Dokonalý deň! Slovenskí curleri zdolali Kórejčanov i Kanaďanov a sú druhí

slovenská reprezentantka v curlingu Monika Kunkelováslovenská reprezentantka v curlingu Monika Kunkelová Zdroj: TASR/AP/Dita Alangkara

PEKING - Slovenskí curleri na vozíku si v utorok na ZPH 2022 v Pekingu pripísali dve víťazstvá. Najprv zdolali Kórejskú republiku jednoznačne 7:2 a následne tesne aj Kanaďanov 9:8. V tabuľke im po 4. hracom dni patrí 2. miesto spoločne s Čínou s bilanciou 4 víťazstvá a 2 prehry.

V stredu nastúpia proti domácej reprezentácii a Švédom, vo štvrtok uzavrú súboje v základnej časti duelmi so Švajčiarskom a Estónskom.

Slováci mali proti Kórejčanom od úvodu navrch, po piatom ende viedli 5:0, keď v každom získali po jednom bode. Súperom sa síce podarilo "dvojkou" v šiestom ende skorigovať, ale v siedmom prišla rovnaká odpoveď slovenských reprezentantov a ôsmy sa už nehral.

"Koncentrovali sme sa na každý kameň, nepoľavovali sme a to rozhodlo. V curlingu netreba mať priveľa sebavedomia, lebo stačí jedna chyba a hneď sa to zvrtne. Videli sme to aj teraz v šiestom ende. V tomto športe sa nikdy nesmie poľaviť v koncentrácii, ani vtedy, ak vás k tomu zvádza pohodlné vedenie," uviedla pre paralympic.sk Monika Kunkelová.

"Veľmi napínavý súboj so šťastným koncom pre nás. Na hráčov som hrdý. Kanada je curlingová veľmoc, nevíťazí sa nad ňou každý deň. Som rád, že to prišlo práve teraz na paralympiáde. Bavili sme sa s chlapcami, že aký by bol najlepší darček pre dievčatá na MDŽ a zhodli sme, že by to boli dve víťazstvá. Podarilo sa. Dúfam, že sú teraz šťastné ako my," tešil sa po druhom súboji tréner Pitoňák.

Bola to hra nervov

"Každý súper, keď prehráva, je nervóznejší. Čím sú komplikovanejšie kamene, tým je to pre nich ťažšie. Kórejčania sa dostali pod tlak, a urobili viac chýb," poznamenal Dušan Pitoňák, ktorého doplnil pre web SPV Peter Zaťko: "Vyzeralo to síce zo začiatku jednoznačne, ale nebolo. Bola to hra nervov. Chránili sme si stále najlepší kameň v kruhu, vyvíjali sme na súpera tlak, a hoci mal výhodu, bránili sme mu v skórovaní. Po jednotkách sme pomaly navyšovali skóre, ale aj vedenie 4:0 v polovici zápasu je klamlivé. Snažili sme sa o to, aby sme nedostali väčšie číslo a aby sa súper nevrátil do zápasu, čo sa nám podarilo a pripísali sme si ďalšie cenné víťazstvo."

Duel s Kanadou priniesol niekoľko zvratov. Slováci sa priblížili k výhre v piatom ende, v ktorom uhrali štvorku a viedli 6:3. Lenže Kanaďania odpovedali v šiestej hre taktiež štvorkou. Slovenských reprezentantov tento moment nezlomil, v siedmom ende zapísali tri body a dostali sa do vedenia 9:7. V záverečnom ôsmom ustrážili Slováci Kanaďanov na jednom bode a mohli sa tešiť z úspechu.    

Slovenský reprezentant v curlingu Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/Dita Alangkara

Slovenská reprezentácia si v predchádzajúcich dňoch poradila na turnaji aj s USA 9:3 a Veľkou Britániou 7:3, v nedeľu prehrala s Nórskom (3:9) a Lotyšskom (4:8). Reprezentačný tréner SR František Pitoňák bol po utorkovom prvom zápase spokojný: "Hlavne som prízvukoval svojim zverencom, aby nič nové nevymýšľali a išli do zápasu tak, ako včera proti Veľkej Británii. A odrazilo sa to aj na ľade - v niektorých herných činnostiach boli podľa štatistík stopercentní, čo je pri curlingu dosť ojedinelé. Hrali jednoducho výborne."      

Paralympijský miešaný turnaj curlerov na vozíku má 11 účastníkov. Hrá sa systémom každý s každým, pričom najlepšie štyri tímy postúpia do piatkového semifinále.

ZPH 2022 - curling na vozíku:
Kanada - SLOVENSKO 8:9, SLOVENSKO - Kórejská republika 7:2

Viac o téme: Slovensko Curling Kórejská republika Peking Paralympiáda ZPH 2022
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy