Osemfinálový žreb Európskej konferenčnej ligy: Slavia Praha si zmeria sily s Linzom

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/AP/Emrah Gurel

NYON - Futbalisti Slavie Praha sa v osemfinále Európskej konferenčnej ligy 2021/2022 stretnú s LASK Linz. Rakúskeho súpera im prisúdil piatkový žreb v sídle Európskej futbalovej únie vo švajčiarskom Nyone.

Český majster, za ktorý hráva v novovytvorenom európskom pohári aj slovenský reprezentant Ivan Schranz, sa medzi šestnástku najlepších kvalifikoval na úkor Fenerbahce Istanbul po dvoch identických víťazstvách 3:2. Schranz sa na postupe "zošívaných" podieľal gólom vo štvrtkovej odvete v Edene.

Mená súperov pre svoje tímy spoznali aj ďalší dvaja slovenskí reprezentanti - Matúš Bero (Vitesse Arnhem) má šancu zahrať si proti AS Rím, FC Kodaň v kádri s obrancom Denisom Vavrom bude čeliť PSV Eindhoven. Holandský futbal má v tejto fáze súťaže až štvornásobné zastúpenie, okrem Arnhemu a PSV sa do osemfinále prebojovali aj AZ Alkmaar a Feyenoord Rotterdam.

PAOK Solún, ktorý obsadil druhé miesto v F-skupine pred slovenským šampiónom Slovanom Bratislava, nastúpi proti belgickému KAA Gent. Ďalšími dvojicami sú Olympique Marseille - FC Bazilej, Leicester City - Stade Rennes, FK Bodö/Glimt - AZ Alkmaar a Partizan Belehrad - Feyenoord Rotterdam.

Finále v Tirane

Pri žrebe platilo, že víťazi skupín EKL boli nasadení a v odvete osemfinále budú mať výhodu domáceho prostredia. V rámci párovania dvojíc sa nemohlo stať, aby sa stretli kluby z jednej krajiny. Úvodné stretnutia osemfinále sa odohrajú 10. marca, odvety o týždeň neskôr.

Finále sa uskutoční v stredu 25. mája v Tirane. Od tejto sezóny sa vo vyraďovacej fáze už upustilo od pravidla zvýhodnených gólov z ihrísk súperov. Po 180 minútach sa tak v prípade vyrovnaných výsledkov hrá predĺženie 2x15 minút, ak sa nerozhodne ani v ňom, nasleduje rozstrel z 11 m.

Reakcie na žreb (slavia.cz, idnes.cz, uefa.com):

Jindřich Trpišovský, tréner SK Slavia Praha: "Z tímov, ktoré boli v osudí, som si želal AS Rím. Linz bol druhá možnosť, takže sme spokojní. Čaká nás súper, o ktorom toho vieme veľa. Niektoré jeho zápasy sme videli už v lete. Je to blízko, takže sme spokojní, ale nemôžeme nič podceniť."

Andreas Wieland, asistent trénera LASK Linz: "Stretnúť sa s českým šampiónom bude pre nás veľká výzva. Tešíme sa na dva skvelé zápasy. A pretože je to do Prahy blízko, mohol tento žreb potešiť aj našich fanúšikov."

Florian Maurice, športový riaditeľ Stade Rennes: "V skupine sme dokázali remizovať s Tottenhamom a trúfame si aj na Leicester City. Budú to dva ťažké zápasy, ale pôjdeme do Anglicka plní odhodlania a s túžbou pobiť sa o postup."

Alexandros Paschalakis, brankár PAOK Solún: "Žreb rešpektujeme, za každých okolností budeme pripravení zabojovať o postup. Našim úžasným fanúšikom dlžíme úspech na medzinárodnej scéne, účasť vo štvrťfinále by ním bola."