VIDEO Šima sa prebojoval do stíhačky, v šprinte nenašiel premožiteľa Francúz Fillon Maillet

Francúzsky biatlonista Quentin Fillon Maillet zvíťazil v sobotných rýchlostných pretekoch na 10 km na podujatí Svetového pohára vo fínskom Kontiolahti. Francúzsky biatlonista Quentin Fillon Maillet zvíťazil v sobotných rýchlostných pretekoch na 10 km na podujatí Svetového pohára vo fínskom Kontiolahti. Zdroj: SITA/AP/Vesa Moilanen/Lehtikuva

KONTIOLAHTI - Francúzsky biatlonista Quentin Fillon Maillet zvíťazil v sobotných rýchlostných pretekoch na 10 km na podujatí Svetového pohára vo fínskom Kontiolahti. O 18,3 sekundy zdolal Nóra Filipa Fjelda Andersena, tretí skončil Nemec Johannes Kühn s odstupom 29,7 s. Spomedzi trojice slovenských reprezentantov dopadol najlepšie Michal Šima na 37. mieste (+1:38,4), Tomáš Sklenárik obsadil 63. (+2:43,2) a Šimon Bartko 64. priečku (+2:44,0).

Dvadsaťdeväťročný Fillon Maillet, ktorý získal na februárových ZOH v Pekingu päť medailí (2-3-0), triumfoval čistou streľbou a upevnil si postavenie na čele celkového poradia SP. Vedie o 157 bodov pred krajanom Emilienom Jacquelinom, tretia pozícia patrí Švédovi Sebastianovi Samuelssonovi, ktorý zaostáva o 172 bodov.

Šima spravil na strelnici jedinú chybu a vybojoval si prvé štyri body v tejto sezóne. Zároveň si pripravil solídnu východiskovú pozíciu do nedeľných stíhacích pretekov. Už menej sa darilo jeho dvom reprezentačným kolegom, Sklenárikovi s tromi nepresnými výstrelmi ušla stíhačka o 17 sekúnd, Bartko spravil ešte o jednu chybu navyše a zaradil sa hneď zaňho.

"Dnes to bolo dobré, cítil som trochu únavu po štafete, ale na trati aj na strelnici som sa cítil fajn. Konečne som uvoľnenejší, celkom mi to tam padá. Boli to rýchle preteky, preto boli menšie straty," povedal Šima pre portál slovenskybiatlon.sk.

Výsledky rýchlostných pretekov SP na 10 km v Kontiolahti: 1. Quentin Fillon Maillet (Fr.) 23:21,0 min. (0), 2. Filip Fjeld Andersen (Nór.) +18,3 s (0), 3. Johannes Kühn (Nem.) +29,7 (1), 4. Sivert Guttorm Bakken (Nór.) +31,2 (1), 5. Sebastian Samuelsson (Švéd.) +32,4 (2), 6. Emilien Jacquelin (Fr.) +34,3 (2), 7. Philipp Nawrath (Nem.) +34,8 (1), 8. Lukas Hofer (Tal.) +42,5 (1), 9. Peppe Femling (Švéd.) +43,5 (0), 10. Simon Eder (Rak.) +44,7 (0), ..., 37. Michal ŠIMA +1:38,4 (1), 63. Tomáš SKLENÁRIK +2:43,2 (3), 64. Šimon BARTKO (všetci SR) +2:44,0 (4)

Celkové poradie SP (po 16 z 22 súťaží): 1. Fillon Maillet 696 bodov, 2. Jacquelin 539, 3. Samuelsson 524, 4. Tarjei Bö 486, 5. Vetle Sjaastad Christiansen 451, 6. Sturla Holm Laegreid (všetci Nór.) 451, ..., 91. ŠIMA 4

Poradie v šprinte (7 z 9): 1. Fillon Maillet 288 bodov, 2. Samuelsson 269, 3. Jacquelin 263, 4. Kühn 200, 5. Alexander Loginov (Rus.) 200, 6. Christiansen 195, ..., 85. ŠIMA 4

Viac o téme: Biatlon Šprint Kontiolahti Michal Šima Šimon Bartko Tomáš Sklenárik Quentin Fillon Maillet Johannes Kühn Filip Fjeld Andersen