Životný úspech: Američan Bennett ovládol zjazd v talianskej Val Gardene

Americký lyžiar Bryce Bennett sa teší v cieliAmerický lyžiar Bryce Bennett sa teší v cieli Zdroj: TASR/AP/Gabriele Facciotti

VAL GARDENA - Americký lyžiar Bryce Bennett vyhral zjazd Svetového pohára v talianskej Val Gardene a pripísal si na konto životný úspech. V sobotňajších pretekoch dosiahol čas 2:02,42 minúty a o štrnásť stotín zdolal Rakúšana Otmara Striedingera. Tretie miesto obsadil Švajčiar Niels Hintermann (+0,32 s). Slovenský reprezentant Martin Bendik obsadil 57. miesto so stratou 4,28 sekundy.

Dvadsaťdeväťročný Bennett ešte nikdy nebol na pódiu v pretekoch Svetového pohára, no v zjazde vo Val Gardene skončil dvakrát na štvrtom mieste (2018, 2020). To, že mu talianske stredisko sedí, ukázal aj v sobotu. V prvej polovici trate nebol najrýchlejší, ale zvládol ju bez výraznejších chýb, v spodnej časti nabral rýchlosť a v cieli mal náskok 14 stotín pred Striedingerom, ktorý odštartoval s číslom 1. Z ďalších pretekárov ho už nik nedokázal ohroziť, domáci Dominik Paris skončil na štvrtom mieste so stratou 0,40 s, Švajčiar Beat Feuz bol o sedem stotín pomalší. Ďalší z veľkých favoritov Aleksander Aamodt Kilde z Nórska mal najrýchlejšie medzičasy, no potom minul jednu z bránok a vypadol.

"Bol to super deň, doteraz som ich veľa nemal. Páči sa mi tento svah, vždy mi pripomína to, čo mám rád na lyžovaní - rýchlosť, skoky," agentúra DPA citovala Bennetta.

Na čele celkového poradia sa udržal Švajčiar Marco Odermatt (453 bodov), ktorý v sobotu neštartoval, druhý je Rakúšan Mattihas Mayer. Šestnásty pretekár sobotňajšieho zjazdu stráca na lídra 48 bodov, v poradí disciplíny je na čele o 30 bodov pred Feuzom.

výsledky: 1. Bryce Bennett (USA) 2:02,42 min, 2. Otmar Striedinger (Rak.) +0,14 s, 3. Niels Hintermann (Švaj.) +0,32, 4. Dominik Paris (Tal.) +0,40, 5. Beat Feuz (Švaj.) +0,47, 6. Johan Clarey (Fr.) +0,48, 7. Mattia Casse (Tal.) +0,61, 8. Simon Jocher (Nem.) +0,74, 9. Josef Ferstl (Nem.) +0,75, 10. Max Franz (Rak.) +0,79, ... 57. Martin BENDIK (SR) +4,28

celkové poradie SP: 1. Marco Odermatt (Švaj.) 453 b., 2. Matthias Mayer (Rak.) 405, 3. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 329, 4. Vincent Kriechmayr (Rak.) 277, 5. Feuz 255, 6. Alexis Pinturault (Fr.) 205

poradie v zjazde: 1. Mayer 195 b., 2. Feuz 165, 3. Kilde 129, 4. Kriechmayr a Paris po 127, 6. Hintermann 118

Viac o téme: Bryce Bennett Niels Hintermann Otmar Striedinger