Veľký debut pod piatimi kruhmi: Čerňanská sa zapíše do histórie slovenského olympizmu

Slovenská bobistka Viktória Čerňanská Slovenská bobistka Viktória Čerňanská Zdroj: TASR/AP/Matthias Schrader

BRATISLAVA - Bobový šport rozloží svoje súťaže do druhej polovice ZOH 2022. Muži a ženy absolvujú v ľadovom tobogane v stredisku Jen-čching zhodne štyri jazdy. Slovensko bude mať zastúpenie v osobe 19-ročnej Viktórie Čerňanskej, ktorú čaká premiéra pod piatimi kruhmi. Predstaví sa v novej olympijskej disciplíne – monoboboch žien.

Boby boli od počiatku súčasťou programu ZOH, už na prvej zimnej olympiáde v Chamonix 1924 sa spúšťali ľadovým korytom muži v štvorboboch, o osem rokov neskôr v Lake Placid 1932 k nim pribudli dvojboby. Od ZOH 2002 v Salt Lake City sa zapojili do olympijských bobových súťaží aj ženy, ktoré päťkrát za sebou zápolili v dvojboboch.

Práve na pekinskej olympiáde budú môcť ženy premiérovo štartovať aj v monoboboch. Vychádza to z priority rodovej rovnosti Medzinárodného olympijského výboru, ktorý presadzuje, aby bol počet ženských a mužských disciplín v olympijskom programe rovnaký.

Zapís do histórie 

Slovensko sa prvýkrát kvalifikovalo na ZOH v bobových súťažiach v Salt Lake City 2002. Celkovo muži štartovali na štyroch zimných olympiádach za sebou v rokoch 2002-2014 (v Salt Lake City, Turíne, Vancouveri i v Soči), slovenské boby zakaždým pilotoval Milan Jagnešák, priekopník bobového športu na Slovensku. Slovenským maximom v dvojboboch bolo 20. miesto z Vancouveru 2010, v štvorboboch rovnako 20. priečka z Turína 2006.

Bol to práve Jagnešák, súčasný prezident Slovenského zväzu bobistov, ktorý ako jeden z trénerov naštartoval bobovú kariéru pôvodne atlétky Čerňanskej a povedie ju aj na nadchádzajúcich ZOH. Vďaka nej budú mať boby v slovenskej výprave na zimnej olympiáde zastúpenie opäť po ôsmich rokoch. Čerňanská sa zapíše do histórie slovenského olympizmu ako vôbec prvá bobistka.

Slovenská bobistka Viktória Čerňanská Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/Matthias Schrader

V súťaži mužov budú najväčšími favoritmi nemeckí reprezentanti vedení Francescom Friedrichom, ktorí vedú celkové poradie SP v dvojboboch i štvorboboch. Nemci nasadia aj druhú silnú posádku s Johannesom Lochnerom. Pilot Friedrich obhajuje zlaté medaily z Pjongčangu 2018, keď triumfoval v oboch súťažiach, pravda, v dvojboboch získal titul spoločne s Kanaďanmi, ktorí dosiahli navlas rovnaký čas. Nemci poškuľujú po víťaznom double aj na dráhe v Jen-čchingu.

Práve kanadskí bobisti s pilotom Justinom Krippsom by mali byť ich hlavnými konkurentmi na ceste za olympijským zlatom. O medaily by mali bojovať aj Rusi na čele s Rostislavom Gajťukevičom, či Lotyši s Oskarsom Kibermanisom. Bobová dráha bude opäť zaváňať aj exotikou, po dlhých 24 rokoch sa na zimnej olympiáde predstavia jamajskí reprezentanti.

V dvojboboch žien budú hlavnými favoritkami na titul tri nemecké posádky s Laurou Nolteovou, Kim Kalickou, resp. Mariamou Jamankovou, obhajkyňou zlata z Pjongčangu. Na titul ašpirujú aj americké dvojboby vedené Elanou Meyersovou Taylorovou, resp. Kaillie Humphriesovou.

Bobový program na ZOH 2022:

13. februára – nedeľa:
2.30 ženy - monoboby – 1. a 2. jazda /ČERŇANSKÁ/

14. februára – pondelok:
2.30 ženy – monoboby – 3. a 4. jazda /ČERŇANSKÁ/
13.05 muži - dvojboby - 1. a 2. jazda

15. februára – utorok:
13.15 muži - dvojboby – 3. a 4. jazda

18. februára – piatok:
13.00 ženy - dvojboby - 1. a 2. jazda

19. februára – sobota:
2.30 muži - štvorboby - 1. a 2. jazda
13.00 ženy - dvojboby - 3. a 4. Jazda

20. februára – nedeľa:
2.30 muži - štvorboby - 3. a 4. jazda

Viac o téme: Milan Jagnešák Boby Peking Olympiáda ZOH 2022 Viktória Čerňanská Monoboby
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy