VIDEO Učebnicová akcia Capitals a pohotová koncovka: Fehérváry strelil štvrtý gól v sezóne

Hokejisti Washingtonu Capitals zvíťazili aj vďaka gólu Martina FehérváryhoHokejisti Washingtonu Capitals zvíťazili aj vďaka gólu Martina Fehérváryho Zdroj: SITA/AP/Evan Vucci

WASHINGTON - Hokejisti Washingtonu Capitals aj vďaka gólu slovenského obrancu Martina Fehérváryho zvíťazil v zápase NHL na domácom ľade nad Carolinou 4:0. Slovenský zadák zvýšil v 29. minúte na 2:0 pre Capitals svojím štvrtým gólom v sezóne, v zápase odohral 17:26 minúty, trikrát vystrelil a zapísal si jeden plusový bod.

Tampa Bay s Erikom Černákom nestačila na Pittsburgh, hetrikom sa blysol bostonský útočník Craig Smith, posledná Arizona prekvapujúco zdolala lídra Colorado.

Fehérváry si nakorčuľoval medzi kruhy, dostal prihrávku od Conora Shearyho a švihom prekonal Frederika Andersena. Slovenský obranca strelil svoj prvý gól od 11. decembra, keď sa presadil proti Buffalu. V 53 zápasoch v tejto sezóne nazbieral 11 bodov za štyri góly a sedem asistencií.

Ovečkin sa doťahuje na Jágra

Český brankár Vítek Vaněček kryl 36 striel hostí, zapísal si tretí shutout v sezóne a Caps zastavili sériu troch prehier. Celkovo zaznamenal piate čisté konto v kariére, v prvých 60 zápasoch v drese Washingtonu ich nazbierali viac len Braden Holtby s Jimom Careym (obaja 7) a Iľja Samsonov (6). Vaněček nastúpil od začiatku prvýkrát od 1. februára, keď pre zranenie nedochytal duel s Pittsburghom.

"Cítim sa dobre, som rád, že som späť. Dnes mi pomohol celý tím, chalani zblokovali množstvo striel," povedal pre nhl.com 26-ročný brankár. Capitals zblokovali 12 striel, z toho Fehérváry dve.

Hokejisti Washingtonu Capitals zvíťazili Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Evan Vucci

Ruský kapitán Washingtonu Alexander Ovečkin strelil jeden gól, už 33. v tejto sezóne. Spolu ich má na konte v profilige 763, už len tri ho delia od vyrovnania Jaromíra Jágra na treťom mieste historických tabuliek NHL. V zostave Capitals nastúpil prvýkrát od 4. novembra útočník Anthony Mantha, ktorý pauzoval pre zranenie ramena. Hurricanes odišli bez bodu prvýkrát po siedmich zápasoch.

Černákova Tampa neuspela

Nedarilo sa Tampe Bay, ktorá doma prehrala s Pittsburghom 1:5. Slovenský obranca Lightning Erik Černák odohral bez štyroch sekúnd 23 minút, do štatistík si zapísal dve trestné minúty a jednu strelu. Černákovo vylúčenie za podrazenie v prvej tretine potrestal Sidney Crosby, ktorý v 7. minúte zvýšil na 2:0 pre Penguins.

Gól kapitána "tučniakov" bol napokon jeho 75. víťazný zásah, čím prekonal v klubovej histórii Maria Lemieuxa a dotiahol sa na spoluhráča Jevgenija Malkina. Na čele je Jaromír Jágr (78). Malkin mal bilanciu 1+2, Crosby, Jake Guentzel a Danton Heinen pridali ku gólu aj asistenciu. Víťazstvo Pittsburghu vychytal Tristan Jarry, ktorého prekonal len Pierre-Edouard Bellemare. "Pens" zastavili obhajcom Stanley Cupu sériu piatich víťazstiev.

