Ledecká si obhajoby nepripúšťa: Na rozdiel od minula pôjdem domov minimálne s dvoma zlatami!

Ester LedeckáEster Ledecká Zdroj: SITA/AP/Gabriele Facciotti

PRAHA - Dvojnásobná olympijská víťazka Ester Ledecká trénuje na snowboarde v Taliansku, takže sa cez víkend nezúčastní rýchlostných pretekov lyžiarskeho Svetového pohára v nemeckom Garmisch-Partenkirchene. Práve na doske kráľovná minulých hier v Pjončangu 8. februára zaháji svoj program na zimných olympijských hrách v Pekingu. Do Číny poletí zrejme 31. januára.

Po pretekoch v Cortine, kde skončila tretia v zjazde a ôsma v superobrovskom slalome, ešte nemala o ďalšom programe úplne jasno. "Rozhodla sme sa pre snowboard, pretože teraz som veľa lyžovala. Chcela som byť dobre pripravená na ten 'priateľáčik'. Teraz preskakujem na snowborďáčku a uvidíme, ako to pôjde," povedala novinárom pri on-line tlačovej konferencii.

Čaká ju výzva

Svoje dva športy bude mať tentoraz v opačnom poradí ako v roku 2018 v Pjongčangu, kde najskôr šokovala triumfom v superobrovskom slalome a potom potvrdila rolu favoritky zlatou medailou v paralelnom obrovskom slalome na snowboarde. "To zistíme, či to bude výhoda alebo nie. Som hlavne rada, že sa tie preteky nekryjú. Je trochu nepraktické, že medzi snowboardom a prvými lyžami sú len dva dni. To bude trošičku výzva," uviedla Ledecká.

Na ZOH 2018 nemohla kvôli kolízii v programe pretekať v zjazde. Tentokrát bude 11. februára super-G a o štyri dni neskôr zjazd. Prechod zo snowboardistky na lyžiarku bude musieť vykonať extrémne rýchlo. Na menších pretekoch si to už skúsila. "Vždy sa mi to podarilo nejako uhrať. Mám skvelý tím, ktorý mi s týmto verím pomôže. Aj keď nebude veľa času, tak snáď prebudím tú lyžiarku rýchlo," povedala.

Komplikovaná situácia pre malý tím

O olympijských zjazdovkách má len minimum informácií. "Videli sme nejaké videá na YouTube. To je asi všetko, čo máme. V Pjončangu to nebolo oveľa iné, aj keď niektoré iné dievčatá tam boli. Teraz sme na tom všetci úplne rovnako," povedala. V Číne sú špecifické snehové a klimatické podmienky, takže bude hrať zásadnú úlohu výber materiálu. Pri decembrových pretekoch v Kanade Ledeckej lyže zďaleka nefungovali tak ako na európskych pretekoch. Testovanie bude pri olympiáde komplikované. "Nebudeme mať možnosť testovacieho tímu od Atomicu, pretože ich tam nepustia. Budeme si to musieť riešiť sami. Je to pre nás komplikované. Mám malý tím a máme tam veľa práce," povedala dvadsaťšesťročná pretekárka.

Od olympijského zlata v Pjongčangu sa usadila v lyžiarskej svetovej špičke. Na minuloročných majstrovstvách sveta bola v zjazde aj v superobrovskom slalome štvrtá. Hoci ide na olympijské hry ako obhajkyňa v oboch svojich športoch, nevyvíja na seba tlak. "Na rozdiel od minulej olympiády, tak keď teraz pôjdem domov, tak pôjdem minimálne s dvoma zlatami, pretože tie už mám. Čokoľvek ďalej už bude bonus," poznamenala. Okrem rýchlostných disciplín by rada išla aj kombináciu.

Vlajkonosičkou byť nechce

Úlohu českej vlajkonosičky na otváracom ceremoniáli by v záujme koncentrácie na preteky neprijala. Na olympijských hrách má vlastné preteky radšej ako všetky aktivity okolo. "Sú to preteky ako každé iné. Od štartu do cieľa je to rovnaké všade a to je to, na čom mi najviac záleží. Všetky tie veci okolo, na to úplne nie som," zverila sa. Olympiádu ako multišportovú akciu ale uznáva. "Keď pozerám letnú olympiádu, tak mi príde úžasné, že vidím športy, ktoré by som inokedy v televízii nevidela. Týmto je to krásne."

Voľné chvíle bude tráviť s filmami o Harrym Potterovi. "Pustíme si ich tam všetkých od začiatku, na to sa teším," dodala Ledecká.

Viac o téme: Ester Ledecká
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy