Severská kombinácia jasnou záležitosťou: Nórski reprezentanti suverénne triumfovali v tímovej súťaži

Nórski združenári Espen Björnstad, Espen Andersen, Jens Luraas Oftebro a Jörgen Graabak suverénne triumfovali vo štvrtkovej tímovej súťaži na ZOH 2022 v Pekingu. Nórski združenári Espen Björnstad, Espen Andersen, Jens Luraas Oftebro a Jörgen Graabak suverénne triumfovali vo štvrtkovej tímovej súťaži na ZOH 2022 v Pekingu. Zdroj: SITA/AP/Aaron Favila

PEKING - Nórski združenári Espen Björnstad, Espen Andersen, Jens Luraas Oftebro a Jörgen Graabak suverénne triumfovali vo štvrtkovej tímovej súťaži na ZOH 2022 v Pekingu. Striebro získali Nemci Manuel Faisst, Julian Schmid, Eric Frenzel a Vinzenz Geiger s mankom 54,9 sekundy. Japonci Jošito Watabe, Hideaki Nagai, Akito Watabe a Rjota Jamamoto zaostali o 55,2 s a vybojovali si bronz.

Po skokanskej časti na veľkom mostíku pritom viedlo rakúske kvarteto. Martin Fritz, Johannes Lamparter, Lukas Greiderer a Franz-Josef Rehrl dosiahli súčet 475,4 b. a do bežeckej štafety na 4x5 km vybehli s tesným náskokom 8 sekúnd pred Nórmi a 11 sekúnd pred Nemcami, iba 12-sekundový odstup mali na priebežnom štvrtom mieste Japonci. Rakúšania však za sebou neudržali ani jeden z týchto tímov a prepadli sa na štvrtú priečku, Nórsko, Nemecko a Japonsko sa v nezmenenom poradí posunuli na medailové pozície.

Graabak získal v Pekingu kov vo všetkých troch pretekoch, keď zvíťazil v individuálnej súťaži na veľkom mostíku pred krajanom Oftebrom a Akitom Watabem. Na strednom mostíku skončil Graabak na druhom mieste za Geigerom. Zároveň sa stal prvým združenárom so štyrmi zlatými olympijskými medailami, prvé dve získal na ZOH 2014 v Soči a jeho celková bilancia na zimných hrách je 4-2-0.

"Mohol som si posledných pár kilometrov vychutnať a užiť si tú chvíľu," povedal po pretekoch 30-ročný Nór pre AP. Súčasťou tímu severanov mal byť pôvodne aj Jarl Magnus Riiber, ten sa však rozhodol po komplikáciách s koronavírusom a nevydarenej individuálnej súťaži na veľkom mostíku odcestovať domov už vo štvrtok.

Jeho náhradník Björnstad bol zo zisku prvého olympijského zlata nadšený: "Prišiel som sem ako náhradník za Jarla a nebol som si ani istý či som pre tím dostatočne dobrý. Teraz tu stojím ako olympijský šampión. Je náročné o tom vôbec rozprávať."

ZOH 2022 v Pekingu - severská kombinácia

Tímová súťaž mužov (veľký mostík/štafeta 4x5 km): 1. Nórsko (Espen Björnstad, Espen Andersen, Jens Luraas Oftebro, Jörgen Graabak) 50:45,1 min (469,4 b./50:37,1 min), 2. Nemecko (Manuel Faisst, Julian Schmid, Eric Frenzel, Vinzenz Geiger) +54,9 s (467,0/51:29,0), 3. Japonsko (Jošito Watabe, Hideaki Nagai, Akito Watabe, Rjota Jamamoto) +55,2 (466,6/51:28,3), 4. Rakúsko +59,6 (475,4/51:44,7), 5. Francúzsko +2:15,0 min (410,0/51:33,1), 6. USA +2:22,0 (387,1/51:09,1), 7. Česko +2:25,5 (403,7/51:34,6), 8. Fínsko +2:39,0 (385,1/51:24,1), 9. Taliansko +6:21,9 (320,1/53:40,0), 10. Čína +13:50,0 (184,7/58:07,1)

Viac o téme: Nórsko Jörgen Graabak Espen Björnstad Jens Luraas Oftebro Espen Andersen