VIDEO Žiadne prekvapenie: Šprinty v Lahti sa stali korisťou Kläba a Sundlingovej

Nórsky bežec na lyžiach Johannes Hösflot Kläbo Nórsky bežec na lyžiach Johannes Hösflot Kläbo Zdroj: SITA/AP/Alessandra Tarantino

LAHTI - Víťazom sobotňajšieho šprintu voľnou technikou Svetového pohára bežcov na lyžiach sa stal Nór Johannes Hösflöt Kläbo. V rovnakej disciplíne žien vo fínskom Lahti triumfovala v prvých pretekoch po ZOH v Pekingu Švédka Jonna Sundlingová.

Zlatý medailista v šprinte z Pekingu Kläbo si pripísal piate prvenstvo v najrýchlejšej disciplíne v sérii. Naďalej tak vedie nielen poradie šprintérov, ale aj celkovo. Druhý skončil s mankom +0,04 Francúz Lucas Chanavat. Ten sa dostal do finále až keď v semifinále dodatočne diskvalifikovali strieborného z Pekingu Taliana Federica Pellegrina pre skrátenie si trate. Tretiu priečku obsadil Nór Sindre Björnestad Skar (+0,23).

Olympijská šampiónka z Pekingu Sundlingová potvrdila formu a nevadilo jej ani to, že sa oproti olympiáde zmenila technika. Najrýchlejší čas dosiahla už v kvalifikácii a vo finále zvíťazila systémom štart-cieľ s náskokom 3,28 s. Na pódiu ju doplnili dve krajanky.

Pre druhú Emmu Ribomovú to bola premiéra medzi najlepšou trojicou, tretia skončila s mankom 3,67 s najlepšia šprintérka sezóny Maja Dahlqvistová. Na šiestej priečke skončila Ruska Natalia Nepriajevová a upevnila si žltý dres líderky celkového poradia.

Svetový pohár vo fínskom Lahti - šprint voľnou technikou:

muži: 1. Johannes Hösflöt Kläbo (Nór.) 2:58,24 min, 2. Lucas Chanavat (Fr.) +0,04 s, 3. Sindre Björnestad Skar +0,23, 4. Havard Solas Taugböl (obaja Nór.) +0,58, 5. Gleb Retivych (Rus.) +0,90, 6. Wang Čchiang (Čína) +7,77

Celkové poradie SP (po 18 z 23 pretekov): 1. Kläbo 1295 b., 2. Alexander Boľšunov (Rus.) 833, 3. Erik Valnes (Nór.) 535, 4. Iivo Niskanen (Fín.) 485, 5. Pal Golberg (Nór.) 474, 6. Ivan Jakimuškin (Rus.) 437

Poradie v šprintoch (po 7 z 9): 1. Kläbo 562, 2. Richard Jouve (Fr.) 352, 3. Chanavat 325

ženy: 1. Jonna Sundlingová 3:12,86 min, 2. Emma Ribomová +3,28, 3. Maja Dahlqvistová (všetky Švéd.) +3,67, 4. Jessie Digginsová (USA) +3,93, 5. Anamarija Lampičová (Slovin.) +4,01, 6. Natalia Nepriajevová (Rus.) +4,69

Celkové poradie SP (po 18 z 23 pretekov): 1. Nepriajevová 893, 2. Digginsová 684, 3. Ebba Anderssonová (Švéd.) 648, 4. Heidi Wengová (Nór.) 586, 5. Dahlqvistová 529, 6. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) 520

Poradie v šprintoch (po 7 z 9): 1. Dahlqvistová 522, 2. Lampičová 361, 3. Digginsová 313

Viac o téme: Lahti Johannes Hösflot Kläbo Jonna Sundlingová