VIDEO Fehérváry pri prehre Washingtonu, McDavid rozhodol o víťazstve Oilers

Connor McDavid sa usmieva po strelení gólu do siete WashingtonuConnor McDavid sa usmieva po strelení gólu do siete Washingtonu Zdroj: SITA/Amber Bracken/The Canadian Press via AP

EDMONTON - Hokejisti Edmontonu zvíťazili v zámorskej NHL nad Washingtonom v zostave s Martinom Fehérvárym 4:3 po predĺžení. V drese Capitals zaznamenal jubilejný 1000. bod švédsky útočník Nicklas Bäckström. V druhom nočnom zápase Vancouver zdolal Montreal 5:3 aj vďaka štyrom kanadským bodom J.T. Millera a rovnako ako Oilers živí šancu na účasť v play off.

Edmonton ukončil minisériu troch prehier, o jeho triumfe rozhodol v predĺžení kapitán Connor McDavid. Vo štvrtej minúte extra času sa dostal do prečíslenia 2 na 1 so spoluhráčom Leonom Draisaitlom, rozhodol sa neprihrať a strelou po ľade prekonal Iľju Samsonova v bránke Capitals. Strelil tak 30. gól v sezóne.

"Poznáte ma, vždy sa snažím v takýchto momentoch prihrať Leovi, no Lars Eller bránil v situácii veľmi dobre. Všetkým trom nám chýbala rýchlosť, protihráč stál v strede, tak som sa to rozhodol vyriešiť strelou," opísal McDavid rozhodujúci moment zápasu.

Gólová radosť hráčov Edmontonu Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/Amber Bracken/The Canadian Press via AP

Kapitán "olejárov", ktorý predtým asistoval pri góle Kaylera Yamamota, sa so ziskom 81 bodov osamostatnil na čele produktivity súťaže, vedie ju s dvojbodovým náskokom pred Draisaitlom. "Vybojovali sme cenné body. V našej situácii ich potrebujeme zbierať pravidelne," dodal McDavid, ktorého tím stráca v tabuľke Západnej konferencie na postupové priečky jeden bod.

V porovnaní s Dallasom, ktorý momentálne drží pozíciu s druhou voľnou kartou, však odohral o dva zápasy viac. Za Oilers mal okrem McDavida bilanciu 1+1 aj Brad Malone, ten skóroval v NHL po vyše šesťročnej prestávke, predtým naposledy dal gól 3. decembra 2015 ešte v drese Caroliny.

1000. bod Bäckströma

T.J. Oshie si v drese Washingtonu pripísal dva presné zásahy a asistenciu, Nicklas Bäckström strelil gól a pridal asistenciu a dostal sa na métu 1000 bodov v NHL ako šiesty švédsky hokejista v histórii. Skúsený center dosiahol jubilejný tisíci bod vďaka prihrávke na gól T.J. Oshieho na 2:2.

"Samozrejme, znamená to pre mňa veľa. Je to významný míľnik a som z neho veľmi šťastný," povedal Bäckström pre zámorské médiá. Jeho spoluhráč Alexander Ovečkin nebodoval a zostal v historickom poradí strelcov so 766 gólmi na tretej priečke spoločne s Jaromírom Jágrom.

Brad Malone oslavuje gól, Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/Amber Bracken/The Canadian Press via AP

Capitals bodovali vo štvrtom zápase v rade, no ukončili trojzápasovú víťaznú sériu. Slovenský obranca Martin Fehérváry odohral za Washington 17:41 min, pripísal si dve mínusky, dve trestné minúty a jednu strelu na bránku.

Prevzal rolu lídra a katalyzátora tímu

O dva body za Edmontonom zaostáva v tabuľke Vancouver, ktorý si na svojom ľade poradil s Montrealom 5:3 aj vďaka gólu a trom asistenciám centra prvého útoku J.T. Millera. Američan ťahá šnúru 10 zápasov, v ktorých bodoval. Nazbieral v nich dokopy 21 bodov (7+14). "Prevzal rolu lídra a katalyzátora nášho tímu. Je nádherné to vidieť, niečo také potrebujete v tejto fáze sezóny," povedal na adresu Millera jeho tréner Bruce Boudreau.

Canucks vybojovali tretie víťazstvo za sebou aj zásluhou dvoch bodov Eliasa Petterssona a Bo Horvata (obaja zhodne 1+1). Slovák Jaroslav Halák nechytal, v bránke kanadského klubu dostal prednosť Thatcher Demko, ktorý predviedol 22 úspešných zákrokov. Dvakrát ho prekonal Artturi Lehkonen a raz Rem Pitlick, Lehkonen pridal aj asistenciu, Pitlick dve.

NHL - výsledky:

Edmonton Oilers - Washington Capitals 4:3 pp (0:0, 2:1, 1:2 - 1:0)
Góly: 33. Yamamoto (McDavid, Bouchard), 39. Ceci (Malone, Ryan), 51. Malone (Kassian, Bouchard), 64. McDavid - 23. Bäckström (Mantha, Oshie), 47. Oshie (Bäckström, Carlson), 60. Oshie (Carlson, Kuznecov). Brankári: Koskinen - Samsonov, strely na bránku: 40:32, 16.368 divákov.

Vancouver Canucks - Montreal Canadiens 5:3 (1:1, 1:1, 3:1)
Góly: 14. Hamonic (Hunt, Miller), 31. Boeser (Miller, Hughes), 44. Miller, 49. Pettersson (Miller, Horvat), 60. Horvat (Pearson, Pettersson) - 13. Lehkonen (Evans, R. Pitlick), 35. Lehkonen (R. Pitlick), 56. R. Pitlick (Caufield, Lehkonen). Brankári: Demko - Montembeault, strely na bránku: 33:25, 18.645 divákov.

Viac o téme: Washington Capitals Jaroslav Halák Vancouver Canucks Edmonton Oilers Montreal Canadiens Connor McDavid Martin Fehérváry