"Musíme si všetci vstúpiť do svedomia, realizačný tím aj hráči, pretože takýto výkon je neakceptovateľný. Treba však uznať, že Pittsburgh hral výborne. Tento zápas mali v kalendári zakrúžkovaný. Vnútili nám svoju hru a my sme nenašli odpoveď," povedal tréner Tampy Bay Jon Cooper, ktorého rozhodcovia v poslednej minúte druhej tretiny za protesty vykázali z lavičky.

Sidney Crosby a Tristan Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Chris O'Meara

Černák v druhej tretine v páde zblokoval strelu Johna Marina, keď inkasoval puk do oblasti ramena, či krku. Po prerušení opustil ľadovú plochu s problémami, ale našťastie tentokrát vyviazol bez zranenia a zápas dohral.

Vancouver v bránke bez slovenského brankára Jaroslava Haláka zvíťazil na ľade New Yorku Islanders 4:3. Ostrovania hrali opäť bez zraneného slovenského obrancu Zdena Cháru, ktorý rovnako ako Matthew Barzal vynechal tretí zápas za sebou. Islanders po góle Anthonyho Beauvilliera z úvodu tretej tretiny viedli 3:2, ale hostia v polovici záverečnej časti strelili dva góly v priebehu 45 sekúnd, keď sa presadili Nils Höglander s Vasilijom Podkolzinom a otočili na konečných 4:3. Canucks vyhrali štyri z posledných piatich duelov.

"Ani na sekundu sme na lavičke nepochybovali. V prvých dvoch tretinách sme mali veľa šancí a verili sme si," povedal tréner Vancouveru Bruce Boudreau. Islanders prehrali štvrtý z posledných piatich duelov a súbojom s Canucks odštartovali šesťzápasovú domácu sériu. "Prišli sme po náročnom tripe, každý sa tešil, že sme konečne doma a chceli sme vyhrať. Táto prehra bolí," povedal center "ostrovanov" Brock Nelson.

Florida zastavila sériu prehier

Florida zastavila sériu troch prehier a zdolala Ottawu doma 3:0. Druhé čisté konto v sezóne a 36. v kariére zaznamenal Sergej Bobrovskij, stačilo mu na to len 18 zákrokov. "Mal najťažšiu prácu na svete. Keď nemáte žiadne zákroky a potom zrazu čelíte brejku, tak je veľmi náročné udržať si koncentráciu," povedal tréner "panterov" Andrew Brunette.

Patric Hörnqvist a Mason Marchment strelili gól a pridali aj asistenciu, po desiatich zápasoch nebodoval Jonathan Huberdeau. Ten počas svojej série nazbieral 17 bodov (2+15). "Bol to jeden z našich najlepších zápasov v poslednom čase. Nedali sme im veľa šancí," povedal Hörnqvist. Brankár Ottawy Anton Forsberg chytil 45 striel, ale Senators prehrali tretí duel za sebou.

Hokejisti Floridy Panthers sa Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Marta Lavandier

Matt Boldy a Jonas Brodin skórovali v priebehu 25 sekúnd v tretej tretine a Minnesota vyhrala na ľade Philadelphie 5:4. Wild tak zastavili sériu štyroch prehier. Dva góly strelil Ryan Hartman, dve asistencie si pripísal Kevin Fiala. Flyers štyrikrát v zápase viedli o jeden gól, ale hostia zakaždým vyrovnali a napokon si odniesli z Fargo Center víťazstvo.

"Bola to drina, ale zvládli sme to. Je pozitívne, že sme na každý gól dokázali zareagovať," povedal tréner Wild Dean Evason. Kapitán Minnesoty Jared Spurgeon nastúpil na 744. zápas v drese Wild a v klubovej histórii sa medzi obrancami dostal na prvé miesto pred Nicka Schultza, ktorý je aktuálne asistentom Flyers.

Návrat Keitha do Chicaga

Chicago zdolalo Edmonton 4:3, keď v predĺžení rozhodol Alex DeBrincat. Špeciálny zápas odohral obranca Oilers Duncan Keith, ktorý si drese Blackhawks obliekal 16 sezón a s "jastrabmi" vyhral trikrát Stanley Cup. Do Chicaga prišiel ako súper prvýkrát po tom, ako ho tím do Edmontonu vymenil v júli 2021.

Blackhawks si v rámci predzápasovej ceremónie pozvali aj bývalého obrancu Niklasa Hjalmarssona, ktorý hodil čestné buly medzi Keitha a kapitána Chicaha Jonathana Toewsa. Toews po otrase mozgu nastúpil prvýkrát od 26. januára. "Bolo fajn sa s Duncanom stretnúť, večer pred zápasom sme sa aj trochu porozprávali. Bol zvláštne hrať proti nemu. Za svoju úžasnú kariéru sa určite dostane do Siene slávy," povedal Toews na adresu Keitha, ktorý v rokoch 2010 a 2014 získal Norrisovu trofej pre najlepšieho obrancu NHL.

Duncan Keith sa vrátil Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Paul Beaty

K víťazstvu Chicaga prispel gólom a asistenciou aj Patrick Kane, Marc-Andre Fleury chytil 29 striel. Dva góly Edmontonu strelil Evander Kane, presadil sa aj Leon Draisaitl a s 38 presnými zásahmi sa opäť dostal na čelo kanonierov NHL. Dve asistencie si pripísal Connor McDavid a stal sa štvrtým hráčom v histórii Oilers, ktorý zaznamenal šesť po sebe idúcich sezón s minimálne 50 asistenciami. Pred ním to dosiahli Wayne Gretzky, Jari Kurri a Paul Coffey.

Bruins potvrdili dobrú formu

Dobrú formu potvrdili hokejisti Bostonu, keď v Las Vegas vyhrali 5:2. Hetrikom sa blysol Craig Smith, dva góly strelil David Pastrňák a tri asistencie si pripísal Trent Frederic. K šiestemu víťazstvu Bruins v posledných siedmich dueloch prispel 34 zákrokmi Jeremy Swayman. Prekonali ho len Jack Eichel a Jonathan Marchessault.

Montreal vyhral na ľade Calgary 5:4 po predĺžení a ukončil 11-zápasovú domácu víťaznú sériu Flames. V extračase rozhodol svojim druhým gólom v zápase Ben Chiarot. Mike Hoffman nazbieral štyri kanadské body (1+3), Nick Suzuki strelil gól a zaznamenal dve asistencie. Canadiens vyhrali šesť z posledných siedmich zápasov, Andrew Hammond si pripísal 30 úspešných zákrokov. Do zostavy Flames sa opäť nezmestil slovenský center Adam Ružička.

Prekvapenie sa zrodilo v Arizone, kde najhorší tím NHL zdolal najlepší. Coyotes zvíťazili na domácom ľade nad Coloradom 2:1, víťazný gól strelil v tretej tretine Nick Schmaltz. Hviezdou zápasu bol český brankár Arizony Karel Vejmelka, ktorý chytil 42 striel. Jeho krajan Pavel Francouz v bránke "lavín" zaznamenal 27 zákrokov.

Washington Capitals - Carolina Hurricanes 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Góly: 19. Kuznecov, 29. FEHÉRVÁRY (Sheary, Hathaway), 36. Ovečkin (Carlson, Oshie), 60. Orlov (Sheary, Schultz). Brankári: Vaněček - Andersen, strely na bránku: 33:36, 18.573 divákov.

Philadelphia Flyers - Minnesota Wild 4:5 (2:2, 2:1, 0:2)
Góly: 4. Laughton, 14. Brown (MacEwen, Willman), 26. Konecny (Laughton), 40. van Riemsdyk (Giroux, Yandle) - 12. Hartman (Zuccarello, Kaprizov), 20. Gaudreau, 30. Hartman (Fiala, Addison), 53. Boldy (Fiala), 53. Brodin. Brankári: Hart - Talbot, strely na bránku: 30:38, 13.876 divákov.

Florida Panthers - Ottawa Senators 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Góly: 11. Marchment (Hörnqvist, Bennett), 44. Hörnqvist (Marchment, Montour), 44. Lomberg (Vatrano, Luostarinen). Brankári: Bobrovskij - Forsberg, strely na bránku: 48:18, 16.499 divákov.

Tampa Bay Lightning - Pittsburgh Penguins 1:5 (0:2, 1:1, 0:2)
Góly: 27. Bellemare (Maroon) - 4. Heinen (Kapanen, Malkin), 7. Crosby (Guentzel, Malkin), 38. McGinn (Rodrigues), 46. Malkin (Heinen), 54. Guentzel (Letang, Crosby). Brankári: Vasilevskij - Jarry, strely na bránku: 21:40, 19.092 divákov.

New York Islanders - Vancouver Canucks 3:4 (0:0, 2:2, 1:2)
Góly: 24. Dobson (Nelson, Greene), 39. Palmieri (Pelech, Pageau), 42. Beauvillier - 28. Hunt, 32. Miller (Boeser, Hughes), 50. Höglander (Garland, Hughes), 51. Podkolzin (Horvat). Brankári: Varlamov - Demko, strely na bránku: 27:38, 16.412 divákov.

Chicago Blackhawks - Edmonton Oilers 4:3 pp (2:2, 0:0, 1:1 - 1:0)
Góly: 3. Lafferty (Kurashev, Carpenter), 17. Kane (Strome, Jones), 43. Kubalík, 63. DeBrincat (Kane, Jones) - 15. Draisaitl (McDavid, Barrie), 20. Kane (Draisaitl, Nurse), 60. Kane (McDavid, Bouchard). Brankári: Fleury - Koskinen, strely na bránku: 32:32, 19.688 divákov.

Arizona Coyotes - Colorado Avalanche 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Góly: 39. Eriksson (Roussel, Moser), 46. Schmaltz (Keller, Chychrun) - 26. Toews (Makar, MacKinnon). Brankári: Vejmelka - Francouz, strely na bránku: 29:43, 10.840 divákov.

Calgary Flames - Montreal Canadiens 4:5 pp (1:1, 2:1, 1:2 - 0:1)
Góly: 12. Coleman (Mangiapane, Backlund), 33. Gaudreau, 36. Mangiapane (Toffoli, Markström), 60. Lindholm (Mangiapane, Andersson) - 20. Petry (Suzuki, Lehkonen), 38. Suzuki (Hoffman, Caufield), 45. Chiarot (Hoffman, Suzuki), 58. Hoffman (Dauphin, Chiarot), 62. Chiarot (Pitlick, Hoffman). Brankári: Markström - Hammond, strely na bránku: 34:35, 16.288 divákov.

Vegas Golden Knights - Boston Bruins 2:5 (0:1, 1:1, 1:3)
Góly: 38. Eichel, 57. Marchessault (Pietrangelo) - 14. Smith (Frederic, Forbort), 32. Smith (Coyle, Frederic), 49. Pastrňák (Frederic, Haula), 55. Smith (Grzelcyk, Carlo), 59. Pastrňák (Haula). Brankári: Lehner - Swayman, strely na bránku: 36:36, 18.109 divákov.

Viac o téme: Washington Capitals Jaromír Jágr Alexander Ovečkin Jaroslav Halák Zdeno Chára Vancouver Canucks Philadelphia Flyers Florida Panthers New York Islanders Boston Bruins Pittsburgh Penguins Ottawa Senators Edmonton Oilers Montreal Canadiens Tampa Bay Lightning Colorado Avalanche Chicago Blackhawks Minnesota Wild Carolina Hurricanes Calgary Flames Erik Černák Arizona Coyotes Martin Fehérváry Vegas Golden Knights