VIDEO Bodové suchoty sú minulosťou: Tatar prispel k debaklu svojho bývalého klubu

Útočník New Jersey Devils Tomáš TatarÚtočník New Jersey Devils Tomáš Tatar Zdroj: Profimedia

MONTREAL - Slovenský hokejista Tomáš Tatar ukončil v zámorskej NHL svoju 11-zápasovú šnúru bez bodu, keď gólom prispel k vysokému víťazstvu New Jersey na ľade Montrealu 7:1. Asistenciu si pripísal obranca Martin Fehérváry pri prehre Washingtonu doma s Columbusom 4:5.

Tatar v dueli proti svojmu bývalému klubu spečatil desať minút pred záverečnou sirénou triumf svojho tímu gólom na 7:1. Spoza bránky dostal prihrávku od Čecha Pavla Zachu a zblízka pohotovo prekonal Caydena Primeaua. Bol to jeho deviaty gól v sezóne, na konte má rovnaký počet asistencií v doterajších 44 stretnutiach. Tatar odohral 14:26 min, mal jednu strelu na bránku. Na kanadský bod čakal od 6. januára, keď mal proti Columbusu bilanciu 1+1.

"Diabli" prerušili sedemzápasovú sériu prehier, rovnakú momentálne ťahá Montreal. Dvoma gólmi sa pod výhru podpísal Michael McLeod. Obranca Christián Jaroš a útočník Marián Studenič sa nedostali do zostavy Devils. Dvomi gólmi prispel k víťazstvu Devils Michael McLeod, brankár Jon Gillies zaznamenal 30 úspešných zákrokov.

Michael McLeod strieľa gól Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Graham Hughes/The Canadian Press

"V posledných zápasoch sme sa trápili v ofenzíve, konečne sme zažili zápas plný gólov. Verím, že si pohodu v zakončení prenesieme aj do ďalších duelov," povedal nováčik Dawson Mercer, ktorý mal bilanciu 1+1. Montreal nastúpil prvýkrát od 30. januára.

"Treba uznať, že Devils hrali dobre. My sme vyzerali ako tím, ktorý nastúpil po dlhšej pauze. Nešli nám nohy, boli sme ´hrdzaví´," dodal obranca Canadiens Ben Chiarot. Tatar nastúpil proti Montrealu prvýkrát po tom, ako v lete opustil káder finalistu minulej sezóny a podpísal s Devils dvojročný kontrakt. V drese Canadiens nazbieral Tatar 149 bodov (57+92) v 198 zápasoch v priebehu troch sezón.

Fehérváry asistoval

Washington prehral doma s Columbusom 4:5 gólom Booneho Jennera 45 sekúnd pred koncom tretej tretiny. Hostia zareagovali na vyrovnávajúci gól Toma Wilsona z 58. minúty. Fehérváry sa na začiatku druhej časti podieľal na góle Capitals na 2:0, keď v útočnej tretine prihral Nicovi Dowdovi a jeho pokus vyrazený brankárom si do vlastnej bránky zrazil Oliver Bjorkstrand.

Fehérváry strávil na ľade 18:57 min, okrem asistencie mal dva plusové body, dve strely na bránku a štyri "hity". V sezóne nazbieral 8 bodov (3+5) v 45 dueloch. Washington viedol 2:1, aj 3:2, ale napokon zostal bez bodu. "Všetci musíme hrať lepšie a myslím si, že nám to pomôže nájsť našu identitu. Náš tím je plný kvalitných hráčov, ale musíme sa vrátiť k tvrdej práci," povedal Dowd pre Washington Post.

Do zostavy Washingtonu sa po prekonaní koronavírusu a vynechaní All Star víkendu vrátil ruský útočník Alexander Ovečkin, zapísal si jednu asistenciu. Kapitán tímu však pre prísnejšie pravidlá v Kanade nemôže vycestovať s tímom na štvrtkový zápas do Montrealu.

Obranca Washingtonu Martin Fehérváry Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Evan Vucci

Fínsky útočník Patrik Laine zaznamenal za Columbus tri body (2+1), jeho spoluhráč Trey Fix-Wolansky sa v debute v NHL zapísal do streleckej listiny. Stal sa šiestym hráčom v histórii Blue Jackets, ktorému sa podarilo skórovať v premiére. Obranca John Carlson zaznamenal asistenciu, vďaka ktorej získal 557 bod v drese Capitals a osamostatnil sa na šiestej priečke v klubovej histórii, keď predbehol Dalea Huntera.

Brankár Jaroslav Halák sledoval zo striedačky víťazstvo Vancouveru nad Arizonou 5:1, prednosť pred ním opäť dostal Thatcher Demko. Tri asistencie si pripísal švédsky obranca domácich Oliver Ekman-Larsson, ktorý prvých 11 sezón odohral práve za Coyotes a v posledných troch bol kapitánom tímu. Gólovo sa presadil ďalší bývalý hráč Arizony Conor Garland. O najkrajší moment zápasu sa postaral J.T. Miller, ktorý v tretej tretine po skvelom sóle "od pobrežia k pobrežiu" dostal Canucks do vedenia 4:1.

Brady Tkachuk ukončil 15-zápasové strelecké suchoty a dvomi gólmi pomohol Ottawe k víťazstvu 4:3 nad Carolinou. Tkachuk skóroval prvýkrát od 14. decembra, keď dal gól Floride. "Hrali sme výborne v prvých dvoch tretinách, v tretej sme ustáli veľký tlak. Je to výborný výsledok, zdolali sme tím, ktorý má ambície na Stanley Cup," povedal kapitán Senators. Oporou Ottawy bol brankár Anton Forsberg, ktorý chytil 42 striel.

Marchand stratil nervy

Pittsburgh vyhral v Bostone 4:2, hoci po prvej tretine prehrával po dvoch góloch Davida Pastrňáka 0:2. "Tučniaci" v prostrednej časti vyrovnali zásluhou Dantona Heinena, ktorý strelil dva góly v priebehu 28 sekúnd. Rozdielový zásah zaznamenal tiež v druhej tretine v presilovke kapitán Pittsburghu Sidney Crosby, ktorý 499. gólom v kariére dostal svoj tím do vedenia 3:2.

V závere poistil víťazstvo do prázdnej bránky Bryan Rust. Duel nedohral útočník Bostonu Patrice Bergeron, ktorý po strete s Crosbym v tretej tretine narazil na mantinel a otrasený opustil ľadovú plochu. Tréner Bruce Cassidy nemal po zápase informácie o zranení svojho prvého centra.

O rozruch sa 27 sekúnd pred koncom postaral Brad Marchand, ktorý po prerušení dvakrát nepochopiteľne zaútočil na brankára Tristana Jarryho a za pokus o zranenie súpera dostal trest do konca zápasu. "Boli tam emócie, to sa jednoducho stáva, každý bojuje o výsledok. Je to súčasť hry a čo sa stalo ostane na ľade. Moji spoluhráči odviedli skvelú prácu," povedal k spornému momentu Jarry.

Útočník Pittsburghu Sidney Crosby Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Charles Krupa

Tréner Cassidy sa hneval na svojho zverenca. "Je to nedisciplnované. Pozeral som si záznam, neviem čo sa stalo, ale museli tam padnúť nejaké slová. Brad je našim lídrom a musí si udržať emócie na uzde," povedal.

Winnipeg zdolal Minnesotu 2:0 a ukončil šesťzápasovú víťaznú sériu Wild. Connor Hellebuyck chytil 27 striel a zaznamenal 27. shutout v kariére (3. v sezóne). Góly Jets strelili Mark Scheifele a Nate Schmidt. Švajčiarsky útočník Kevin Fiala ukončil svoju dvanásťzápasovú bodovú sériu, ktorou vyrovnal klubový rekord Mikaela Granlunda z februára 2017.

Naprázdno vyšli aj hokejisti Edmontonu, keď na domácom ľade prehrali s Vegas 0:4. Prvé čisté konto v sezóne si pripísal Laurent Brossoit, ktorý zlikvidoval 28 streleckých pokusov Oilers. Brossoit bol v rokoch 2015-2018 hráčom "olejárov."

"Tešil som sa na tento zápas. S Edmontonom som od môjho odchodu ešte nevyhral, teší ma, že sa mi to podarilo s čistým kontom," povedal 28-ročný Brossoit. Hviezdy Edmontonu Leon Draisaitl a Connor McDavid vyšli v jednom zápase bodovo naprázdno len druhýkrát v tejto sezóne. Brett Howden skóroval v štvrtom stretnutí za sebou, s bilanciou 1+1 sa blysli William Karlsson a Reilly Smith.

NHL - výsledky:

Ottawa Senators – Carolina Hurricanes 4:3 (2:0, 2:0, 0:3)
Góly: 2. Tkachuk (Stützle, Holden), 9. Formenton (Brown, Paul), 21. Tkachuk (Stützle, Holden), 23. Tierney - 43. Svečnikov (Aho, Slavin), 54. Smith (Niederreiter, Staal), 59. Trocheck (DeAngelo). Brankári: Forsberg - Raanta, strely na bránku: 31:45, 500 divákov.

Boston Bruins - Pittsburgh Penguins 2:4 (2:0, 0:3, 0:1)
Góly: 3. Pastrňák (Hall, Bergeron), 16. Pastrňák (Hall, Haula) - 25. Heinen (McGinn, Matheson), 25. Heinen (Marino, Rodrigues), 33. Crosby (Rust, Guentzel), 59. Rust (Guentzel). Brankári: Swayman - Jarry, strely na bránku: 45:25, 17.850 divákov.

Washington Capitals - Columbus Blue Jackets 4:5 (1:0, 2:3, 1:2)
Góly: 18. Hathaway (Dowd, Hagelin), 21. Dowd (FEHÉRVÁRY, Hagelin), 36. Kuznecov (Ovečkin, Carlson), 58. Wilson - 30. Laine (Boqvist, Voráček), 33. Boqvist (Domi, Nyquist), 40. Laine (Jenner, Bjorkstrand), 43. Fix-Wolansky (Roslovic, Domi), 60. Jenner (Nyquist, Laine). Brankári: Samosonov (43. Copley) - Merzlikins, strely na bránku: 33:26, 18.573 divákov.

Montreal Canadiens - New Jersey Devils 1:7 (0:2, 1:3, 0:2)
Góly: 26. Kulak (Armia, Poehling) - 5. McLeod (Graves,  White), 16. Mercer (Boqvist, Smith), 30. Hischier (Mercer, Šarangovič), 39. Boqvist (Severson, Johnsson), 40. McLeod (Graves, Smith), 44. Zacha (Severson, Bratt), 50. TATAR (Zacha). Brankári: Primeau - Gillies, strely na bránku: 31:34, 500 divákov.

Winnipeg Jets - Minnesota Wild 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Góly: 9. Scheifele (Connor, Wheeler), 59. Schmidt (Connor, Dillon). Brankári: Hellebuyck - Kahkonen, strely na bránku: 29:27, 7012 divákov.

Edmonton Oilers - Vegas Golden Knights 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
Góly: 10. Howden (Theodore, Carrier), 17. Karlsson (Smith), 24. Pietrangelo (Marchessault), 41. Smith (Karlsson, McNabb). Brankári: Smith - Brossoit, strely na bránku: 28:28, 9150 divákov.

Vancouver Canucks - Arizona Coyotes 5:1 (0:0, 3:1, 2:0)
Góly: 24. Garland (Juulsen, Ekman-Larsson), 25. Horvat (Ekman-Larsson, Miller), 27. Pettersson (Podkolzin, Höglander), 46. Miller (Ekman-Larsson, Juulsen), 53. Boeser (Pettersson, Horvat) - 34. Crouse (Boyd, Strälman). Brankári: Demko - Vejmelka, strely na bránku: 29:36, 9124 divákov.

Viac o téme: Washington Capitals Tomáš Tatar Boston Bruins Pittsburgh Penguins Ottawa Senators Montreal Canadiens New Jersey Devils Columbus Blue Jackets Carolina Hurricanes Martin Fehérváry