Pokuta, alebo dokonca väzenie: Novak Djokovič nemá v Srbsku na ružiach ustlané

Srbský tenista Novak Djokovič počas tréningu pred Australian OpenSrbský tenista Novak Djokovič počas tréningu pred Australian Open Zdroj: SITA/AP/Mark Baker

BELEHRAD - Tenistovi Novakovi Djokovičovi hrozí v Srbsku kvôli porušeniu izolácie pokuta, alebo dokonca väzenie, tvrdia tamojší právnici. Najpravdepodobnejší je ale podľa nich variant všeobecne prospešných prác. Srbská premiérka Ana Brnabičová uviedla, že športovcovo správanie sa javí ako "zjavné porušenie" pravidiel. Upozornil na to denník The Guardian.

Djokovič v stredu priznal, že sa po pozitívnom teste na koronavírus, teda s vedomím nákazy, zúčastnil na rozhovore pre denník L'Équipe. 34-ročný tenista nie je očkovaný proti Covidu-19. Výnimku na cestu na Australian Open dostal na základe prekonaného ochorenia. Austrálska vláda zvažuje odobratie jeho víza a deportáciu svetovej jednotky.

Právnici v Srbsku miestnym novinárom povedali, že porušenie prísnych pravidiel izolácie v krajine je trestným činom podľa článku 248 trestného zákonníka a hrozí zaň pokuta alebo trest odňatia slobody až na tri roky. Djokovič ako významná verejná osobnosť by v prípade uznania viny mohol dostať exemplárny trest. Podľa právnikov by však mal mať možnosť vyjednať si príkaz všeobecne prospešných prác.

V počiatočných fázach pandémie bolo niekoľko Srbov, ktorí mali pozitívny test, odsúdených na trest odňatia slobody až na tri roky za to, že nesplnili povinnú dvojtýždňovú izoláciu. Aktuálnejšie tresty bývajú spravidla pokuty približne 150-tisíc dinárov, pripomenul The Guardian.

Šedá zóna

Podľa Brnabičovej by mal Djokovič vysvetliť to, čo označila za "šedú zónu". "Ak ste pozitívni, musíte sa izolovať," povedala srbská premiérka spravodajskému serveru BBC a dodala, že pokiaľ hráč porušil pravidlá, bude sa musieť poradiť s "príslušnými orgánmi".

Brnabičová ďalej uviedla, že nevie iste, "kedy vlastne výsledky dostal". Povedala, že síce nesúhlasí s jeho odmietavým postojom k očkovaniu. Djokovič je "jedným z veľkých srbských šampiónov", dodala s tým, že dúfa, že bude môcť na turnaji hrať. Prvý grandslam sezóny sa začína v pondelok.

Srbský tenista Novak Djokovič Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA/AP/Mark Baker

Server nemeckého magazínu Spiegel v stredu upozornil, že pozitívny test na koronavírus, ktorý umožnil srbskému športovcovi pricestovať do Austrálie, môže byť zmanipulovaný. Pri kontrole daného QR kódu sa redaktorom najprv test ukázal ako negatívny. Navyše existuje podozrenie, že test nie je zo 16. decembra, ako tvrdí Djokovič, ale je o desať dní novší.

Dvadsaťnásobný grandslamový víťaz, ktorý je odporcom vakcinácie, síce dostal výnimku z povinného očkovania pre účasť na Australian Open, úrady mu však vízum zamietli. Djokovič vďaka procesnému pochybeniu imigračných úradníkov rozhodnutie zvrátil na súde a bol do krajiny vpustený. Stále mu však hrozí vyhostenie, ktoré môže nariadiť austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke.

Väčšina Austrálčanov je proti tomu, aby hral

Austrálsky vicepremiér Barnaby Joyce vyhlásil, že väčšina Austrálčanov nesúhlasí s tým, aby srbský tenista na turnaji hral. "Väčšina z nás si myslela, že keď pán Djokovič nebol dvakrát očkovaný, bude požiadaný, aby odišiel," povedal Joyce dnes televízii Nine Network. "Nu, to bol náš názor, ale nebol to názor súdu," rozviedol.

"Drvivej väčšine Austrálčanov (...) sa nepáči myšlienka, že niekto druhý, či už je to tenista, španielsky kráľ alebo anglická kráľovná, sem môže doraziť a mať iné pravidlá, než s akými sa musia vysporiadať všetci ostatní," dodal.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 14
Viac o téme: Novak Djokovič Srbsko Väzba Pokuta Australian Open Koronavírus Karanténa Ana Brnabičová Barnaby Joyce
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy