Slovenskí biatlonisti dieru do sveta nespravili, vytrvalostné preteky ovládol Fillon Maillet

Na snímke slovenský biatlonista Michal Šima počas vytrvalostných pretekov mužov na 20 km na zimných olympijských hrách ZOH 2022 v PekinguNa snímke slovenský biatlonista Michal Šima počas vytrvalostných pretekov mužov na 20 km na zimných olympijských hrách ZOH 2022 v Pekingu Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

PEKING - Francúzsky biatlonista Quentin Fillon Maillet získal na ZOH 2022 v Pekingu zlatú medailu vo vytrvalostných pretekoch na 20 km. Líder celkového poradia Svetového pohára triumfoval s náskokom 14,8 s pred Bielorusom Antonom Smolskim. Na bronzovej priečke skončil obhajca zlata z Pjongčangu 2018 Nór Johannes Tignes Bö, ktorý za víťazom zaostal o 31,1 s.

Zo štvorice slovenských reprezentantov si najlepšie počínal Michal Šima, ktorý bol v cieli s dvoma trestnými minútami 43. so stratou 5:21,6 min na Fillona Mailleta. Olympijský debutant Tomáš Sklenárik minul päť terčov a klasifikovali ho na 80. priečke (+9:20,7). Matej Baloga bol so štyrmi chybami na strelnici 84. (+9:59,7) Preteky nevyšli Šimonovi Bartkovi, so siedmimi trestnými minútami sa zaradil na 88. miesto (+11:04).

V utorňajších pretekoch vládli v najvzdialenejšom centre olympiády v Čang-ťia-kchou lepšie podmienky ako počas miešanej štafety. Na strelnici nefúkal taký silný vietor. Fillon Maiilet si v ležke i na stojke pripísal na konto jednu trestnú minútu. Vďaka výbornému bežeckému výkonu sa však vyšvihol na najvyšší stupienok.

Splnil sa mi veľký sen

Fillon Maillet získal prvé olympijské zlato a nadviazal na svojho krajana Martina Fourcadeho, ktorý v individuáli nenašiel premožiteľa na ZOH 2014 v Soči. Smolski predviedol čistú streľbu, no bežecky výrazne zaostal za Fillonom Mailletom, čo ho pripravilo o najcennejší kov.

"Splnil sa mi veľký sen. Cesta za titulom olympijského šampióna však nebola ani zďaleka taká jednoduchá. Po dvoch chybách na strelnici som vôbec nečakal, že by som ešte mohol zvíťaziť. Cítim veľké emócie. Pekinská olympiáda sa začala pre nás ziskom striebra v miešanej štafete, teraz prišlo zlato v individuáli. Lepšie to ani nemohlo dopadnúť," uviedol Fillon Maillet pre oficiálnu webovú stránku Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU).

Francúzsky biatlonista Quentin Fillon Galéria fotiek (30) Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

Preteky mal skvele rozbehnuté Maxim Cvetkov reprezentujúci Ruský olympijský výbor. So štartovým číslom jeden bol dlho v hre o zlato, minul však posledný z 20 terčov a napokon obsadil štvrté miesto, keď na záverečných štyroch kilometroch bežecky nestačil na J.T. Böa. Nór zaváhal hneď na úvodnej ležke, ďalšiu trestnú minútu pridal na záverečnej stojke. Ďalší zo spolufavoritov Francúz Emil Jacquelin pochoval šance na medailu dvoma chybami na stojke.

Z našich najvyššie Šima

Šima, ktorý v miešanej štafete netrafil ani jeden terč, bol v utorňajších pretekoch v ležke bezchybný. Na stojke netrafil dva terče. "Neviem, či to bol reparát za nevydarené vystúpenie v miešanej štafete. Konečne mi však v tejto sezóne vo vytrvalostných pretekoch vyšla streľba. Doteraz to bolo na strelnici dosť zlé. Mrzia ma chyby na stojke. Dnešný výsledok je však pre mňa povzbudením pred ďalšími pretekmi," uviedol pre RTVS Šima, ktorý sa postaral o najlepší tohtosezónny výsledok slovenského mužského biatlonu vo vytrvalostných pretekoch.

Sklenárik v olympijskej premiére doplatil na chyby na strelnici. "Veľmi ma to mrzí. Nič s tým neurobím, musím to celé prebrať s trénerom. Bolo to veľmi náročné, na takto ťažkej trati som ešte nebežal. Pokúsim sa to v ďalších pretekoch napraviť. Budem sa snažiť vylepšiť dnešné vystúpenie."

ZOH 2022 v Pekingu - biatlon:

muži - vytrvalostné preteky na 20 km: 1. Quentin Fillon Maillet (Fr.) 48:47,4 min (2), 2. Anton Smolski (Biel.) +14,8 s (0), 3. Johannes Thingnes Bö (Nór.) +31,1 (2), 4. Maxim Cvetkov (ROC) +34,9 (1), 5. Scott Gow (Kan.) +1:05,6 min (1), 6. Benedikt Doll (Nem.) +1:07,1 (2), 7. Roman Rees (Nem.) +1:21,6 (1), 8. Tarjei Bö (Nór.) +1:29,6 (1), 9. Fabien Claude (Fr.) +1:38,1 (2); 10. Alexander Loginoc (ROC) +1:40,2 (3), ... 43. Michal ŠIMA (SR) +5:21,6 (2), 80. Tomáš SKLENÁRIK (SR) +9:20,7 (5), 84. Matej BALOGA (SR) +9:59,7 (4), 88. Šimon BARTKO (SR) +11:04 (7)

Viac o téme: Peking Olympiáda Johannes Thingnes Bö Michal Šima Šimon Bartko Matej Baloga Tomáš Sklenárik ZOH 2022 Quentin Fillon Maillet Anton Smolski