili, že na ZOH 2022 nevyšlú žiadnych predstaviteľov vlády. Má ísť o diplomatický bojkot športového sviatku, ktorý sa uskutoční od 4. do 20. februára.

Viac o téme: USA Čína Peking
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy