VIDEO Tatarov tím s tesnou prehrou, Ružička pomohol k triumfu nad Černákovou Tampou

Na snímke hráči Calgary Flames sprava Johnny Gaudreau a Elias Lindholm sa tešia po treťom góle Gaudreaua počas zápasu zámorskej hokejovej NHL Calgary Flames - Tampa Bay LightningNa snímke hráči Calgary Flames sprava Johnny Gaudreau a Elias Lindholm sa tešia po treťom góle Gaudreaua počas zápasu zámorskej hokejovej NHL Calgary Flames - Tampa Bay Lightning Zdroj: SITA/AP/Larry MacDougal/The Canadian Press

NEWARK - Hokejisti Calgary so slovenským útočníkom Adamom Ružičkom zdolali v noci na piatok v zámorskej NHL dvojnásobného obhajcu trofeje Tampu Bay 4:1. Flames vyhrali tretí z uplynulých štyroch zápasov a upevnili si postavenie na čele Pacifickej divízie. Do Buffala sa prvýkrát po výmene vrátil bývalý kapitán Jack Eichel, ale s Vegas tam neuspel.

Johnny Gaudreau zariadil víťazstvo Calgary šiestym hetrikom v profiligovej kariére. Dvadsaťosemročný Američan bodoval v siedmom zápase za sebou, so 77 bodmi v 57 duelocj je v produktivite NHL na štvrtom mieste.

"Len som využil svoje šance a mal som aj šťastie," povedal pre nhl.com Gaudreau, ktorý otvoril skóre a potom dostal Flames do vedenia 2:1 a 4:1. Rasmus Andersson si pripísal dve asistencie, brankár Flames Jacob Markström predviedol 30 úspešných zákrokov.

Ružička nastúpil na centri druhej formácie, odohral 12:05 min. s jednou strelou na bránku. V drese hostí sa obranca Erik Černák počas 18:04 min. prezentoval dvoma strelami na bránku a tromi bodyčekmi. Tampa Bay prehrala v riadnom hracom čase druhý zápas za sebou, čo sa "bleskom" stalo prvýkrát v sezóne.

Jets doviedol k víťazstvu brankár Eric Comrie

New Jersey v útoku s Tomášom Tatarom podľahlo Winnipegu 1:2. Tatar si počas 15:05 min. na ľade pripísal jeden strelecký pokus. Jets doviedol k druhému víťazstvu za sebou brankár Eric Comrie, ktorý zlikvidoval 33 striel a prekonal ho len Jack Hughes. "Comrie bol veľmi pokojný, išla z neho veľká istota. Podržal nás v druhej tretine, keď sme boli pod tlakom," uviedol tréner Winnipegu Dave Lowry.

Rozdielový gól strelil v záverečnej minúte druhej tretiny Kyle Connor, bol to jeho 35. presný zásah v sezóne a siedmy víťazný. Hughes bodoval na domácom ľade 13 zápasov za sebou, v klubovej histórii mal dlhšiu sériu len Patrik Eliáš, ktorý v sezóne 1999/2000 bodoval v 17-tich domácich dueloch v rade.

Tomáš Tatar (vpravo) v Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Frank Franklin II

Hetrikom sa v noci blysol aj Anders Lee, ktorý tromi gólmi pomohol New Yorku Islanders k suverénnemu triumfu 6:0 nad Columbusom. Slovenský obranca Zdeno Chára stále chýba v zostave "ostrovanov" pre zranenie v hornej časti tela. Šieste čisté konto v sezóne vychytal Iľja Sorokin, keď zastavil 25 striel Blue Jackets. V počte shutoutov je Sorokin druhý v NHL za Markströmom z Calgary (8).

"Zabrali sme všetci. Mali sme výborné špeciálne tímy a Sorokin v bránke bol skvelý," povedal útočník Jean-Gabriel Pageau, ktorý na 4:0 zvýšil v oslabení. Islanders sa dvakrát presadili v presilovke. Lee zaznamenal svoj prvý hetrik v 568. zápase v kariére v NHL, Ryan Pulock a Anthony Beauvillier nazbierali po tri asistencie.

San Jose uspelo v kalifornskom derby na ľade Los Angeles 4:3 po predĺžení. O víťazstve Sharks rozhodol v druhej minúte predĺženia Tomáš Hertl, český útočník si položil brankára Jonathana Quicka, obkorčuľoval bránku a bekhendom elegantne zasunul puk za čiaru. Debut v drese Kings absolvoval obranca Jordan Spence, ktorý v NHL nastúpil ako prvý austrálsky rodák v histórii.

Eichelovi nevyšiel návrat do Buffala

Udalosťou dňa bol návrat Jacka Eichela do Buffala. Útočník Vegas sa na ľade svojho bývalého klubu, s ktorým sa nerozišiel v dobrom, nepresadil a Golden Knights prehrali 1:3. Bývalý kapitán Sabres zaznamenal v prvom zápase proti svojmu bývalému tímu dve strely. Buffalo mu pripravilo počas prvej tretiny špeciálne video, ale diváci na Eichela počas zápasu "bučali" pri každom pobyte na ľade.

"Bolo veľa ľudí, ktorí ma podporovali, boli ľudia, ktorí na mňa 'bučali'. Možno chceli, aby som bol stále v Buffale, neviem. Bolo to ťažké, ale nie som prvý hráč, ktorý sa s tým musel vyrovnať. Sabres hrali dobre, to treba uznať," povedal Eichel.

Jack Eichel Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Jeffrey T. Barnes

Za Buffalo skórovali Peyton Krebs a Alex Tuch, ktorí boli súčasťou výmeny za Eichela. Brankár Craig Anderson chytil 30 striel a zaznamenal 300. víťazstvo v profiligovej kariére. Stal sa šiestym rodákom z USA, ktorému sa to podarilo. Pred ním to dokázali Ryan Miller (391), John Vanbiesbrouck (374), Tom Barrasso (369), Jonathan Quick (351) a Mike Richter (301).

Pastrňák rozhodol v úplnom závere

David Pastrňák rozhodol 18 sekúnd pred koncom tretej tretiny svojím druhým gólom v zápase o víťazstve Bostonu nad Chicagom 4:3. Český útočník zblízka prekonal Kevina Lankinena po prihrávke Taylora Halla, na konte má už 33 gólov. Svoj premiérový gól v profilige strelil obranca Jack Ahcan, brankár Jeremy Swayman zaznamenal 22 úspešných zásahov.

Dva góly Blackhawks strelil Brandon Hagel, Alex DeBrincat mal bilanciu 1+1. Patrick Kane zaznamenal asistenciu a v počte bodov (1153) vyrovnal zápis Bobbyho Hulla na druhom mieste histórie Blackhwaks. Na čele je Stan Mikita s 1467 bodmi.

Derek Forbort a Patrick Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Charles Krupa

Arizona vyhrala v Toronte 5:4 po predĺžení, keď svojím druhým gólom v zápase rozhodol obranca Jakob Chychrun. Coyotes viedli po dvoch tretinách 4:1, ale domáci hokejisti vyhrali záverečnú dvadsaťminútovku 3:0 a dostali duel do extračasu. Chychrun strelil v tejto sezóne sedem gólov, z toho štyri v uplynulých dvoch zápasoch.

Coyotes natiahli víťaznú sériu na štyri stretnutia, počas nej strelili 24 gólov. V bránke Maple Leafs vydržal len do 32. minúty Petr Mrázek, ktorý inkasoval štyri góly z dvanástich striel a vystriedal ho švédsky debutant v NHL Erik Kallgren. Na 4:4 vyrovnal Auston Matthews a 44. gólom v sezóne si upevnil pozíciu najlepšieho strelca súťaže.

Josh Norris rozhodol o víťazstve Ottawy nad nováčikom zo Seattlu 4:3 po predĺžení. Kapitán Senators Brady Tkachuk strelil svoj 20. gól, čo sa mu podarilo v troch z jeho prvých štyroch sezón v kariére. V drese "senátorov" pred ním podobný kúsok dokázali len Alexej Jašin (1993/97) a Martin Havlát (2000/04).

Desať gólov v Detroite

Desať gólov padlo v riadnom čase v Detroite, kde napokon hosťujúca Minnesota vyhrala 6:5 po nájazdoch. V nich sa presadili len útočníci Wild Mats Zuccarello a Kevin Fiala. Dva góly "divochov" strelil Matt Boldy, domáci mali dvoch dvojgólových strelcov Lucasa Raymonda a Jakuba Vránu. Český útočník po návrate po zranení strelil tri góly v dvoch dueloch.

Florida zdolala Philadelphiu 6:3, keď sa hetrikom zaskvel Sam Reinhart. Štyri asistencie zaznamenal Jonathan Huberdeau a s 82 bodmi sa vrátil na líderskú pozíciu produktivity profiligy. Na svojom konte má 64 asistencií (najviac v NHL), o dve viac ako nazbieral v sezóne 2018-19.

Hokejisti Floridy Panthers sa Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Marta Lavandier

Antti Raanta predviedol úspešných 36 zákrokov a jeho Carolina ako prvý tím v tejto sezóne vynulovala Colorado. Hurricanes zvíťazili 2:0, keď sa presadili Ethan Bear a do prázdnej bránky Sebastian Aho. Raanta zaznamenal druhý shutout v sezóne a 15. v kariére.

Séria asistencií obrancu "lavín" Calea Makara sa zastavila na čísle 13. Je to piata najdlhšia séria v histórii NHL spomedzi obrancov. Rekord drží Paul Coffey (17 zápasová séria asistencií v sezóne 1985/86) a za ním sú Brian Leetch (15, 1991/92), Phil Housley (14, 1992/93) a Bobby Orr (14, 1970/71).

Hokejisti St. Louis zdolali New York Rangers 6:2 a ukončili sériu štyroch prehier. Dva góly strelil Robert Thomas, brankár Ville Husso chytil 27 striel. Doma uspeli aj hráči Nashvillu, keď nad Anaheimom vyhrali 4:1. Juuse Saros zlikvidoval 27 striel, v uplynulých troch dueloch má bilanciu 3-0-0 s priemerom 0,67 inkasovaného gólu na zápas. Dvakrát sa presadil Matt Duchene, pridal aj asistenciu.

Carolina Hurricanes - Colorado Avalanche 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Góly: 55. Bear (Fast), 59. Aho. Brankári: Raanta - Kuemper, strely na bránku: 37:36, 18.056 divákov.

New Jersey Devils - Winnipeg Jets 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Góly: 19. Hughes (Bratt, Severson) – 4. Dillon (Scheifele, Wheeler), 40. Connor. Brankári: Daws - Comrie, strely na bránku: 34:30, 12.377 divákov.

Florida Panthers - Philadelphia Flyers 6:3 (4:0, 0:3, 2:0)
Góly: 4. Verhaeghe (Barkov, Ekblad), 15. Reinhart (Huberdeau, Ekblad), 19. Reinhart (Huberdeau, Barkov), 20. Verhaeghe, 47. Duclair (Huberdeau, Ekblad), 58. Reinhart (Huberdeau, Ekblad) - 30. van Riemsdyk (Hayes), 33. Atkinson (Brassard, Giroux), 39. Konecny (York, Ristolainen). Brankári: Bobrovskij - Hart, strely na bránku: 37:37, 17.193 divákov.

Detroit Red Wings - Minnesota Wild 5:6 pp a sn (3:2, 1:1, 1:2 - 0:0, 0:1)
Góly: 7. Vrána (Veleno), 15. Raymond (Leddy, Nedeljkovic), 19. Vrána (Hronek, Leddy), 26. Raymond (Leddy, Namestnikov), 58. Oesterle (Zadina, Veleno) - 2. Boldy (Fiala, Gaudreau), 13. Eriksson Ek, 30. Zuccarello (Spurgeon, Hartman), 44. Boldy (Gaudreau, Goligoski), 53. Kaprizov (Dumba, Eriksson Ek), rozh. nájazd Zuccarello. Brankári: Nedeljkovic - Talbot, strely na bránku: 34:40, 17.461 divákov.

Ottawa Senators - Seattle Kraken 4:3 pp (1:0, 2:0, 0:3 - 1:0)
Góly: 9. Norris (Tkachuk, Holden), 26. Tkachuk (Zub, Stützle), 28. Kelly, 63. Norris (Chabot, Brown) - 50. McCann (Dunn, Eberle), 50. Donato (Oleksiak, Geekie), 54. Appleton (Gourde, Blackwell). Brankári: Forsberg - Dridger, strely na bránku: 27:33, 11.622 divákov.

Toronto Maple Leafs - Arizona Coyotes 4:5 pp (0:2, 1:2, 3:0 - 0:1)
Góly: 25. Engvall (Kerfoot, Liljegren), 44. Kerfoot (Brodie, Nylander), 49. Matthews (Bunting), 49. Nylander (Kerfoot) - 3. Galchenyuk (Nash, Mayo), 5. Chychrun (Kessel, Galchenyuk), 22. Boyd (Keller, Schmaltz), 32. Fischer (Crouse, Maccelli), 63. Chychrun (Maccelli). Brankári: Mrázek (32. Kallgren) - Wedgewood, strely na bránku: 38:23, 17.351 divákov.

Buffalo Sabres - Vegas Golden Knights 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
Góly: 8. Krebs (Hinostroza, Cozens), 57. Olofsson (Okposo, Jokiharju), 60. Tuch - 53. Huton. Brankári: Anderson - Brossoit, strely na bránku: 24:31, 12.437 divákov.

Boston Bruins - Chicago Blackhawks 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
Góly: 5. Coyle (Clifton), 32. Ahcan (Marchand, Pastrňák), 36. Pastrňák (McAvoy, Bergeron), 60. Pastrňák (Bergeron, Hall) - 7. DeBrincat (Kane), 25. Hagel (Toews, Dach), 44. Hagel (DeBrincat, Strome). Brankári: Swayman - Lankinen, strely na bránku: 36:25, 17.850 divákov.

New York Islanders - Columbus Blue Jackets 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)
Góly: 11. Nelson (Bailey, Dobson), 27. Bailey (Palmieri, Pullock), 34. Lee (Pelech, Beauvillier), 38. Pageau (Pulock), 52. Lee (Beauvillier, Pulock), 60. Lee (Aho, Beauvillier). Brankári: Sorokin - Korpisalo, strely na bránku: 33:25, 16.048 divákov.

Nashville Predators - Anaheim Ducks 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Góly: 11. Duchene (Forsberg, Granlund), 32. Forsberg (Duchene, Ekholm), 58. Sissons (Benning, Jeannot), 59. Duchene (Forsberg, Josi) - 55. Henrique (Mahura). Brankári: Saros - Gibson, strely na bránku: 30:28, 17.159 divákov.

St. Louis Blues - New York Rangers 6:2 (3:1, 3:1, 0:0)
Góly: 14. Thomas (Kyrou, Parayko), 14. Barbašov (Saad, Krug), 16. Thomas (Kyrou, Tarasenko), 21. O'Reilly (Schenn, Perron), 28. Walman (Bortuzzo, O'Reilly), 28. Perron (Scandella, Schenn) - 19. Strome (Fox, Šesťorkin), 33. Miller (Panarin, Fox). Brankári: Husso - Šesťorkin (21. Georgiev), strely na bránku: 35:29, 18.096 divákov.

Calgary Flames - Tampa Bay Lightning 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Góly: 8. Gaudreau (Toffoli, Andersson), 39. Gaudreau (Tkachuk), 40. Backlund (Gudbranson, Lewis), 54. Gaudreau (Lindholm, Andersson) - 36. Killorn (Colton, Joseph). Brankári: Markstrom - Vasilevskij, strely na bránku: 32:31, 15.689 divákov.

Los Angeles Kings - San Jose Sharks 3:4 pp (2:1, 1:1, 0:1 - 0:1)
Góly: 6. Danault (Moore, Athanasiou), 7. Athanasiou (Moore, Määttä), 31. Moore (Danault) - 3. Burns (Karlsson, Couture), 33. Bonino (Dahlén, Middleton), 42. Barabanov (Karlsson, Hertl), 62. Hertl (Barabanov,  Burns). Brankári: Quick - Sawchenko, strely na bránku: 36:30, 14.228 divákov.

Viac o téme: Zdeno Chára Philadelphia Flyers New York Rangers Florida Panthers Detroit Red Wings St. Louis Blues Jonathan Quick New York Islanders Tomáš Tatar Boston Bruins Winnipeg Jets Jacob Markström Ottawa Senators Tampa Bay Lightning San Jose Sharks New Jersey Devils Colorado Avalanche Tomáš Hertl Los Angeles Kings Nashville Predators Chicago Blackhawks Minnesota Wild Columbus Blue Jackets Anaheim Ducks Carolina Hurricanes Toronto Maple Leafs Calgary Flames Johnny Gaudreau Erik Černák Anders Lee Adam Ružička Vegas Golden Knights Seattle Kraken Arizona Coyotes. Buffalo Sabres