Stredoslovenské derby museli rozhodnúť nájazdy, Prešov rozstrieľal Košice

Gólová radosť hráčov Banskej BystriceGólová radosť hráčov Banskej Bystrice Zdroj: TASR/Ján Krošlák

BANKÁ BYSTRICA - Vedúci tím hokejovej Tipos extraligy HKM Zvolen prehral v pohronskom derby s Banskou Bystricou 3:4 po nájazdoch v rámci zápasu 39. kola. Zvolenu nestačili ani tri góly Villeho Leskinena, tri presné zásahy na domácej strane si pripísal Charles Berger.

HC ´05 Banská Bystrica - HKM Zvolen 4:3 pp a sn (2:1, 0:1, 0:0 - 1:0)
Góly: 7. Berger (Gabor), 16. Fossier (Gabor, Berger), 44. Berger (Urbánek, Cardwell), rozhodujúci sam. nájazd Berger - 10. Leskinen (Ďakov, Krieger), 29. Leskinen (Marcinek, Roy), 53. Leskinen (Roy, Krieger). Rozhodovali: D. Konc st., Snášel - Ordzovenský, Kacej, presilovky: 4:2 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 744 divákov

Banská Bystrica: Weninger – Cardwell, Bačik, Björkung, Ďatelinka,Kostromitin, Crevier-Morin – Urbánek, Berger, Šoltés – Lamper, Bubela, Fossier – Vašaš, Tamáši, Kabáč – Melcher, Paukovček, Gabor - Jendroľ
Zvolen: Rahm - Hain, Kotvan, Roy, Ďakov, Kubka, Meliško, Sládok - Puliš, Viedenský, Jedlička - Osterberg, Krieger, Leskinen - Saracino, Mikúš, Csányi - Chlepčok, Marcinek, Török - Brumerčík

Súperov delilo v tabuľke pred zápasom sedem pozícií, no derby nemá favorita. Banskobystričania sa dostali do vedenia v 7. min, keď Gabor s Bergerom unikli v oslabení a druhý menovaný zavesil pod brvno. Ďalšiu presilovú hru však Zvolenčania zvládli lepšie, v 10. min vyrovnal Leskinen. "Barani" napriek tomu odchádzali do šatne s vedením, keď Fossier taktiež zužitkoval početnú výhodu.

Gilbert Gábor (Banská Bystrica) Galéria fotiek (9) Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Líder ligy vyrovnal v 29. min, keď sa do rýchleho protiútoku dostal Marcinek, tiesnený obrancom urobil obrat o 360 stupňov a naservíroval puk priamo pred bránu voľnému Leskinenovi. Bystričania sa opäť dostali do vedenia zásluhou švihu Bergera v 44. min, hráči spod Pustého hradu však znovu dokázali vyrovnať. V 53. min Leskinen prestrelil húštinu hráčov a skompletizoval hetrik. Súboj museli rozhodnúť nájazdy. Domáca trojica sa nepomýlila, hostia nedali ani jeden.

Na snímke zľava Oldrich Galéria fotiek (9) Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Východniarke derby ovládol Prešov

Hokejisti HC GROTTO Prešov zvíťazili v 39. kole Tipos extraligy nad HC Košice 4:0.

HC GROTTO Prešov - HC Košice 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)
Góly: 21. Čacho (Vas), 23. Čacho (Charbonneau, Vas), 38. Rajnoha (Sýkora), 53. Welychka (Zagrapan). Rozhodovali: Jobbágy, T. Orolin - Šefčík, Valo, vylúčení: 5:7 na 2 min., navyše Šimin (Preš.) a Romančík (Koš.) obaja 5+DKZ za pästný súboj, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 1002 divákov. Zmeny: 14. Petrík namiesto Bespalova (Preš.)

Prešov: Bespalov - F. Fekiač, Rajnoha, Turan, Jendroľ, Růžička, Lalík, Bakala - A. Nauš, Vas, Michnáč - Charbonneau, Čacho, Welychka - Žilka, Valent, Sýkora - Lialka, Zagrapan, Šimun
Košice: Košarišťan - Deyl, Saucerman, Volgin, Šedivý, Cibák, Romančík, Jacko - Paršin, Slovák, Bartánus - Mrázik, Ihnačák, McPherson - Klhůfek, Chovan, Pereskokov - Lapšanský, Havrila, Rogoň

Tisícka divákov nevidela v prvej tretine žiadny gól, ale v 10. minúte ju zaujala pästná výmena medzi Šimunom a Romančíkom. Košičania sa krátko na to dostali k prvej presilovke v zápase, ale nevyužili ju.

Na snímke brankár Nikita Galéria fotiek (9) Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Prešovčania si do druhej časti preniesli početnú výhodu, ktorú využil Čacho a svojím 10. gólom v sezóne poslal domácich do vedenia - 1:0. Krátko na to ten istý hráč potrestal aj vylúčenie košického kapitána Chovana, keď druhýkrát prekonal Košarišťana - 2:0. Ďalší priebeh druhej časti priniesol viacero vylúčených, do potýčky sa dostali aj Lalík a Rogoň a po sérii šancí na oboch stranách opäť udreli hostia. Dôležitý gól na 3:0 strelil obranca Rajnoha.

Na snímke Bret Welychka Galéria fotiek (9) Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Košičania sa v tretej časti snažili o zvrat v zápase, ale hra im nevychádzala podľa predstáv. Prešovčania si trojgólový náskok dokázali postrážiť a v 53. minúte ho navýšili. Na konečných 4:0 uzavrel 14. gólom v sezóne najlepší prešovský strelec Welychka.

Nitra zvíťazila na Liptove

Hokejisti HK Nitra zvíťazili v 39. kole Tipos extraligy na ľade MHK 32 Liptovský Mikuláš 5:2.

MHK 32 Liptovský Mikuláš - HK Nitra 2:5 (2:2, 0:0, 0:3)
Góly: 8. Kriška (Ventelä, Handlovský), 19. Kriška (Hovorka, Mezovský) - 4. Hrnka (Sýkora, Rais), 16. Buček (Tvrdoň, Švarný), 45. Krivošík (Buncis, Mezei), 48. Baláž (Sýkora, Hrnka), 55. Buček (Buncis, Krivošík). Rozhodovali: Moller, Korba - Stanzel, Hajnik, vylúčení: 4:3 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 450 divákov.

Liptovský Mikuláš: Kozel - Ventelä, Varttinen, Pavúk,  Salija, Kurali, Mezovský, Jasenek - Handlovský, Hovorka, Kriška - Obdržálek, Elo, Šiksatdarov - Haluška, Uhrík, Paločko - Ďurina, Jurík, Ďuriš - Dunčko
Nitra: Honzík - Mezei, Raskob, Švarný, Pánik, Rais, Vitaloš, Bodák - Buček, Buncis, Krivošík - Sýkora, Baláž, Hrnka - Tvrdoň, Bajtek, Varga - Drábek, Múčka, Molnár

Lepší vstup do zápasu mali favorizovaní hostia, ktorí išli do vedenia v 4. minúte. Hrnka strelou zo strednej vzdialenosti využil prihrávku Sýkoru - 0:1. Liptáci vyrovnali počas svojej prvej presilovky, keď v 8. minúte Kriška pohotovo zakončil kombináciu - 1:1. V gólovo úrodnej prvej časti získali hostia náskok späť. Vylúčenie Handlovského potrestal Buček, keď vyťažil z Tvrdoňovej prihrávky - 1:2. Liptáci však opäť vyrovnali, po spolupráci s Hovorkom sa druhýkrát v zápase presadil Kriška - 2:2.

Druhá tretina priniesla pozornejšiu hru oboch tímov v obrane a vyložených gólových príležitostí bolo menej než v prvej časti. Sýkora mohol v 34. minúte vrátiť hosťom náskok, ale brankár Kozel mu zmaril sľubnú príležitosť. Na opačnej strane neskóroval v nádejnej situácii novic v drese domácich Šiksatdarov.

Ako rozhodujúci sa ukázal úvod tretej tretiny, predovšetkým gól Krivošíka v 45. minúte. Tlak hostí vyústil do nezištnej prihrávky Buncisa a krídelník Nitry nezaváhal - 2:3. O tri minúty vybojoval puk Hrnka pre Sýkoru, ktorého prihrávku Baláž premenil na štvrtý gól Nitry. Hostia dvojgólový náskok umne bránili, nehrnuli sa do riskantných situácií a hrozili brejkami. V 55. minúte unikol Buček a svojím 32. gólom v sezóne stanovil na konečných 2:5.

Poprad v prestrelke zdolal Trenčín

Hokejisti HK Poprad zvíťazili v 39. kole Tipos extraligy nad Duklou Trenčín 6:5 po predĺžení.

HK Poprad - HK Dukla Trenčín 6:5 pp (2:2, 1:2, 2:1 - 1:0)
Góly: Góly: 1. D. Bondra, 20. Svitana (Arniel, Drgoň), 37. Valigura (Mešár, Rymsha), 53. Arniel (Brejčák), 54. Bjalončík (Hudec, Petráš), 62. Bjalončík (Arniel, Svitana) - 8. Krajč (Nemčík, Valach), 15. Švec (Hudec, Rehuš), 23. Honzek (Valach), 36. Berisha (Kudla, Minárik), 41. Mahbod. Rozhodovali: Štefik, Výleta - Synek, Knižka, vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 694 divákov.

Poprad: Tomek – Rymsha, Novajovský, Brejčák, Drgoň, Hudec, Ulrych, Stanček, Demo – Valigura, Arniel, Livingston - Svitana, Mešár, D. Bondra - Paločko, Bjalončík, Petráš - Jevoš, Mlynarovič, N. Bondra
Trenčín: Bowns – Kudla, Chovan, Starosta, Martiška, Nemčík, Lemcke, Gaťár, Urban – Duda, Mahbod, Berisha - Bezúch, Sojčík, Minárik - Honzek, Valach, Krajč - Švec, Rehuš, Hudec

Popradčania počas týždňa utužovali kolektív na spoločnej sánkovačke, ale proti tabuľkovému susedovi z Trenčína predvádzali v prvej tretine hru plnú nepresností. Napriek tomu šli zásluhou Davida Bondru do vedenia už v 1. minúte zápasu. Bondra avizoval prihrávku na spoluhráča, ale nečakanou strelou prekvapil brankára "vojakov" Bownsa - 1:0. Hostia vyrovnali v 8. minúte po dorážke Krajča z bezprostrednej blízkosti. Domáci sa na ľade stále hľadali, jedno zakázané uvoľnenie striedalo druhé. Postupne mali navrch hostia. Do tesného vedenia šli po jednoduchej kombinácii v 15. minúte zásluhou presnej strely Šveca. Na rozdiel dvoch gólov zvyšoval Berisha, ale po konzultácii s videorozhodcom jeho gól neplatil pre Dudove postavenie v bránkovisku. Do šatní napokon mužstvá odchádzali za rovnovážneho stavu. Tesne pred koncom prvého dejstva vyrovnal v presilovke kapitán Popradu Svitana, ktorý vymietol horný roh bránky Trenčína.

Hostia boli lepší aj v prostrednej časti hry. Do jednogólového vedenia šli opäť v 23. minúte. Popradčania lacno stratili puk v strednom pásme, čo sa im následne vypomstilo. Valach prestrčil puk na krídlo na voľného 17-ročného Honzeka, ktorý zakončil rutinérsky k žrdi - 2:3. Hra sa následne kúskovala a pribúdali vylúčenia. V jednej z presilových hier Trenčína sa do streleckej listiny zapísal Berisha - 2:4. Domáci ale vzápätí znížili po nenápadnej akcii popradských mladíkov. Mešár poslal spoza bránku puk pred bránkovisko, kde sa objavil Valigura a bolo znížené na 3:4.

Hostia svoje vedenie navýšili už po pár sekundách hry v tretej tretine. Popradská obrana nevenovala pozornosť sólu Mahboda, ktorý sa poľahky presadil - 3:5. Následne domáci zahadzovali jednu šancu za druhou. V čistých gólových šanciach zlyhali Bjalončík a po ňom aj Mlynarovič. "Kamzíci" sa dočkali sedem minút pred koncom riadnej hracej doby. Arniel tečoval Brejčákovu strelu od modrej a Bowns bol prekonaný. Gól napokon ešte potvrdil videorozhodca. Už o približne 30 sekúnd bolo znova vyrovnané. Tentoraz Hudecove nahodenie na bránku Trenčína tečoval Bjalončík - 5:5. Víťazstvo na stranu hostí mohol v presilovej hre strhnúť Sojčík, proti však bola konštrukcia Tomekovej bránky.
V predĺžení sa dostal do nájazdu Bjalončík, ktorý svoje krátke sólo zakončil blafákom - 6:5. Poprad tak po prvý raz v tejto sezóne zdolal vo vzájomnom súboji Trenčín.

Nové Zámky uspeli proti Spišiakom

Hokejisti HC Nové Zámky si vylepšili vyhliadky v boji o účasť vo vyraďovacej časti Tipos extraligy. Jedenásty tím súťaže zdolal v piatok v zápase 39. kola doma Spišskú Novú Ves 3:1. Nad súperom zvíťazil prvýkrát v sezóne.

HC Nové Zámky - HK Spišská Nová Ves 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Góly: 28. Števuliak (Langkow, Bull), 40. Jackson (Bull, Šiška), 46. Ahlholm (Šišovský) - 13. Salituro (Ahström). Rozhodovali: Baluška, Kalina - Janiga, Staššák, vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, 440 divákov

Nové Zámky: Bakala - Hatala, Bull, Knižka, Kozák, Michal Roman, Holenda, Ligas, Tóth - Afanasjev, Šiška, Jackson - Števuliak, Langkow, Klempa - Šišovský, Barto, Ahlholm - Mišiak, Fetkovič, Ondrušek
Spišská Nová Ves: Melicherčík - Malina, Podlipnik, Ouellet-Beaudry, Romaňák, Chatrnúch, Ordzovenský - Ahström, Salituro, Giľák - Rapáč, Kuru, Nieminen - Hamráček, Vartovník, Štrauch - Džugan, Tkáč, Ščurko

Spišiaci mali za sebou dva víťazné zápasy a lepšie začali aj na juhozápadnom Slovensku. Ahström v 13. min vyhral súboj za bránkou súpera, efektnou zadovkou našiel Salitura a ten zoči-voči Bakalovi nezaváhal. Vyrovnania sa domáci dočkali až v polovici stretnutia, brankár Bakala rozohral rýchlu akciu, po ktorej sa sám pred Melicherčíkom ocitol Števuliak a pretlačil puk do siete. Gól musel posvätiť videorozhodca, pretože aktéri súboja posunuli bránku.

Za stavu 1:1 začali udávať tón duelu Novozámčania. Tlak dokázali zužitkovať 51 sekúnd pred koncom, keď skóroval Jackson, ktorý dokázal vo vzduchu tečovať strelu Bulla. Pohodlný dvojgólový náskok zariadil domácim Ahlholm, ktorý si v 46. min ideálne nakorčuľoval pred bránku na prihrávku Šišovského spoza bránky. Nové Zámky zabodovali naplno po dvoch dueloch.

Viac o téme: HKM Zvolen HC '05 Banská Bystrica